ԵՄ հակառուսական պատժամիջոցներին 5 երկիր է միացել
Հինգ երկիր է միացել Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի նկատմամբ ԵՄ պատժամիջոցներին: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով ԵՄ դիվանագիտական ծառայությունը:
«Թեկնածու երկրներ Մոնտենեգրոն եւ Ալբանիան, տնտեսական գոտու անդամ Նորվեգիան, ինչպես նաեւ Ուկրաինան եւ Վրաստանը կապահովեն, որպեսզի իրենց ազգային քաղաքականությունը համապատասխանի ԵՄ-ի ընդհանուր որոշմանը, որը երկարաձգել է սահմանափակումները մինչեւ 2019 թվականի հունիսի 23-ը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Եվրամիությունը, Միացյալ Նահանգները եւ մի շարք այլ երկրներ սահմանափակող պատժամիջոցներ էին ընդունել Ռուսաստանի նկատմամբ 2014 թվականին՝ դրանք կապելով Ղրիմի միացման հետ, ապա՝ Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում հակամարտության: Ի պատասխան, Մոսկվան արգելք էր սահմանել հակառուսական պատժամիջոցներին աջակցող երկրներիս ներմուծվող սննդամթերքի համար:

К антироссийским санкциям Евросоюза присоединились пять стран
Пять стран присоединились к санкциям Евросоюза в отношении Крыма и Севастополя. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на дипломатическую службу ЕС.
«Страны-кандидаты Черногория и Албания, член Европейской экономической зоны Норвегия, а также Украина и Грузия обеспечат, чтобы их национальная политика соответствовала общему решению Евросоюза, продлившему ограничительные меры до 23 июня 2019 года», — говорится в сообщении.
Помимо этого, в отношении шести россиян представители Евросоюза приняли решение ввести индивидуальные санкции в связи со строительством Крымского моста. Как написал в своем Facebook президент Украины Петр Порошенко, решение было принято на саммите Украина — ЕС, и свидетельствует «о неотвратимом наказании для любых физических или юридических лиц, которые имели, имеют или будут иметь отношение к попытке аннексии и временной оккупации украинского Крыма».