Հունաստան-Մակեդոնիա պատմական համաձայնագիրը. հնարավո՞ր է կարգավորում պարտադրել հասարակություններին
Հունաստանն ու Մակեդոնիան հունիսի 17-ին ստորագրել են պատմական համաձայնագիր Մակեդոնիայի Հանրապետությունը, որը միջազգային փաստաթղթերում նշվում էր որպես Մակեդոնիայի Նախկին Հարավսլավական Հանրապետություն, Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն վերանվանելու մասին՝ այսպիսով, ամենայն հավանականությամբ, վերջ դնելով երկու երկրների միջև արդեն երեք տասնամյակ ձգվող վեճին:
Նոր անվանումը պետք է հավանության արժանանա Մակեդոնիայում աշնանը կայանալիք հանրաքվեին, որից հետո Հունաստանի և Մակեդոնիայի խորհրդարանները պետք է վավերացնեն պայմանագիրը: Եվ միայն Մակեդոնիայի սահմանադրության մեջ համապատասխան փոփոխությունները կատարելուց հետո համաձայնագիրը կմտնի ուժի մեջ՝ Մակեդոնիայի առջև բացելով դռները դեպի ՆԱՏՕ և Եվրամիություն: Նշենք, որ Հունաստանը Մակեդոնիայի անվան պատճառով արգելափակում է վերջինիս հետ՝ անդամակցության վերաբերյալ բանակցությունները:
Չի բացառվում, որ կողմերի միջև համաձայնության ձեռքբերման հարցում որոշակի ազդեցություն են ունեցել  հենց ՆԱՏՕ-ն և ԵՄ-ն: Վերջիններիս մոտ առկա է մտահոգություն, որ կառույցներին Մակեդոնիայի ոչ լիարժեք ինտեգրման դեպքում երկրում կարող է մեծանալ ռուսական ազդեցությունը: Ուստի, չի բացառվում, որ եվրոպական կառույցներն ուղղակի և անուղղակի ազդեցության լծակներ են կիրառել կողմերի նկատմամբ՝ խթանելու փոխզիջումային պայմանավորվածությունը: Այս համատեքստում հետաքրքրական է, որ Եվրահանձնաժողովն օրերս հավանություն է տվել տնտեսական ճգնաժամում գտնվող Հունաստանին մեկ մլրդ եվրո տրանշի փոխանցմանը:
Նշենք, որ թեև համաձայնագիրը կարող է բավականին դրական ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի կայունության, անվտանգության ամրապնդման և սոցիալ-տնտեսական զարգացման տեսանկյունից, սակայն  թե՛ հունական, թե՛ մակեդոնական իշխանություններին անհրաժեշտ է համաձայնագիրը «մարսեցնել» սեփական հանրությունների մոտ: Հույները կտրականապես դեմ են հարևան երկրի անվանման մեջ որևէ կերպ Մակեդոնիա բառի կիրառմանը՝ կարծելով, որ այդկերպ հարևան սլավոնական ազգը փորձում է յուրացնել Հունաստանի պատմությունը՝ ներկայանալով որպես Ալեքսանդր Մակեդոնացու ժառանգորդ, և կարող է տարածքային հավակնություններ ներկայացնել Աթենքին: Նույնիսկ Ալեքսանդր Մակեդոնացու հետ կապված սիմվոլիկայից Սկոպյեի հրաժարումը նրանց դիրքորոշումը չի մեղմում: Սոցհարցումների համաձայն՝ հույների 68 տոկոսը դեմ է այս համաձայնագրին:
Ինչ վերաբերում է մակեդոնական հանրությանը, նշենք, որ Մակեդոնիա անվանման կիրառումը վերջիններիս համար ազգային ինքնության պահպանման խնդիր է: Թեև համաձայնագրում ամրագրված է, որ Մակեդոնիայի քաղաքացիները կոչվում են մակեդոնացիներ, իսկ պետական լեզուն՝ մակեդոներեն, ինչը հնարավորություն է տալիս դիմակայելու Բուլղարիայի և Սերբիայի հնարավոր հավակնություններին, սակայն մակեդոնացի ազգայնականները կարծում են, որ Մակեդոնիայի Հանրապետությունից Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն վերանվանվելը կարող է հարված հասցնել երկրի միասնությանը, և մակեդոնացիներից հետո երկրի մեծությամբ երկրորդ էթնիկ խումբը՝ ալբանացիները (25 տոկոս), կարող է փորձել Կոսովոյի օրինակով անկախություն պահանջել:
Ակնհայտորեն, ազգայնականները, որոնք բավականին մեծ ազդեցություն ունեն երկրի քաղաքական կյանքում, ամեն ինչ անելու են համաձայնագիրը տապալելու համար: Մակեդոնիայի նախագահը, ով ազգայնական կուսակցության ներկայացուցիչ է, արդեն հայտարարել է, որ մտադիր չէ ստորագրել վարչապետ Զորան Զաևի կնքած համաձայնագիրը, եթե խորհրդարանն այն վավերացնի:
Հունաստանում ևս բավականին ռադիկալ են տրամադրված այս հարցում: Ընդդիմությունն այս կապակցությամբ հունիսի 16-ին խորհրդարանում քվեարկության էր դրել Ցիպրասի կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հարցը, սակայն նախաձեռնությունը բավարար ձայներ չստացավ:
Նման պայմաններում չի բացառվում, որ Հունաստանի և Մակեդոնիայի միջև կնքված պատմական այս փաստաթուղթը երկու երկրների միջև առկա վեճը կարգավորելու փոխարեն դառնա ներքաղաքական ճգնաժամի պատճառ թե՛ Հունաստանում, թե՛ Մակեդոնիայում, քանի որ ցանկացած բանակցված կարգավորում, ըստ  էության գործուն է վեճի կողմ հանդիսացող հասարակություններում հավանության արժանանալու դեպքում միայն:

