«Մենք դատապարտում ենք և՛ Խատինի աղետը, և՛ ադրբեջանցիների վայրագություններն Արցախում». Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բելառուս խորհրդարանականների ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 26-ին այցելել է Խատինի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել 1943 թ. ֆաշիզմի զոհ դարձած Խատինի նահանգի խաղաղ բնակիչների հիշատակին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Խատինի աղետը ֆաշիզմի և վանդալիզմի դասական դրսևորում է: Թե՛ 1915 թ. ապրիլին Կոստանդնուպոլսում, թե՛ 1943 թ. Խատինում և թե՛ 2016 թ. ապրիլին Թալիշում գործ ունեինք ֆաշիզմի և վանդալիզմի դասական դրսևորման հետ: Եվ այսօր դատապարտելով Խատինի աղետը՝ մենք դատապարտում ենք և՛ Հայոց ցեղասպանությունը, և՛ ադրբեջանցիների կողմից Թալիշի խաղաղ բնակիչների դեմ վայրագությունները»:

Sharmazanov: We Condemn Disaster of Khatyn and Azerbaijanis’ Atrocities in Artsakh
On September 26, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov accompanied by the Belarus parliamentarians visited Khatyn Memorial Complex and paid tribute to the memory of the peaceful residents of Khatyn State who had fallen victim of fascism in 1943.
Eduard Sharmazanov noted: "The disaster of Khatyn is a classic revelation of fascism and vandalism. In April 1915 in Constantinople, in 1943 in Khatyn and in April 2016 in Talish we dealt with classic revelation of fascism and vandalism. And today condemning the disaster of Khatyn, we condemn the Armenian Genocide and the atrocities against the peaceful residents of Talish by the Azerbaijanis.