Շարմազանովն՝ Ադրբեջանի Մեջլիսի նախագահին. Դուք պետք է ճանաչեք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը
Անթալիայում ընթանում է Եվրասիական պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների երրորդ միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը: Համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի խորհրդարանի (Միլի Մեջլիս) նախագահ Օգտայ Ասադովն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, խոսել տարածքների 20 տոկոս օկուպացիայի, Հայաստանի և Արցախի ռազմական սեպարատիզմի, Հայաստանի ագրեսոր լինելու մասին:
Ի պատասխան Էդուարդ Շարմազանովն ասել է. «Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից են: Ադրբեջանցի իմ գործընկերը խոսեց խնդրի խաղաղ կարգավորման մասին: Պարոն Ասադով, եթե դուք իրո՞ք ուզում եք լուծել խնդիրը, ապա նախևառաջ պետք է ճանաչեք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը»:

"Вы должны признать полную реализацию права народа Арцаха на самоопределение": Шармазанов – Асадову в Турции
В Анталье проходит третий Международный форум руководителей парламентов Евразийских государств, в котором принимает участие вице-спикер НС Эдуард Шармазанов. На форуме председатель азербайджанского парламента (Милли Меджлиса) Огтай Асадов обратился к карабахскому конфликту, "оккупации" 20% территорий, военному "сепаратизму" Армении и Арцаха, "стране-агрессору" – Армении.
В ответ Эдуард Шармазанов сказал: "Как Армения, так и Арцах – сторонники исключительно мирного урегулирования проблемы. Мой азербайджанский коллега говорил о мирном урегулировании проблемы. Г-н Асадов, если вы действительно хотите решить проблему, то   прежде всего должны признать полную реализацию права народа Арцаха на самоопределение".