Историческое соглашение Греция-Македония: можно ли обществам навязать урегулирование?
Греция и Македония 17 июня подписали историческое соглашение об изменении названия бывшей югославской республики в Республику Северная Македония. Таким образом, долгий спор между двумя странами, тянувшийся три десятилетия, сводится на нет.
Новое название должно быть одобрено на референдуме в Македонии – он запланирован на осень. После этого греческий и македонский парламенты должны ратифицировать соглашение. И только после внесения соответствующих поправок в Конституцию Македонии историческое соглашение вступит в силу, открыв для Македонии двери в НАТО и Европейский Союз. Отметим, что Греция блокировала все переговоры о членстве Македонии в этих структурах по причине ее названия.
Не исключено, что на соглашение, достигнутое между сторонами, свое влияние оказали и НАТО, и ЕС.   Последние опасаются, что в случае неполной интеграции Македонии в эти структуры в стране  начнет расти уровень российского влияния. Поэтому не исключено, что европейские структуры применяли прямые и косвенные рычаги на обе стороны, для того чтобы те смогли прийти к компромиссу. В этом контексте становится интересным решение Европейской комиссии о передаче одного миллиарда евро Греции, которая находится в экономическом кризисе.
Следует отметить, что хотя соглашение может оказать положительное воздействие на региональную стабильность, безопасность и социально-экономическое развитие, однако и греческим, и македонским властям придется заставить "свои собственные общества переварить" это соглашение. Греки категорически против того, чтобы в названии соседней страны так или иначе использовалось слово "Македония". Они считают, что таким образом соседняя славянская страна пытается присвоить историю Греции и представить себя наследницей Александра Македонского, что в том числе может привести к территориальным претензиям в отношении Афин. И даже отказ Скопьи от символов, связанных с Александром Македонским, не смягчает позицию греков. Согласно соцопросам, 68 процентов греков - против этого соглашения.
Что касается общественности Македонии, то отметим, что использование названия Македония - это вопрос сохранения их национальной идентичности. Хотя в соглашении предусмотрено, что граждане Македонии будут называться "македонцами", а государственный язык - македонским, что позволит противостоять возможным претензиям Болгарии и Сербии, македонские националисты считают, что переименование Республики Македония в Северную Македонию может ударить по единству страны, и что вторая по численности после македонцев этническая группа страны - албанцы (25 процентов) - может попытаться потребовать независимости по примеру Косово.
Бесспорно, что националисты, которые оказывают большое влияние на политическую жизнь страны, сделают все возможное для того, чтобы соглашение не вступило в силу. Президент Македонии, который является представителем националистической партии, уже заявил, что не станет подписывать соглашение, подписанное премьер-министром Зораном Заевым в случае, если парламент ратифицирует его.
Греция также весьма радикальна в этом вопросе. Оппозиция 16 июня подняла вопрос о недоверии правительству Ципраса, однако эта инициатива не получила достаточного количества голосов.
При таких обстоятельствах не исключено, что историческое соглашение между Грецией и Македонией – вместо урегулирования спора между двумя странами – приведет к внутриполитическому кризису и в Греции, и в Македонии. Ведь любое урегулирование, достигнутое путем переговоров, может "заработать" только в том случае, когда его поддерживают общества, являющиеся сторонами проблемы.