Հոգևորությունը կրոն չէ, այն մարդկությանը միավորող գործոն է (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց դոկտոր Չանդ Բհարդվաջի հետ, ով Հնդկաստանում Բոլոր մարդկանց զարգացման համար համակարգված կրթության ընկերության ղեկավարն է:
- Դուք շատ հաջողակ բիզնեսմեն էիք: Ինչպե՞ս պատահեց, որ թողեցիք այդպիսի շահութաբեր գործը և սկսեցիք զբաղվել այս գործով՝ ներկայացնելով գիտության կապը հոգևորի հետ:
- Երբ ես մորս արգանդում էի, նա մեդիտացիա էր անում այն բանի վրա, որ իր երեխան լուրջ հետազոտություն կանի գիտության և հոգևորի միջև կապի մասին: Ես 1993թ. թողեցի իմ բիզնեսը և արդեն 25 տարի է, ինչ զբաղվում եմ այս գործով: Ես կատարել եմ հետևյալ հետազոտությունները. մեդիտացիայի ազդեցությունը մարդկային օրգանիզմի ինքնակարգավորման վրա; փիլիսոփայության տրամաբանական և գիտական սահմանումը, որը փոխում է հոգեբանությունը մեդիտացիայի միջոցով և այլն:
- Ո՞րն է Ձեր աշխատանքի հիմնական կոնցեպտը:
- Ես լուսաբանում եմ այն թեման, թե ինչպես է ստեղծվել տիեզերքը, ով է այն ստեղծել: Մենք ասում ենք, որ յուրաքանչյուր էակ ողջամիտ արարում է: Եթե դա կա, ուրեմն կարող է լինել բանական էակ, որն այդ ամենն անում է: Մենք կարող ենք այն անվանել բացարձակ գիտակցություն: Շատ ժողովուրդներ սրա վրա են կառուցել իրենց կրոնը՝ քրիստոնեությունը, իսլամը և այլն: Սակայն հնդկական կրոնն ամենահինն է: Վեդաները տիեզերքի մասին ամենալիարժեք գիտությունն է: Դա մեր ժառանգությունն է, որը կարողացել ենք պաշտպանել ավելի քան 1000 տարվա ընթացքում զանազան իսլամական, եվրոպական զավթիչներից և պահպանել այն: Այժմ այն, ինչ ասում են Վեդաները, ապացուցում է գիտությունը:
Վեդաներն ասում են՝ առաջին գիտելիքը տրվել է արևի աստծուն: Այդպես առաջացել է տիեզերքը: Հնդկական գրերում բացատրվում է, որ աստված միակն էր և միայնակ էր և գտնվում էր երանության մեջ: Մենք նրան անվանում ենք բացարձակ գիտակցություն, որն ատոմից էլ փոքր էր: Մենք ինտելեկտը լույս ենք անվանում: Սակայն դա արևի կամ լամպի լույսը չէ, այն ոչ նյութական է: Սկզբում տիեզերք չկար: Այդ երանության մեջ նա ցանկացավ սիրել, սակայն ո՞ւմ: Նա լրիվ մենակ էր: Ուստի, սիրելու համար, նա մեկից դարձավ բազմաթիվ: Նա սկսեց թրթռալ, այդ վիբրացիան հնչյուն արձակեց, և նրանից դուրս եկան երաժշտության ալիքներ: Մենք սա անվանում ենք մեծ պայթյուն:
- Իսկ ի՞նչ կասեք ՕՄ հնչյունի մասին: Դա տիեզերքի հնչյո՞ւնն է:
- ՕՄ-ը արևի հնչյունն է: Յուրաքանչյուր մոլորակ իր հնչյունն է արձակում: Սակայն այդ հնչյունները դուրս են գալիս այն աղբյուրից, որը գտնվում է ընդլայնվող տիեզերքի կենտրոնում: Այդ կենտրոնն անշարժ է, աստված է, մենք կարող ենք այն անվանել «բացարձակ ինտելեկտ և ունակ ուժ», այն ոչ իգական սեռի է, ոչ էլ արական: Վերջին գիտական ապացույցների համաձայն՝ լույսի այդ մասնիկը կարող է վերածվել ալիքի կամ մասնիկի: Այդ մասնիկն իրեն գիտակից է պահում: Փաստորեն դա ներքին ոչ նյութական լույսն է: Մեդիտացիայի ժամանակ մենք կարող ենք միավորվել այդ լույսի հետ, քանի որ այդ լույսի մաս ենք հանդիսանում, որը կապված է կենտրոնի հետ, որն էլ բացարձակ գիտակցությունն է: Այսինքն, մենք կապված ենք դրա հետ:
