Ադրբեջանի երկակի խաղը՝ թուրք-իսրայելական լարվածության համատեքստում
Յուրաքանչյուր անգամ, երբ, ելնելով քաղաքական ինչ-ինչ զարգացումներից, Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները սրվում են, Ադրբեջանը հայտնվում է ոչ այդքան նախանձելի վիճակում: Եվ դա պատահական չէ: Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան մշտապես աջակցում է եղբայրական Ադրբեջանին` կապված Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ, ուստի, բնական է, որ Իսրայելի հետ հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին այդ երկիրն իր հերթին ակնկալում է Ադրբեջանի համարժեք վերաբերմունքն ու դիրքորոշումը:
Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները հերթական անգամ սրվեցին այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում կայացրեց երկրի դեսպանությունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու մասին, ինչը հարուցեց պաղեստինցիների դժգոհությունը, ովքեր Արևելյան Երուսաղեմը դիտարկում են իրենց ապագա պետության մայրաքաղաք: Ի պատասխան պաղեստինցիների՝ սահմանին ցույցերի տեսքով արտահայտած դժգոհության, Իսրայելը բավական կոշտ արձագանքեց. կան տասնյակ զոհեր և տուժածներ:
Թուրքիան հանդես եկավ Իսրայելի գործողությունների քննադատությամբ՝ համեմատելով դրանք ցեղասպանության հետ: Այս իրադարձություններից հետո հրավիրվեց Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) արտահերթ նիստ, որի ընթացքում պահանջ ներկայացվեց միջազգային ռազմական կոնտինգենտ մտցնել Պաղեստինի բնակիչներին պաշտպանելու համար:
ԻՀԿ-ի նման դիրքորոշումը թերևս անակնալ չէր: Դեռևս նախորդ տարի դեկտեմբերին կազմակերպության արտահերթ նիստի ընթացքում, որին ներկա էր նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, անդամ երկրներն Արևելյան Երուսաղեմը ճանաչեցին Պաղեստինի մայրաքաղաք: Եվ ահա այսօր Ադրբեջանը կրկին հայտնվել է ոչ այնքան հաճելի իրավիճակում: Մասնակցելով Արևելյան Երուսաղեմը Պաղեստինի մայրաքաղաք ճանաչելու գործընթացին՝ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Թուրքիայի, միևնույն ժամանակ զերծ է մնում Իսրայելին ուղղված սուր քննադատությունից: Ադրբեջանը մշտապես հանդես է գալիս առավել չեզոք հայտարարություններով՝ նշելով, որ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով: Դա պայմանավորված է նրանով, որ, ինչպես հայտնի է, Իսրայելը հանդիսանում է Ադրբեջանին գլխավոր զենք մատակարարողներից, և բնական է, որ Բաքուն չի ցանկանում վատացնել հարաբերությունները նման գործընկերոջ հետ: Բացի այդ, ադրբեջանական նավթը բավարարում է իսրայելական պահանջների 40%-ը: Իսրայելն աշխարհում երկրորդ պետությունն էր, որ 1991 թվականին Թուրքիայից հետո ճանաչեց Ադրբեջանի անկախությունը: Ադրբեջանի համար Իսրայելն ունի ևս մեկ կարևոր նշանակություն: Ինչպես հայտնի է, հրեական լոբբիստական կառույցներն ունեն բավական լուրջ ազդեցության լծակներ, որոնք Բաքուն փորձում է ծառայեցնել սեփական շահերը և քարոզչությունն առաջ տանելու համար: Բացի այդ, չնայած Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերություններում պարբերաբար նկատվող սրացումներին, բավական հեռանկարային է համարվում Թուրքիա-Ադրբեջան-Իսրայել առանցքի ձևավորման գաղափարը: Եվ, ի վերջո, ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերությունների խորացումը դիտարկվում է որպես հակակշիռ Հայաստան-Իրան հարաբերություններին:
Ինչևէ, հաշվի առնելով Իրանի հետ հարևանությամբ գտնվելու փաստը, ինչպես նաև վերջինիս վերաբերմունքը մուսուլմանական ցանկացած երկրի և Իսրայելի համագործակցության նկատմամբ, Ադրբեջանի և Իսրայելի հարաբերությունները քաղաքական համատեքստում զարգանում են համեմատաբար զգուշավոր և հստակ հաշվարկված: Դրա վառ ապացույց հանդիսանում է այն, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չունի դեսպանություն Իսրայելում: Բացի այդ, դիվանագիտական հարաբերությունների 26 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները պաշտոնական այցով չեն մեկնել Իսրայել, թեև այդ երկրի նախագահ Շիմոն Պերեսը 2009 թվականին այցելել է Բաքու: Իսկ 2010 թվականին Ադրբեջան այցելել է նաև Իսրայելի ԱԳ նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը:
Չնայած Իսրայելի հետ բավական ջերմ հարաբերություններին, բնականաբար, Ադրբեջանում չեն մոռացել «իսլամական համերաշխության» գաղափարի մասին, հատկապես միջազգային կազմակերպություններում հակահայկական քայլեր ծրագրելիս: Սակայն Իսրայելն իր հերթին ևս մեծ հույսեր չի փայփայում՝ կարծելով, որ Ադրբեջանը կկարողանա դեմ գնալ բոլոր իսլամական պետությունների կամքին: Իսրայելին բավարարում է համագործակցության ներկայիս մակարդակը, երբ Ադրբեջանը գնում է իսրայելական զենքը, նավթ է վաճառում իրեն, առևտուր է անում, փոխանակվում է տեղեկություններով և հանդիսանում է այն սակավաթիվ մուսուլմանական երկրներից մեկը, որը ճանաչում է Իսրայելը որպես պետություն: Ինչևէ, Ադրբեջանը կկարողանա վարել իր երկակի խաղը, քանի դեռ նման հնարավորություն նրան տալիս են Թուրքիան և Իսրայելը:

