Շարմազանովն՝ Ադրբեջանի Մեջլիսի նախագահին. Դուք պետք է ճանաչեք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը
Անթալիայում ընթանում է Եվրասիական պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների երրորդ միջազգային համաժողովը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը: Համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի խորհրդարանի (Միլի Մեջլիս) նախագահ Օգտայ Ասադովն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, խոսել տարածքների 20 տոկոս օկուպացիայի, Հայաստանի և Արցախի ռազմական սեպարատիզմի, Հայաստանի ագրեսոր լինելու մասին:
Ի պատասխան Էդուարդ Շարմազանովն ասել է. «Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից են: Ադրբեջանցի իմ գործընկերը խոսեց խնդրի խաղաղ կարգավորման մասին: Պարոն Ասադով, եթե դուք իրո՞ք ուզում եք լուծել խնդիրը, ապա նախևառաջ պետք է ճանաչեք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը»:

Sharmazanov to Speaker of Azerbaijani Parliament: You Should Recognize the Full Exercise of Artsakh People’s Right of Self-Determination
The Third International Meeting of Speakers of Eurasian Countries’ Parliaments goes on in Antalya, where the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov takes part. During the Meeting the Speaker of Azerbaijani Parliament (Mili Mejlis) Ogtay Asadov touched upon the Nagorno Karabakh conflict, talked about 20 percent occupation of the territories, military separatism of Armenia and Artsakh and Armenia being an aggressor.
In response Eduard Sharmazanov said: "Both Armenia and Artsakh are exclusively for the peaceful settlement of the problem. Mr Asadov, if you really want to solve the problem, then first of all, you should recognize the full exercise of the Artsakh people’s right to self-determination."