«Մենք դատապարտում ենք և՛ Խատինի աղետը, և՛ ադրբեջանցիների վայրագություններն Արցախում». Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բելառուս խորհրդարանականների ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 26-ին այցելել է Խատինի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել 1943 թ. ֆաշիզմի զոհ դարձած Խատինի նահանգի խաղաղ բնակիչների հիշատակին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Խատինի աղետը ֆաշիզմի և վանդալիզմի դասական դրսևորում է: Թե՛ 1915 թ. ապրիլին Կոստանդնուպոլսում, թե՛ 1943 թ. Խատինում և թե՛ 2016 թ. ապրիլին Թալիշում գործ ունեինք ֆաշիզմի և վանդալիզմի դասական դրսևորման հետ: Եվ այսօր դատապարտելով Խատինի աղետը՝ մենք դատապարտում ենք և՛ Հայոց ցեղասպանությունը, և՛ ադրբեջանցիների կողմից Թալիշի խաղաղ բնակիչների դեմ վայրագությունները»:

Эдуард Шармазанов: ''Мы осуждаем и Хатыньскую трагедию, и вандализм азербайджанцев в Арцахе''
26 сентября вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов в сопровождении белорусских парламентариев посетил мемориальный комплекс "Хатынь" и отдал дань уважения памяти мирных жителей села Хатынь, ставших в 1943 г. жертвами фашистов.
Эдуард Шармазанов отметил: "Хатыньская трагедия – классическое проявление фашизма и вандализма. И в апреле 1915 года в Константинополе, и в 1943-м в Хатыни, и в апреле 2016-го в Талише мы имели дело с классическим проявлением фашизма и вандализма. И сегодня, осуждая   Хатыньскую трагедию, мы осуждаем и Геноцид армян, и вандализм азербайджанцев в отношении мирных жителей Талиша".