Երգչուհի Զառայի հնարավոր այցը Բաքու հիսթերիայի ալիք է բարձրացրել Ադրբեջանում
Ռուսաստանաբնակ հայտնի երգչուհի Զառայի հնարավոր այցը Բաքու սկանդալ է առաջացրել Ֆեյսբուքի ադրբեջանական տիրույթում, որը շարունակվում է արդեն մի քանի օր: Բանն այն է, որ Զառան ոչ միայն հայկական ազգանուն ունի, այլ նաև երգում է «Իմ Հայաստան» երգը, հայտնում է PanArmenian-ը` հղում կատարելով Jam-news.net-ին:
Սոցցանցում լուրեր են տարածվել, որ երգչուհուն հրավիրել են «Տապը» երաժշտական փառատոնին, որի գլխավոր կազմակերպիչն է ռուսաստանաբնակ ադրբեջանցի երգիչ, խոշոր գործարարի որդի և Ադրբեջանի նախագահի նախկին փեսա Էմին Ագալարովը:
Փառատոնն անցնելու է հուլիսի 26-29-ը: Փառատոնն անցկացվում է 2016-ից, որին միշտ մասնակցում են ռուսաստանյան շոու բիզնեսի աստղեր:
Զառան անցանկալի հյուր է Բաքվում, քանի որ նրա գրառումներն Instagram-ում միանշանակ Հայաստանի դիրքորոշման օգտին են: Մեկնաբանությունները հեգնականից մինչև ագրեսիվ են՝ ոմանք դա խայտառակություն են համարում, մյուսները անեծքներ տեղում, ոմանք էլ կոչ են անում Սերժ Թանկյանին ու SOAD-ին հրավիրել («Ամո՛թ և նրանց, ով հայ երգչուհուն Բաքու է հրավիրում, և նրանց, ով դա թույլ է տվել: Ինչպիսի՛ խայտառակություն», «Անիծված լինեք, դավաճաններ», «Ավելի լավ է Սերժ Թանկյանին ու SOAD-ին բերեք»):

"Будьте прокляты, предатели родины!": в Азербайджане возмущены возможным приездом в Баку певицы Зары
Возможный приезд в Баку российской певицы Зары Мгоян вызвал в азербайджанском сегменте Facebook скандал, не утихающий уже несколько дней. Причина в том, что Зара носит "армянскую" фамилию и поет песню "Моя Армения", пишет Jam-news.net.
В социальной сети распространилась информация о том, что певицу пригласили на музыкальный фестиваль "Жара", главный организатор которого – российский певец азербайджанского происхождения, сын крупного предпринимателя и бывший зять президента Азербайджана Эмин Агаларов. Фестиваль пройдет с 26 по 29 июля.
До этого в Баку приезжали певцы Филипп Киркоров и Ирина Аллегрова, имеющие армянские корни. Темой для обсуждения в таких случаях становится не только этническая принадлежность, но и поведение гостя и его позиция относительно карабахского конфликта. Например, когда российский певец Сосо Павлиашвили приехал в Баку с концертом в 2016 году, азербайджанскую общественность возмутили его заявления о том, что он "ездил в Карабах и будет ездить". Тем не менее, концерт прошел при аншлаге.
Зара в Азербайджане нежеланный гость, потому что ее посты в Instagram однозначно говорят о поддержке позиции Армении.
Комментарии в Facebook варьируются от крайне агрессивных до ироничных: "Пусть будет стыдно и тем, кто приглашает в Баку армянскую певицу, и тем, кто это допускает! Какой позор!"; "Будьте прокляты, предатели родины!"; "Давайте лучше Сержа Танкяна и группу SOAD!".