Ինչո՞վ աչքի ընկավ ՀՀ վարչապետի այցը Վրաստան
Հայ-վրացական հարաբերությունները թևակոխում են նոր փուլ, ինչն էապես պայմանավորված է ՀՀ նոր վարչապետ Ն. Փաշինյանի, և օրեր առաջ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարևան երկիր կատարած այցով: Թերևս այն հանգամանքը, որ ՀՀ երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաներն էլ իրենց առաջին պաշտոնական այցը կատարում են հենց Վրաստան, արդեն իսկ վկայում է այն մասին, որ հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացմանը բավական մեծ կարևորություն է տրվում: ՀՀ նախագահի և վարչապետի Վրաստան այցերը թերևս պետք է դիտարկել որպես մեկ գործընթացի մաս և եթե ներկայացուցչական լիազորություններ ունեցող Ա. Սարգսյանի խնդիրն էր վրացական իշխանությունների հետ շփումներում ստեղծել ջերմ մթնոլորտ (ինչը բավական լավ ստացվեց), ապա պետության գլուխ հանդիսացող վարչապետի այցն ուղղված էր այդ դրական ֆոնը կապիտալիզացնելուն՝ վրացական կողմի հետ գործնական քննարկումների միջոցով:
Չնայած վրացական ուղղությունը ՀՀ արտաքին քաղաքականության համատեքստում մշտապես դիտարկվել է որպես առաջնահերթություն և վերջին տարիներին արձանագրվել է հարաբերությունների զգալի ջերմացում, այնուամենայնիվ երկու երկրների փոխգործակցության ներուժը շարունակում է մնալ ոչ լիովին իրացված: Բացի այդ, տարիներ շարունակ երկկողմ հարաբերություններում կուտակված մի շարք խնդիրների (փոխվստահություն, ջավախահայության խնդիրներ, միջազգային հարթակներում միմյանց դեմ քվարկություններ և այլն) մասին կողմերը պետական մակարդակով խուսափում էին հրապարակային բարձրաձայնել՝ նախընտրելով դրանք քննարկել փակ ձևաչափերով: Նման մոտեցման արդյունքում, սակայն, հանրության մոտ առկա հարցերը պահպանվում էին, իսկ տարբեր խնդիրներ՝ շարունակում էին ստվերել երկկողմ հարաբերությունները:
Ստեղծված նոր իրողությունները ստեղծել են հայ-վրացական հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու հնարավարություն և վարչապետի վրաստանյան այցի հիմնական խնդիրներից մեկը, թերևս, դա էր: Բարձր մակարդակի հանդիպումների և ելույթների բովանդակային վերլուծությունից և առկա շեշտադրումներից կարելի է ենթադրել, որ հայկական պատվիրակությունը խնդիր է դրել հաղթահարել կողմերի միջև առկա, սակայն չբարձրաձայնվող փոխվստահության խնդիրը, որն ունի ինչպես օբյեկտիվ (օրինակ՝ ՀՀ-ՌԴ ռազմավարական դաշնակցություն, Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա եռակողմ ակտիվ փոխգործակցություն և այլն), այնպես էլ սուբյեկտիվ հիմքեր (օրինակ՝ կարծրատիպեր): Այս ամենը թերևս բանաձևված հնչեց արդեն ՀՀ վարչապետի ջավախքյան այցի շրջանակներում. «Վրաստանն ու վրաց ժողովուրդը պետք է համոզված լինի, որ Հայաստանի և հայ ժողովրդի գործողություններում չկա որևէ սպառնալիք, որևէ սադրանք ընդդեմ վրաց ժողովրդի։ և հայ ժողովուրդն ու Հայաստանը պետք է վստահ լինեն, որ վրաց ժողովրդի ու Վրաստանի գործողություններում չկա որևէ սպառնալիք, որևէ սադրանք»։
ՀՀ վարչապետի՝ վրաստանյան այցի շրջանակներում բավական մեծ կարևորություն ուներ նաև Ջավախքի հայաբնակ շրջաններ կատարած այցը: Հայ-վրացական հարաբերություններում Ջավախքին առնչվող հարցերը բավական զգայուն են՝ հաշվի առնելով վրացական հանրության մոտ առկա տրամադրությունները և պարբերաբար ակտիվացող ադրբեջանական քարոզչությունը (ջավախքյան սեպարատիզմի միֆի վերաբերյալ): Վրացական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ Ջավախք կատարված այցը բավական կարևոր էր Վրաստանում տարածված կարծրատիպերը հաղթահարելու, ջավախահայության խնդիրներին ծանոթանալու, ինչպես նաև հայ-վրացական փոխգործակցության հետագա ամրապնդման տեսանկյունից, որտեղ վիրահայությունը կարող է դառնալ լուրջ գործոն:
Այսպիսով, եթե փորձենք ամփոփել վարչապետ Փաշինյանի վրաստանյան այցը, ընդհանուր առմամբ այն կարելի է գնահատել հաջողված՝ վրացական կողմի հետ փոխադարձ վստահության և գործընկերային մթնոլորտի հաստատման, կուտակված խնդիրներին անդրադառնալու տեսանկյունից:

Чем важен визит Никола Пашиняна в Грузию?
