Ռուսաստանը պահպանում է աշխարհում իր ռազմական ներկայությունը. Լավրով
Ռուսաստանը երաշխավորված ապահովված է ծրագրերի մասին տեղեկություններով, որոնք ԱՄՆ եւ այլ երկրների զինվորականները հասունացնում են իր դեմ: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսպիսի հայտարություն է կատարել երիտասարդների համար «Իմաստների տարածք» կրթական համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանն իր ռազմական ներկայությունն աշխարհում պահպանում է եւ դա օգնում է պահպանել սեփական պաշտպանունակությունը: Նա ներկաներին նաեւ հավաստիացրել է, որ «աշխարհում ինչ էլ տեղի ունենա», Ռուսաստանը, որպես պետություն, եւ նրա քաղաքացիները «հուսալի կերպով պաշտպանված կլինեն»:
Ինչպես նշել է Լավրովը, այս մասին հաճախ է խոսում նաեւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: «Ես ձեզ հավաստիացնոեւմ եմ, որ սա հիմնվում է իրատեսական նյութական փոփոխությունների վրա, որոնք տեղի են ունենում մեր երկրում եւ մեր բանակում»,- եզրափակել է Լավրովը:

The Russian Federation possesses the information about military plans of the US and other countries against it, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Monday in his speech before the participants of the Russian educational youth forum Terra Scientia, TASS reported.
"Rest assured, we will be provided with information about the schemes harbored by the militaries of both the US and other Western countries against the Russian Federation," Lavrov stated in response to the question about how Russia meets modern challenges in the sphere of security. The minister highlighted that Russia keeps its global military presence to further support its defensive capacity.
"No matter what is happening in the world, our security as a state, the security of our citizens and our sovereignty will be duly protected. [Russian] President [Vladimir] Putin repeatedly stated it, and I assure you that it is based on real material changes that are taking place in our country and our army," Lavrov concluded.