Facebook-ը, WhatsApp-ն ու Instagram-ը կթուլացնեն նամակագրությունների ու զանգերի ծածկագրումը
ԱՄՆ իշխանությունները Facebook սոցիալական ցանցի ղեկավարությանը խնդրում են թուլացնել ծածկագրումը, որպեսզի հատուկ ծառայությունները ցանկացած պահի կարողանան միանալ ցանկացած օգտագործողին  եւ ծանոթանալ նրա նամակագրությանը, գրում է Astera-ն:
Եթե երկրի իշխանությունների պահանջները բավարարվեն, ապա փոփոխությունները կանդրադառնան ոչ միայն Facebook-ին, այլեւ սոցիալական ցանցին պատկանող WhatsApp-ին, ինչպես նաեւ Instagram-ին: Աղբյուրի համաձայն, Facebook-ը պատրաստ է կատարել ԱՄՆ իշխանությունների պահանջը:
Դեռ հայտնի չէ, թե հաղորդագրությունների ծածկագրումը կթուլացվի թե ամբողջովին կանջատվի: Հայտնի չէ նաեւ, թե ինչպես են հատուկ ծառայությունները մուտք գործելու օգտագործողների նամակագրությանը՝ դատարանով թե ցանկացած պահի:

Facebook, WhatsApp и Instagram ослабят шифрование переписок и звонков
Власти США просят руководство социальной сети Facebook ослабить шифрование, чтобы спецслужбы могли в любой момент, подключится с любому пользователю и ознакомится с его перепиской, передает Astera.
Если требования властей страны будут удовлетворены, то изменения коснутся не только Facebook, но также принадлежащего соцсети мессенджера WhatsApp, а также Instagram. По данным источников, в Facebook готовы выполнить просьбу властей США.
Пока неизвестно, будет ли шифрование сообщений ослаблено или отключено полностью. Также пока непонятно, как будут получать доступ к переписке пользователей спецслужбы — через суд или в любой момент.