Армяно-грузинские отношения переходят на новый этап, что в целом можно связать с визитами нового премьер-министра Н. Пашиняна и президента Армении А. Саргсяна в соседнюю страну. Пожалуй, то обстоятельство, что два высокопоставленных чиновника Армении совершают свой первый официальный визит именно в Грузию, уже свидетельствует о том, что развитию армяно-грузинских отношений уделяется достаточно большое значение. Визиты президента и премьер-министра в Грузию, пожалуй, следует рассматривать в качестве частей одного процесса, и если задачей А. Саргсяна, имеющего представительские полномочия, было создание теплой атмосферы в контактах с грузинскими властями (что достаточно хорошо получилось), то визит фактического главы государства, премьер-министра Армении, был направлен на капитализацию этого положительного фона посредством практических обсуждений с грузинской стороной.
Несмотря на то, что грузинское направление внешней политики Армении постоянно рассматривалось в качестве приоритета, и в последние годы было зафиксировано значительное потепление отношений, тем не менее, потенциал взаимодействия двух стран остается не полностью реализованным. Помимо того, на протяжении многих лет о накопленных в двусторонних отношениях проблемах (взаимопонимание, проблемы армян Джавахетии, голосование друг против друга в международных структурах и т. д.) стороны боялись публично высказываться на государственном уровне, предпочитая обсуждать их в закрытом формате. В результате подобного подхода, однако, существующие у общества вопросы остаются актуальными, а различные проблемы по-прежнему бросают тень на двусторонние отношения.
Новые реалии создали возможности для придания нового импульса армяно-грузинским отношениям: одной из основных проблем визита премьер-министра в Грузию, пожалуй, было это. От содержательного анализа встреч и выступлений на высоком уровне, а также существующих акцентов можно предположить, что армянская делегация поставила задачу преодолеть существующие, но невысказанные проблемы сферы доверия, которые имеют как объективные (например, стратегическое партнерство РА-РФ, трехстороннее активное взаимодействие Азербайджан-Грузия-Турция и т.д.), так и субъективные основания (например, стереотипы). Все это, пожалуй, получило озвученные формулировки уже в рамках визита премьер-министра в Джавахк: ''Грузия и грузинский народ должны быть уверены в том, что в действиях Армении и армянского народа нет никакой угрозы, никакой провокации против грузинского народа, и армянский народ и Армения должны быть уверены, что в действиях грузинского народа и Грузии нет какой-либо угрозы или провокации''.
В рамках визита премьера Армении в Грузию достаточно большое значение имеле его посещение в армянонаселенные районы Джавахетии. В армяно-грузинских отношениях вопросы, касающиеся Джавахка, достаточно чувствительны, особенно принимая во внимание существующие среди грузинской общественности настроения и регулярно активизирующаюся азербайджанскую пропаганду (миф о джавахском сепаратизме). Визит, совершенный вместе с представителями грузинских властей в Джавахетию, был достаточно важным для преодоления распространенных в Грузии стереотипов, ознакомления проблем армян Джавахетии, а также с точки зрения дальнейшего укрепления армяно-грузинского сотрудничества, где армяне Джавахка могут стать серьезным фактором.
Таким образом, если попытаться обобщить итоги визитв премьер-министра Пашиняна в Грузию, то в целом его можно считать успешным с точки зрения утверждения взаимного доверия и партнерской атмосферы с грузинской стороной, а также активного затрагивания существующих проблем и попыток увидеть пути их решения.