Կրեմլում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի Դաշնություն աշխատանքային այցի շրջանակում Կրեմլում հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ռազմավարական գործընկեր երկու պետությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ռուսական երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափով հարաբերությունների օրակարգին և համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերն անդրադարձել են տարբեր, այդ թվում՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմատեխնիկական և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված թեմաներին:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու դաշնակից պետությունների միջև կապերի շարունակական և հետևողական խորացումը, ինչը կնպաստի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանն ու տարբեր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը քննարկել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցեր:
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, մենք Ձեզ հետ վերջերս հանդիպել ենք Սոչիում: Հաշվի առնելով մեր հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը և տարբեր ուղղություններով համագործակցության մեծ ծավալը, կարծում եմ՝ մեր հանդիպումները պահանջված են: Շնորհակալ եմ, որ Դուք ժամանել եք, և մենք հնարավորություն ունենք միջազգային մարզական միջոցառման շրջանակում խոսել երկկողմ գործերից: Ցանկանում եմ նշել, որ Ռուսաստանը վստահորեն զբաղեցնում է առաջին տեղը Հայաստանի առևտրաշրջանառության մեջ, թիվ մեկ գործընկերն է: Նախորդ տարվա ընթացքում մեր երկրների միջև առևրտրաշրջանառությունն աճել է 30 տոկոսով, իսկ այս տարի նույնպես վստահորեն աճում է, մեծ հաշվով դա տեղի է ունենում ռուսական շուկա գյուղատնտեսական մթերքների մատակարարման հաշվին: Իհարկե, դրան նպաստում է նաև Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը, և դա ակնհայտ փաստ է: Հույս ունենք, որ մենք կշարունակենք առաջ շարժվել այդ ուղղությամբ: Ուրախ եմ այսօր Ձեզ հետ հանդիպել, խոսել մեր հարաբերությունների ամբողջ համալիրի շուրջ, բարի գալուստ»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ: Նաև շնորհավորում եմ Ձեզ ֆուտբոլի Աշխարհի 2018 թվականի առաջնության կապակցությամբ, որովհետև դա համաշխարհային մասշտաբի շատ կարևոր ու մեծ միջոցառում է, և հիմա ողջ աշխարհի ուշադրությունը կենտրոնացած է Մոսկվայի վրա: Շնորհակալ եմ հրավերի համար: Մենք առաջին անգամ հանդիպել ենք մեկ ամիս առաջ և այն հանգամանքը, որ 30 օր հետո կրկին հանդիպում ենք, կարծում եմ, ցույց է տալիս Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների հատուկ բնույթը: Սա նաև ցույց է տալիս, որ այն հայտարարությունները, որոնք մենք արել ենք մեկ ամիս առաջ, ոչ միայն հիմնավորված են, այլ նաև հստակ իրականացվում են: Իհարկե, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հատուկ հարաբերություններ են, և ես վստահ եմ, որ այդ հարաբերությունները կշարունակեն լինել յուրահատուկ, ես հույս ունեմ, որ այդ հարաբերություններն ավելի յուրահատուկ կդառնան: Իհարկե, մեզ համար, Հայաստանի կառավարության համար, որը ներկայացնում է Հայաստանի ժողովրդին, շատ կարևոր է նման ընդունելության արժանանալ Ռուսաստանում՝ Սոչիում, Մոսկվայում: Եվ, իհարկե, սա ընդգծում է այն մթնոլորտը, որը մեզ հաջողվել է ստեղծել այս ամիսների ընթացքում: Ես կարծում եմ, որ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ռուսաստանում բոլորը գոհ են այս զարգացումներով և նաև հույս ունեմ, որ այդ հարաբերությունները կզարգանան ավելի արդյունավետ՝ երկու ժողովուրդների, երկու պետությունների շահերի և սուվերենության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա: Սա շատ կարևոր է: Ինձ համար շատ կարևոր է, որ մենք ունենք և վստահ եմ, որ ապագայում էլ կունենանք հաճախ հանդիպելու և մեր հարաբերությունների օրակարգի ամբողջ շրջանակը քննարկելու հնարավորություն: Բոլորին է հայտնի, որ մեր հարաբերությունների օրակարգը շատ մեծ է, քննարկելու շատ բան կա թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական, թե՛ տարածաշրջանային իմաստով: Իհարկե, մենք հույս ունենք դրական և կառուցողական երկխոսության և համոզվել ենք, որ մեր երկխոսությունը հենց այդպիսին է: Ես շատ ուրախ եմ դրա համար: Շնորհակալություն»,-ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

On a working visit to Russia, Prime Minister Nikol Pashinyan met with RF President Vladimir Putin in the Kremlin.
The leaders of the two strategic partner countries discussed issues related to the Armenian-Russian agenda and joint efforts in bilateral and multilateral formats. The parties touched upon the further development and expansion of cooperation in a variety of areas, including political, economic, military-technical and other spheres. The interlocutors stressed the importance of continued and consistent furtherance of relationships between the two allied nations, which will contribute to the increase of trade turnover and implementation of investment programs.
Nikol Pashinyan and Vladimir Putin also discussed other regional issues of mutual interest.
“Dear Nikol Vovayevich, we recently met with you in Sochi. Taking into account the strategic nature of our relations and the large scope of cooperation in different directions, I think our meetings are a must. I am grateful that you have arrived in Moscow, and we have the opportunity to talk about our bilateral affairs on the margins of an international sporting event. I would like to note that Russia is by far Armenia’s number one trade partner.
Last year, bilateral trade turnover increased by 30%, and this year, too, it keeps growing steadily, largely due to the supply of agricultural products to the Russian market. Of course, Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union has gone a long way to this end. We hope that we will continue to move in that direction. I am glad to meet you today and talk about the entire complex of our relations. Welcome to Russia,” Vladimir Putin said.
“Dear Vladimir Vladimirovich, allow me to congratulate you on the occasion of Russia Day. Also, I would like to congratulate you on the World Cup 2018 as it is a landmark event at the global scale, and now Moscow is the focus of the world.
Thank you for your invitation. We met a month ago for the first time, and the fact that we are meeting again within 30 days testifies that Armenia and Russia boast featured relations. It also shows that the statements we made a month ago were not just well-motivated; they are being implemented in practice.
Indeed, the Armenian-Russian relations are of special nature. I am confident that they will continue to be unique, and I hope that these relations will become even more specific. Of course, for us, for the Armenian government, which represents the people of Armenia, it is gratifying to enjoy such a warm reception in Russia – in Sochi and in Moscow. And of course, this reflects the atmosphere we have been able to create during these months.
I think that both Armenia and Russia are satisfied with these developments, and I do hope that our relations will develop more effectively on the basis of mutual respect for the best interest and sovereignty of the two States. This is extremely important. It is very important that we have a chance, and I am confident that in the future as well we will have the opportunity to meet and discuss the whole range of our agenda.
It is a well-known fact that we have a hectic agenda: there is much to discuss in economic, political or regional terms. Of course, we hoped for a positive and constructive dialogue, and we have already made sure that the ongoing dialogue is such. I am pleased with it. Thank you very much,” Prime Minister Pashinyan said.