ՀՀ նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Թեոդոր Ռուզվելտի հիշատակին
Աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունիսի 27-ին այցելել է ԱՄՆ 26-րդ նախագահ Թեոդոր Ռուզվելտի կղզու հուշահամալիր, հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հանրապետության նախագահը ծաղկեպսակ է դրել Թեոդոր Ռուզվելտի հուշարձանին և հարգանքի տուրք մատուցել հայտնի պետական գործչի հիշատակին, ով իր պաշտոնավարման տարիներին հանդես է եկել Օսմանյան Կայսրությունում հայերի ու քրիստոնյա փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությամբ: Թեոդոր Ռուզվելտը նաև հայտնի էր Ցեղասպանությունից տուժածների իրավունքների պաշտպանության հարցում իր համարձակ դիրքորոշմամբ:

Президент Армении воздал дань уважения памяти Теодора Рузвельта
Находящийся в Соединённых Штатах с рабочим визитом президент Республики Армения Армен Саркисян 27 июня посетил мемориальный комплекс на острове Теодора Рузвельта (Theodore Roosevelt Island), 26-го президента США. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент Республики возложил венок к памятнику Теодору Рузвельту и воздал дань уважения памяти знаменитого государственного деятеля, который в годы своего пребывания в должности выступал в защиту прав армян и христианских меньшинств в Османской Империи. Теодор Рузвельт также известен своей смелой позицией в вопросе защиты прав пострадавших от Геноцида.