Նախագահը Մտքերի գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է երկու տասնյակից ավելի ընկերությունների ղեկավարների հետ
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Շամոնի քաղաքում մասնակցել է ամենամյա Մտքերի գագաթնաժողովին (Summit of Minds) եւ հանդես եկել որպես գլխավոր բանախոս։ Անմիջական մթնոլորտում կառուցողական քննարկում է ծավալվել համաշխարհային տնտեսության զարգացման միտումների, ներդրումային հնարավորությունների եւ ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերների, առաջնորդության եւ ռազմավարական որոշումներ կայացնելու շուրջ։ Նախագահ Սարգսյանի մոտեցումներն ու առաջ քաշած գաղափարները ջերմորեն են ընդունվել մասնակիցների կողմից։
Հանրապետության նախագահը գագաթնաժողովի կազմակերպիչների հետ հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նման համաժողով Հայաստանում անցկացնելու վերաբերյալ, մասնավորապես՝ առողջ ապրելակերպի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսական մթերքների վերամշակման եւ այլ ոլորտներում:
Մտքերի գագաթնաժողովի (Summit of Minds) շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը սեպտեմբերի 23-ին աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի, ինչպես նաեւ երկու տասնյակից ավելի հայտնի ընկերությունների, հիմնադրամների, կազմակերպությունների ու բանկերի ( այդ թվում՝ ամերիկյան Google, Nasdaq, Cargyll, McKinsey, Revolution, շվեյցարական Nestlé, Pictet եւ Lombard Odier, ֆրանսիական Groupe Accor, Publicis, OneRagtime, Société Générale, ռուսական «Ալֆա բանկ», բրիտանական Bridgepoint եւ Kleinwort Hambros) ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների հետ:
Հանրապետության նախագահը նրանց հետ քննարկել է հայաստանյան բիզնես միջավայրին, ինչպես նաեւ ներդրումների ներգրավմանն ու գործարար կապերի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր։ Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է մեր երկրի մրցակցային առավելություններն՝ ընդգծելով նրա կամրջող դերը Եվրամիության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ, որը օտարերկրյա գործարարների եւ ներդրողների առջեւ բացում է նոր ու լուրջ հնարավորություններ։ Զրույցի ընթացքում սկզբունքային պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանում ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում-զրույց է ունեցել նաեւ երկու հեղինակավոր պարբերականների՝ բրիտանական The Financial Times եւ ֆրանսիական Les Echos թերթերի ղեկավարության հետ:

In theFramework of the Summit of Minds President Met with the Leaders of Over Two Dozen Companies
President Armen Sarkissian, who is France on a working visit, participated at the Summit of Minds in Chamonix as the keynote speaker.
Constructive discussions unfold in the relaxed atmosphere related to the trends of development of the global economy, investment opportunities and challenges of the contemporary world, on leadership and strategic decision making. Approaches and ideas of President Sarkissian were accepted warmly by the participants.
At the meeting with the organizers of the Summit, the President of Armenia reached the agreement to organize a similar summit in Armenia.
In the framework of the Summit of Minds, President Armen Sarkissian on September 23 had a working lunch with the representatives of the European Parliament, as well as over two dozen of leading companies, funds, organizations and banks, including American Google, Nasdaq, Cargyll, McKinsey, Revolution, Swiss Nestle, Pictet and Lombard Odier, French Groupe Accor, Publicis, One Ragtime, Société Générale, Russian Alfa Bank, British Bridgepoint and Kleinwort Hambros.
The President of Armenia discussed with them the business climate in Armenia as well as issues related to investment attraction and creation of business ties. President Sarkissian introduced the competitive advantages of our country, underlined the country’s role as a bridge between the EU and the Eurasian Economic Area which opens new and significant opportunities. At the meeting, an actual agreement was reached on the implementation of certain programs in Armenia.
President Sarkissian held also two meeting-interviews with the leadership of the renowned media outlets – the British The Financial Times and the French Les Echos.