Աստվածաշնչում ասվում է, որ Աստված լույս է, Ղուրանում դա կոչվում է նուռ, հնդկական փիլիսոփայության մեջ՝ Ջյոտի Սվարուպ: Եթե մութ է, մենք ոչինչ չենք տեսնում, բայց հենց հայտնվում է լույսը, ամեն բան պարզ ու հասկանալի է դառնում: Նա մեզ տալիս է բոլոր գիտելիքները: Երբ նա մեկից դարձավ բազմաթիվ, մենք բոլորս նրան սիրեցինք, և նա էլ մեզ սիրեց: Սերը զգացմունք չէ, այն հոգատարություն է: Սերը կյանքի համն է: Բոլորը սիրո կարիք ունեն՝ բույսերը, կենդանիները, մարդիկ: Սերը բոլոր կրոնների էությունն է: Ամեն անգամ մենք կարող ենք ալիք դառնալ՝ նրա հետ հանդիպելու համար, կամ էլ կարող ենք մասնիկ դառնալ՝ ինչ-որ բան անելու համար, քանի որ մենք նրա նման ենք: Աստված ձեր մեջ է, կապված է ձեզ հետ, բոլորի հետ: Չկա ժամանակ և տարածություն, քանի որ կենտրոնն անշարժ է: Կենտրոնից դուրս ամեն ինչ շարժվում է, ուստի այստեղ է սկսվում ժամանակն ու տարածությունը: Մեզանից մեկը որոշեց ժամանակին կապված նյութական աշխարհ ստեղծել: Եվ դա արարիչն էր: Շատ արարիչներ կան:
Եվ նա խնդրեց Տիրոջը, որը հավերժական է, ժամանակից դուրս և մշտապես կենտրոնում: Եվ լույսի այդ էակը թույլատրեց լույսի այս էակին ստեղծել նյութական մասը, որը կապված է ժամանակի հետ, որը կսկսվի իր ժամանակին և կվերջանա իր ժամանակին: Այս մասին գրում է դոկտոր Սթիվեն Հոկինգը իր «Մեծ պայթյունից մինչև սև անցք» գրքում:
Այս մարմնում մենք կապված ենք մեր հոգու արտաքին արտահայտության, ստեղծարար ինտելեկտի հետ, որը կապված է բացարձակի հետ, և դա մեր ուշադրությունն է: Դա ունակ ուժ է, այն կայծի նման է: Ինչի վրա որ սևեռվում է ուշադրությունը, աստվածային էներգիան այնտեղ է հոսում: Այդ ուշադրությունն աշխատում է գլխի այն մասում, որը մենք անվանում ենք «երրորդ աչք», ահա այստեղ է տեղակայված մեր հոգին:
Ինչպես ասված է «Բհագավատ-գիտայում»: «7.2. Իմանալուց հետո ոչինչ անհայտ չի մնում, մնում են կենդանի գիտելիքները և դրանց ուսումնասիրությունը» (Գլուխ 7, Շլոկա 2):
- Այժմ Դուք ուսումնական ծրագիր եք մշակում նախնական և միջնակարգ կրթության համար: Խնդրում եմ, դրա մասին պատմեք առավել մանրամասն:
- Դա առանձնահատուկ և նորարարական ուսումնական ծրագիր է, կոչվում է «Լուսավորվելու իրավունք»: Այստեղ մենք սովորեցնում ենք երեխաներին, թե ինչպես է ստեղծվել ամեն ինչը և ինչպես այդ ամենը կվերջանա՝ դառնալով ոչինչ՝ «MAHA PRALAYE»: Երեխաները հասկանում են, որ նրանք ձեռք բերված խելքով և ժամանակով ստեղծված մարմնով հոգի են հանդիսանում և ժամանակավորապես գտնվում են երկիր մոլորակի վրա արարելու համար: Երեխային բացատրում ենք նաև ուշադրության ուժի, լեզվի հոսքի մասին, որը հոսում է աղբյուրից դեպի հոգին, իրական ժամանակում:
- Իսկ այդ ծրագրում երեխաների համար մեդիտացիա նախատեսվա՞ծ է:
- Իհարկե: Մեր ներսի աստվածայինի աղբյուրի հետ կապված մնալու համար մենք ստիպված եղանք փորձարկել մեր աղբյուրը մեդիտացիայի որոշակի տեխնիկայի օգնությամբ, որը կարելի է հասկանալ որպես ներսում ուշադրության դուրս բերում: Ինչպես ասել է փիլիսոփա Մեհրիշի Պանինին «Ձեր հոգեբանությունը դարձրեք լավ ու ներդաշնակ մարդկային վարքագիծ»:
Կես ժամվա խորը մեդիտացիան ձեզ կտա լրիվ գիշերային հանգիստ և դուք կարող եք օրը 23 ժամ աշխատել: Մեդիտացիայից դուք կարող եք բազմաթիվ առավելություններ ստանալ՝ ֆիզիոլոգիական, հոգեբանական և հոգևոր: Մի անգամ Դալայ-լաման ասել է. «Եթե յուրաքանչյուր ութնամյա երեխա սովորի մեդիտացիա կատարել, ապա չարիքն ու բռնությունը աշխարհից կվերանան մեկ սերնդի ընթացքում»:
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք հոգևորությունը:
- Հոգևորությունը բոլոր կրոնների էությունն է: Այն կրոն չէ, այն մարդկության համար միավորող գործոն է հանդիսանում: Աղոթքի տեխնիկան կայանում է նրանում, որպեսզի ուշադրությունը (ինտելեկտ/հոգի) շեղվի խելքից և մարմնից, այսինքն՝ ժամանակից ու տարածությունից և կապվի գերհոգու աղբյուրի հետ: Սա աղոթքի միակ տեխնիկան է բոլոր կրոններում:

Spirituality Is Not a Religion, It Is the Unifying Factor for Humanity (Exclusive)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Dr. C.K Bhardwaj, Head of Society for systematic Education for Everybody’s Development (SforSEED), India.
You were a very successful businessman. How it happened that you left that profitable job and started this one: explaining the linkage of spirituality with science?
- When I was in my mother’s womb, she meditated that her child will do a serious research on the connection of science with spirituality. So, I left my business in 1993, and since then, the last 25 years I have been involved in this project. I have done research on Effects of Meditation on Self-regulation of Human Organism, Logical and Scientific Exposition of the Philosophy that Changes the Psychology through Meditation, Modern Technology and Ancient Wisdom, etc.
What is the main concept of your work?
- I am covering a subject how the universe was made, who made it. We say that each creation is an intelligent design.  If such an intelligent design is there, then there could be an intelligent being, who is doing it all. We may call it as Absolute Intelligence. And different people built their own religion on it – Christianity, Islam, etc. But Indian religion is the oldest. The Vedas is a complete science of the whole cosmos, it’s our heritage which got protected somehow during the rule of more than 1000 years by the Islamic, British invaders. Now what Vedas are saying is proved by science.
Vedas say: the first knowledge was given to the sun-god. That is how the cosmos came up. The Indian scriptures explain that God was one and alone, and he was in bliss. And we call him as Absolute Intelligence which was smaller than an atom. We call intelligence as light, not the light of the sun or a bulb, it is a different light which is non-material. In the beginning there was no universe. In this bliss and enjoying he felt like loving but whom he will love, he was all alone. So to love he became from one to many. He began vibrating, in that vibrating there is a sound. We say – Big Bang. And then waves of music emerged out of him.
