Նեթանյահուն խոստացել է երաշտից փրկել միլիոնավոր իրանցիների
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն խոստացել է պարսկերեն թարգմանել և համացանցում տեղադրել ջրօգտագործման տեխնոլոգիաների մասին տեղեկատվություն, որը կօգնի միլիոնավոր իրանցիներին հաղթահարել երաշտը և խուսափել սովից: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նա բարձրաձայնել է հենց իրանական իշխանությունների գնահատականները, ըստ որոնց երկրի 96 տոկոսը այս կամ այն չափով տուժում է երաշտից, իսկ երկրի 50 մլն բնակիչ կարող է ստիպված լինել լքել իրենց տները կլիմայական փոփոխությունների պատճառով:
«Իսրայելը գիտի, թե ինչպես կարելի է կանխել էկոլոգիական աղետն Իրանում: Ես ցանկանում եմ կիսվել այս գիտելիքներով իրանցիների հետ... Մենք պարսկերենով կայք կգործարկենք՝ մանրամասն նկարագրությամբ, թե ինչպես պետք է վերամշակել կեղտաջրերը, փրկել բերքը և կերակրել ընտանիքներին», - ասել է Նեթանյահուն, ում անգլերենով տեսաուղերձը հրապարակվել է սոցիալական ցանցերում:
«Իրանական ռեժիմը բղավում է. «Մա՛հ Իսրայելին»: Իսրայելն ի պատասխան գոռում է. «Կյա՛նք Իրանի ժողովրդին»: Իրանի ժողովուրդը լավն է և արժանավոր Այն չպետք է միայնակ դիմակայի դաժան ռեժիմին: Մենք ձեզ հետ ենք»,- հավելել է նա:

Нетаньяху пообещал спасти миллионы иранцев от засухи
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху пообещал перевести на фарси и выложить в интернет передовые технологии водопользования, которые помогут миллионам иранцев справиться с засухой и избежать голода, передает РИА Новости.
Он озвучил оценки самих иранских властей, согласно которым 96 процентов страны в той или иной мере подвержены засухе, а 50 миллионов ее жителей могут быть вынуждены покинуть свои дома из-за изменений климата.
"Израиль знает, как предотвратить экологическую катастрофу в Иране. Я хочу поделиться этим знанием с иранским народом <…> Мы запустим интернет-сайт на фарси с подробными инструкциями, как перерабатывать сточные воды, спасти урожай и накормить свои семьи", - сказал Нетаньяху, чье англоязычное видеообращение опубликовано в социальных сетях.
"Иранский режим кричит: "Смерть Израилю". В ответ Израиль кричит: "Жизнь народу Ирана". Иранский народ хороший и достойный. Он не должен в одиночку противостоять жестокому режиму. Мы с вами", - добавил он.