Двойная игра Азербайджана в контексте турецко-израильских отношений
Каждый раз, когда, исходя из каких-либо политических перипетий, в турецко-израильских отношениях замечается напряженность, Азербайджан оказывается в непростой ситуации. И это не случайно. Не секрет, что Турция всегда поддерживает братский Азербайджан, в том числе в вопросе урегулирования карабахского конфликта. Поэтому вполне естественно, что на фоне ухудшения отношений с Израилем Турция, в свою очередь, ожидает от Азербайджана соответствующей поддержки.
Очередное обострение в турецко-израильских отношениях случилось после того, как президент США Дональд Трамп принял решение перенести посольство своей страны из Тель-Авива в Иерусалим, что вызвало недовольство палестинцев, которые рассматривают Восточный Иерусалим как столицу своего будущего государства. В ответ на действия палестинцев, выразивших свое недовольство акциями протестов прямо на границе, Израиль открыл огонь, в результате чего были убиты десятки людей.
Турция резко осудила действия Израиля, приравнив их к геноциду. После этих событий была созвана внеочередная сессия Организации исламского сотрудничества (ОИС), в рамках которой государства-члены потребовали, чтобы для защиты палестинцев в регионе был размещен международный военный контингент.
Очевидно, что подобная позиция ОИС не стала неожиданностью ни для кого. Еще в декабре прошлого года на внеочередной сессии организации, на которой присутствовал также президент Азербайджана Ильхам Алиев, государства-члены признали Восточный Иерусалим столицей Палестины. И сегодня Азербайджан оказался в непростой ситуации. Признавая Восточную Палестину столицей Иерусалима, Азербайджан, в отличие от Турции, воздерживается от резкой критики в адрес Израиля. Азербайджан всегда выступает с более нейтральными заявлениями, отмечая, что палестино-израильский конфликт должен быть разрешен мирным путем. Это обусловлено тем, что, как известно, Израиль является одним из основных поставщиков оружия Азербайджану, и естественно, что Баку не желает портить отношений с ним. Кроме того, азербайджанская нефть удовлетворяет 40% потребностей Израиля. Израиль - вторaя в мире страна, которая в 1991 году признала независимость Азербайджана после Турции. Для Азербайджана Израиль имеет еще одно важное значение. Известно, что у евреев есть большая диаспора, которая может сыграть важную роль для азербайджанской пропаганды на международной арене. В частности, учитывая тесные отношения Израиля с США, еврейское лобби всегда представляет интересы Азербайджана в этой стране. Кроме того, несмотря на регулярную напряженность между Турцией и Израилем, довольно перспективной считается создание оси Турция-Азербайджан-Израиль. И, наконец, углубление азербайджано-израильских отношений рассматривается в качестве противовеса армяно-иранским отношениям.
Тем не менее, учитывая, что Азербайджан и Иран географически расположены рядом, а также с учетом отношения Ирана к сотрудничеству любой мусульманской страны с Израилем, связи Азербайджана с Израилем в политическом контексте развиваются медленно, ярким доказательством чего является тот факт, что Азербайджан до сих пор не открыл посольства в Израиле. Кроме того, в течение 26 лет дипломатических отношений ни один высокопоставленный азербайджанский политик не побывал с визитом в Израиле, несмотря на то, что президент Шимон Перес в 2009 году посетил Баку, а в 2010 году Азербайджан посетил глава МИД Израиля Авигдор Либерман.
Несмотря на довольно теплые отношения с Израилем, в Азербайджане, естественно, не забывают об идее "исламской солидарности", особенно во время планирования антиармянских шагов в международных организациях. Израиль в свою очередь также не питает больших надежд, ожидая, что Азербайджан может пойти против воли исламских государств. Израиль удовлетворен нынешним уровнем взаимосотрудничества. Как бы то ни было, Азербайджан сумеет играть в свою двойную игру до тех пор, пока ей это позволяют Турция и Израиль.