Հոգևորությունը կրոն չէ, այն մարդկությանը միավորող գործոն է (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց դոկտոր Չանդ Բհարդվաջի հետ, ով Հնդկաստանում Բոլոր մարդկանց զարգացման համար համակարգված կրթության ընկերության ղեկավարն է:
- Դուք շատ հաջողակ բիզնեսմեն էիք: Ինչպե՞ս պատահեց, որ թողեցիք այդպիսի շահութաբեր գործը և սկսեցիք զբաղվել այս գործով՝ ներկայացնելով գիտության կապը հոգևորի հետ:
- Երբ ես մորս արգանդում էի, նա մեդիտացիա էր անում այն բանի վրա, որ իր երեխան լուրջ հետազոտություն կանի գիտության և հոգևորի միջև կապի մասին: Ես 1993թ. թողեցի իմ բիզնեսը և արդեն 25 տարի է, ինչ զբաղվում եմ այս գործով: Ես կատարել եմ հետևյալ հետազոտությունները. մեդիտացիայի ազդեցությունը մարդկային օրգանիզմի ինքնակարգավորման վրա; փիլիսոփայության տրամաբանական և գիտական սահմանումը, որը փոխում է հոգեբանությունը մեդիտացիայի միջոցով և այլն:
- Ո՞րն է Ձեր աշխատանքի հիմնական կոնցեպտը:
- Ես լուսաբանում եմ այն թեման, թե ինչպես է ստեղծվել տիեզերքը, ով է այն ստեղծել: Մենք ասում ենք, որ յուրաքանչյուր էակ ողջամիտ արարում է: Եթե դա կա, ուրեմն կարող է լինել բանական էակ, որն այդ ամենն անում է: Մենք կարող ենք այն անվանել բացարձակ գիտակցություն: Շատ ժողովուրդներ սրա վրա են կառուցել իրենց կրոնը՝ քրիստոնեությունը, իսլամը և այլն: Սակայն հնդկական կրոնն ամենահինն է: Վեդաները տիեզերքի մասին ամենալիարժեք գիտությունն է: Դա մեր ժառանգությունն է, որը կարողացել ենք պաշտպանել ավելի քան 1000 տարվա ընթացքում զանազան իսլամական, եվրոպական զավթիչներից և պահպանել այն: Այժմ այն, ինչ ասում են Վեդաները, ապացուցում է գիտությունը:
Վեդաներն ասում են՝ առաջին գիտելիքը տրվել է արևի աստծուն: Այդպես առաջացել է տիեզերքը: Հնդկական գրերում բացատրվում է, որ աստված միակն էր և միայնակ էր և գտնվում էր երանության մեջ: Մենք նրան անվանում ենք բացարձակ գիտակցություն, որն ատոմից էլ փոքր էր: Մենք ինտելեկտը լույս ենք անվանում: Սակայն դա արևի կամ լամպի լույսը չէ, այն ոչ նյութական է: Սկզբում տիեզերք չկար: Այդ երանության մեջ նա ցանկացավ սիրել, սակայն ո՞ւմ: Նա լրիվ մենակ էր: Ուստի, սիրելու համար, նա մեկից դարձավ բազմաթիվ: Նա սկսեց թրթռալ, այդ վիբրացիան հնչյուն արձակեց, և նրանից դուրս եկան երաժշտության ալիքներ: Մենք սա անվանում ենք մեծ պայթյուն:
- Իսկ ի՞նչ կասեք ՕՄ հնչյունի մասին: Դա տիեզերքի հնչյո՞ւնն է:
- ՕՄ-ը արևի հնչյունն է: Յուրաքանչյուր մոլորակ իր հնչյունն է արձակում: Սակայն այդ հնչյունները դուրս են գալիս այն աղբյուրից, որը գտնվում է ընդլայնվող տիեզերքի կենտրոնում: Այդ կենտրոնն անշարժ է, աստված է, մենք կարող ենք այն անվանել «բացարձակ ինտելեկտ և ունակ ուժ», այն ոչ իգական սեռի է, ոչ էլ արական: Վերջին գիտական ապացույցների համաձայն՝ լույսի այդ մասնիկը կարող է վերածվել ալիքի կամ մասնիկի: Այդ մասնիկն իրեն գիտակից է պահում: Փաստորեն դա ներքին ոչ նյութական լույսն է: Մեդիտացիայի ժամանակ մենք կարող ենք միավորվել այդ լույսի հետ, քանի որ այդ լույսի մաս ենք հանդիսանում, որը կապված է կենտրոնի հետ, որն էլ բացարձակ գիտակցությունն է: Այսինքն, մենք կապված ենք դրա հետ:
Աստվածաշնչում ասվում է, որ Աստված լույս է, Ղուրանում դա կոչվում է նուռ, հնդկական փիլիսոփայության մեջ՝ Ջյոտի Սվարուպ: Եթե մութ է, մենք ոչինչ չենք տեսնում, բայց հենց հայտնվում է լույսը, ամեն բան պարզ ու հասկանալի է դառնում: Նա մեզ տալիս է բոլոր գիտելիքները: Երբ նա մեկից դարձավ բազմաթիվ, մենք բոլորս նրան սիրեցինք, և նա էլ մեզ սիրեց: Սերը զգացմունք չէ, այն հոգատարություն է: Սերը կյանքի համն է: Բոլորը սիրո կարիք ունեն՝ բույսերը, կենդանիները, մարդիկ: Սերը բոլոր կրոնների էությունն է: Ամեն անգամ մենք կարող ենք ալիք դառնալ՝ նրա հետ հանդիպելու համար, կամ էլ կարող ենք մասնիկ դառնալ՝ ինչ-որ բան անելու համար, քանի որ մենք նրա նման ենք: Աստված ձեր մեջ է, կապված է ձեզ հետ, բոլորի հետ: Չկա ժամանակ և տարածություն, քանի որ կենտրոնն անշարժ է: Կենտրոնից դուրս ամեն ինչ շարժվում է, ուստի այստեղ է սկսվում ժամանակն ու տարածությունը: Մեզանից մեկը որոշեց ժամանակին կապված նյութական աշխարհ ստեղծել: Եվ դա արարիչն էր: Շատ արարիչներ կան:
Եվ նա խնդրեց Տիրոջը, որը հավերժական է, ժամանակից դուրս և մշտապես կենտրոնում: Եվ լույսի այդ էակը թույլատրեց լույսի այս էակին ստեղծել նյութական մասը, որը կապված է ժամանակի հետ, որը կսկսվի իր ժամանակին և կվերջանա իր ժամանակին: Այս մասին գրում է դոկտոր Սթիվեն Հոկինգը իր «Մեծ պայթյունից մինչև սև անցք» գրքում:
Այս մարմնում մենք կապված ենք մեր հոգու արտաքին արտահայտության, ստեղծարար ինտելեկտի հետ, որը կապված է բացարձակի հետ, և դա մեր ուշադրությունն է: Դա ունակ ուժ է, այն կայծի նման է: Ինչի վրա որ սևեռվում է ուշադրությունը, աստվածային էներգիան այնտեղ է հոսում: Այդ ուշադրությունն աշխատում է գլխի այն մասում, որը մենք անվանում ենք «երրորդ աչք», ահա այստեղ է տեղակայված մեր հոգին:
Ինչպես ասված է «Բհագավատ-գիտայում»: «7.2. Իմանալուց հետո ոչինչ անհայտ չի մնում, մնում են կենդանի գիտելիքները և դրանց ուսումնասիրությունը» (Գլուխ 7, Շլոկա 2):
- Այժմ Դուք ուսումնական ծրագիր եք մշակում նախնական և միջնակարգ կրթության համար: Խնդրում եմ, դրա մասին պատմեք առավել մանրամասն:
- Դա առանձնահատուկ և նորարարական ուսումնական ծրագիր է, կոչվում է «Լուսավորվելու իրավունք»: Այստեղ մենք սովորեցնում ենք երեխաներին, թե ինչպես է ստեղծվել ամեն ինչը և ինչպես այդ ամենը կվերջանա՝ դառնալով ոչինչ՝ «MAHA PRALAYE»: Երեխաները հասկանում են, որ նրանք ձեռք բերված խելքով և ժամանակով ստեղծված մարմնով հոգի են հանդիսանում և ժամանակավորապես գտնվում են երկիր մոլորակի վրա արարելու համար: Երեխային բացատրում ենք նաև ուշադրության ուժի, լեզվի հոսքի մասին, որը հոսում է աղբյուրից դեպի հոգին, իրական ժամանակում:
- Իսկ այդ ծրագրում երեխաների համար մեդիտացիա նախատեսվա՞ծ է:
- Իհարկե: Մեր ներսի աստվածայինի աղբյուրի հետ կապված մնալու համար մենք ստիպված եղանք փորձարկել մեր աղբյուրը մեդիտացիայի որոշակի տեխնիկայի օգնությամբ, որը կարելի է հասկանալ որպես ներսում ուշադրության դուրս բերում: Ինչպես ասել է փիլիսոփա Մեհրիշի Պանինին «Ձեր հոգեբանությունը դարձրեք լավ ու ներդաշնակ մարդկային վարքագիծ»:
Կես ժամվա խորը մեդիտացիան ձեզ կտա լրիվ գիշերային հանգիստ և դուք կարող եք օրը 23 ժամ աշխատել: Մեդիտացիայից դուք կարող եք բազմաթիվ առավելություններ ստանալ՝ ֆիզիոլոգիական, հոգեբանական և հոգևոր: Մի անգամ Դալայ-լաման ասել է. «Եթե յուրաքանչյուր ութնամյա երեխա սովորի մեդիտացիա կատարել, ապա չարիքն ու բռնությունը աշխարհից կվերանան մեկ սերնդի ընթացքում»:
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք հոգևորությունը:
- Հոգևորությունը բոլոր կրոնների էությունն է: Այն կրոն չէ, այն մարդկության համար միավորող գործոն է հանդիսանում: Աղոթքի տեխնիկան կայանում է նրանում, որպեսզի ուշադրությունը (ինտելեկտ/հոգի) շեղվի խելքից և մարմնից, այսինքն՝ ժամանակից ու տարածությունից և կապվի գերհոգու աղբյուրի հետ: Սա աղոթքի միակ տեխնիկան է բոլոր կրոններում:

Мы - не люди, имеющие духовный опыт, а духовные существа, имеющие человеческий опыт (эксклюзив)
- Вы были весьма успешным бизнесменом. Как получилось, что Вы покинули такую прибыльную работу и начали эту - объясняете связь духовности с наукой?
- Когда я был в утробе матери, она медитировала на то, что ее ребенок проведет серьезное исследование о связи науки с духовностью. Итак, я оставил свой бизнес в 1993 году, и с тех пор, последние 25 лет, я участвую в этом проекте. Я провел следующие исследования: воздействие медитации на саморегуляцию человеческого организма; логическое и научное изложение философии, которое меняет психологию посредством медитации; современные технологии и древняя мудрость и т. д.
- Какова основная концепция Вашей работы?
- Я работаю над темой, как создавалась Вселенная, кто ее создал. Мы говорим, что каждое создание - это разумное творение. Если это есть, тогда может существовать разумное существо, которое все это делает. Мы можем назвать его Абсолютным Разумом. И разные народы строили на этом свою религию - христианство, ислам и т. д. Но индийская религия - самая старая. Веды - это полная наука о космосе, это наше наследие, которое каким-то образом мы смогли защитить в течение более 1000 лет от разных исламских, британских захватчиков и сохранить их. Теперь то, что говорят Веды, доказывает наука.
Веды говорят: первое знание было дано Богу Солнца. Так появился космос. В индийских писаниях объясняется, что Бог был единственным и был один, и он был в блаженстве. И мы называем его Абсолютным Разумом, который был меньше атома. Мы называем интеллект светом, а не светом Солнца или лампочки, это другой свет, который является нематериальным. Вначале не было вселенной. В этом блаженстве и наслаждении он захотел любить, но кого он мог любить? Он был совсем один. Поэтому, чтобы любить, он из одного стал многим. Он начал вибрировать, в этой вибрации есть звук. Мы говорим - Большой взрыв. И тут из него вышли волны музыки.
- Что Вы можете сказать о звуке OM. Это звук вселенной?
- ОМ - это звук Солнца. Каждая планета издает свой звук. Но эти звуки исходят от источника, который находится в центре расширяющейся вселенной. Этот центр неподвижен, Бог, мы можем назвать его "абсолютным интеллектом и способной силой", потому что это не Он или Она. Теперь, по последним научным доказательствам, эта частица света может превратиться в волну или частицу. И эта частица разумно ведет себя. Эта частица - практически нематериальный свет внутри. В медитации мы можем соединиться с этим светом, потому что мы являемся частичкой этого света, связанного с центром. Центр неподвижен, поэтому мы привязаны к Абсолютному Разуму.
