Եվրախորհրդարանը հրաժարվել է Թուրքիային 70 մլն եվրո հատկացնել
Անկարայի ավտորիտար քաղաքականության պատճառով Եվրախորհրդարանը չեղարկել է Թուրքիային 70 մլն եվրոյի հատկացումը: Ստրասբուրգում համապատասխան առաջարկի օգտին քվեարկել է 544 պատգամավոր, 28-ը դեմ է եղել, ևս 74-ը՝ ձեռնպահ, հաղորդում է DW-ն:
Անկարայի համար նախատեսված գումարն ամրագրված էր ԵՄ բյուջեում որպես օգնություն Թուրքիային՝ այդ երկրում բարեփոխումներին նպաստելու համար: Նման օգնության տրամադրումը կախված է որոշ պայմաններ կատարելու հետ՝ իրավական պետության կայացման զգալի առաջընթաց, առաջընթաց ԶԼՄ-ների ազատության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում:
Ապրիլին Եվրահանձնաժողովը եկավ այն եզրակացության, որ Թուրքիան այդ ոլորտներում «զգալիորեն հեռանում է Եվրամիությունից»:

European Parliament Voted To Cut Financial Support To Turkey
The European Parliament has voted to cut financial support to Turkey by 70 million Euros (80.8 million dollars) due to concerns over human rights and rule of law in the country.
The motion was passed in the European Union’s legislature on Tuesday, with 544 members of parliament voting in favour, while 28 were against and 74 abstained.
“The so-called pre-accession funds are intended to help Turkey as it works toward becoming a member of the bloc, but were cut as conditions to improve the rule of law were not met,’’ a statement from the European Parliament said.
The aid was to be paid out on the condition that Turkey makes improvements with regards to rule of law, democracy, human rights and press freedom.