-  What can you say about the sound OM. Is that the sound of the universe?
-  OM is the sound of the sun. Each planet emits its sound. But these sounds are coming from the source at the center of the expanding universe. That center is stationary, the god, we may call it "absolute intelligence and a capable force" because it is not He or She. Now in the latest scientific proof this particle of light can transform itself into a wave or a particle. And this particle is intelligently behaving.This particle is practically non-material light within. In meditation we can get connected with this light because we are part of that light, connected with the center. Centre is stationary, so we are anchored with Absolute Intelligence and a capable force.
In Bible God is Light, in Koran it is Noor, in Indian philosophy it is Jyoti Swarup. So, if it is dark we cannot see anything but as soon as the light appears we can understand everything in a huff which gives us all the knowledge. When he became from one to many, we all were loving him, and he was loving us. Love is not a feeling, it is caring. Love is an essence, all need love – plants, animals, human beings. So, love is the essence of all the religions. Any time we can become a wave to meet him or we can become a particle to do anything because we are like him. God is within you, connected to you, to everyone. There is no time and material because the centre is stationary. Outside the centre everything is moving so here is where the time starts and the material also. One out of us decided to make time-bond material creation – world. And he was a creator. Many creators are there.
He requests the Lord which is timeless, permanent in the centre, and that being of light allows this being of light to make a time-bond material creation which will start at a time and finish at a time. Doctor Stephen Hawking writes about this in his book “From Big Bang to Black Hole”.
We are connected in this body with the outer expression of my soul, my creative intelligence, which is connected to Absolute, that is my attention. It is a capable force, it’s like a spark. Wherever your attention goes, the divine energy flows. This attention operates from the place in the head which we call “third eye”, here is the location of your soul.
As is said in Bhagavat Gita: “7.2. After knowing, nothing remains to be known, except living the knowledge and exploring it”, (Chapter 7, Shloka 2).
Now you are developing a curriculum for primary and secondary education. Please elaborate on it.
-  This unique and innovative curriculum is under the heading of “RIGHT TO ENLIGHTENMENT” based on “Co-AIM Theory and Practice”. Here we are educating children how the creation started and is going to finish into nothing - “MAHA PRALAYE – THE GRAND DISSOLUTION”. In the concept, the children understand that they are a soul with the acquired mind and the time bound created body on this planet Earth for a time bound sojourn for creativity.We are also explaining the child about the power of attention, about the flow of language that is flowing from the source to the soul in real time.
The divinity within has divine attributes and has the capabilities to handle life as it comes, which helps to remain happy, healthy, prosperous, to live in peace and harmony and to remain connected to the source of the intelligent being to receive the gush of knowledge to run day to day life.
The uninformed, unexperienced, uneducated and ignorant mind ignores the divinity within due to the lack of information and takes over the language and impregnates the language with its own unsustainable attributes of the mind like Lust, Anger, Ego, Attachment, Deceit, Desire, Greed, Jealousy and further pre-calculates envy, fears and worries, etc.This triggers the brain with the biased contaminated language.
Is there also meditation in this program for children?
- Definitely. To remain connected with the source of divinity within, we got to experience our source through proper technique of meditation which needs to be understood as withdrawal of attention within. As philosopher Mehrishi Panini said, “Transform your psychology into a good and harmonious human behavior”.
Half an hour of deep meditation gives you a complete night's rest, and you can work for 23 hours a day. From meditation you can get many benefits: physiological, psychological and spiritual. Once Dalai-Lama said: “If every 8-year old is taught meditation, evil and violence will be eliminated from the world within one generation”.
How will you describe spirituality?
- Spirituality is the essence of all faiths, it is not a religion, it is the unifying factor for humanity. The technique of prayer is to delink ATTENTION (the outer expression of the INTELLIGENCE/ SOUL) from mind & body, means from TIME & MATERIAL, and link to the source the super soul as it is (THE ABSOLUTE INTELLIGENCE & A CAPABLE FORCE). This is the only technique of prayer in all religions.