В Библии Бог есть Свет, в Коране это Нур, в индийской философии это Джйоти Сваруп. Итак, если темно, мы ничего не видим, но как только появляется свет, в одно мгновение мы все можем понять, он дает нам все знания. Когда он стал от одного многим, мы все любили его, и он любил нас. Любовь - это не чувство, это забота. Любовь - это аромат жизни, все нуждаются в любви - растения, животные, люди. Итак, любовь - это суть всех религий. Каждый раз мы можем стать волной, чтобы встретиться с ним, или мы можем стать частицей, чтобы делать что-либо, потому что мы похожи на него. Бог внутри вас, связан с вами, со всеми. Нет времени и пространства, потому что центр неподвижен. Вне центра все движется, поэтому здесь и начинается время и пространство. Один из нас решил создать материальный мир, связанный со временем. И он был творцом. Есть много создателей.
Он попросил Господа, который вечный, вне времени, постоянный в центре, и то существо света позволило этому существу света создать материальное создание, связанное со временем, который начнется в свое время и закончится в свое время. Доктор Стивен Хокинг пишет об этом в своей книге "От большого взрыва до черной дыры".
Мы связаны в этом теле с внешним выражением моей души, моим творческим интеллектом, который связан с Абсолютом, и это мое внимание. Это способная сила, это как искра. Куда бы ни обращалось ваше внимание, божественная энергия течет туда. Это внимание работает в том месте в голове, которое мы называем "третьим глазом", вот здесь - расположение вашей души.
Как сказано в "Бхагават-гите", "7.2. Узнав, ничего не остается неизвестным, кроме живых знаний и изучения их" (Глава 7, Шлока 2).
- Теперь Вы разрабатываете учебную программу для начального и среднего образования. Пожалуйста, расскажите об этом более подробно.
- Эта уникальная и инновационная учебная программа называется "Право на просветление" на основе "Теории и практики Co-AIM". Здесь мы учим детей, как все создавалось и как все закончится, превратившись в ничто - "Maha Pralaye – большой распад". Дети понимают, что они являются душой с приобретенным умом и созданным временем телом и временно пребывают на этой планете Земля для созидания. Мы также рассказываем ребенку о силе внимания, о потоке языка, который течет от источника к душе в реальном времени.
Божественность в себе обладает божественными атрибутами и способностью справляться с жизнью, какой она есть, что помогает оставаться счастливым, здоровым, процветающим, жить в мире и гармонии и оставаться связанным с источником разумного существа, чтобы получить поток знаний для повседневной жизни.
A неинформированный, неопытный, необразованный и неосведомленный ум игнорирует божественность из-за отсутствия информации и оплодотворяет язык своими неустойчивыми свойствами ума, такими как похоть, гнев, эго, привязанность, обман, желание, жадность, ревность и далее - зависть, страхи и беспокойства и т. д.
- Есть ли медитация в этой программе для детей?
- Конечно. Чтобы оставаться связанными с источником божественности внутри, нам пришлось испытать наш источник с помощью надлежащей техники медитации, которую нужно понимать как изъятие внимания внутри. Как сказал философ Мехриши Панин, "Превратите свою психологию в хорошее и гармоничное человеческое поведение".
Полчаса глубокой медитации дает вам такую же силу, как и полный ночной отдых, и вы можете работать 23 часа в сутки. От медитации вы можете получить много преимуществ: физиологическое, психологическое и духовное. Однажды Далай-лама сказал: "Если каждый 8-летний ребенок научится делать медитацию, то зло и насилие будут устранены из мира в течение одного поколения".
- Как Вы можете описать духовность?
- Духовность - это сущность всех религий, это не религия, она является объединяющим фактором для человечества. Техника молитвы заключается в том, чтобы отвлечь ВНИМАНИЕ (внешнее выражение ИНТЕЛЛЕКТА / ДУШИ) от ума и тела, значит от ВРЕМЕНИ И ПРОСТРАНСТВА, и связать с источником сверхдуши. Это - единственная техника молитвы во всех религиях.