Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Յարոմիր Շտետինային
Հոկտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Յարոմիր Շտետինային, հայտնում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Արցախ-ԵՄ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է Արցախի և Եվրամիության միջև ուղիղ կապերի հաստատման անհրաժեշտությունը՝ որպես փոխգործակցության հնարավոր ուղղություններ նշելով ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, կրթության, գիտության և առողջապահության ոլորտները։
Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ անթույլատրելի է Արցախի մեկուսացումը միջազգային և տարածաշրջանային գործընթացներից՝ համոզմունք հայտնելով, որ Արցախ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացումը կնպաստի Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանն ու տևական խաղաղության հաստատմանը։
Կողմերը նաև կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակներում համագործակցությանն ուղղված ջանքերի ակտիվացումը։ Մտքեր են փոխանակվել Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ։
Մասիս Մայիլյանը հաջողություն է մաղթել Յարոմիր Շտետինային 2019 թ. մայիսին կայանալիք Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններում։

Foreign Minister of Artsakh Received Member of the European Parliament Jaromir Stetina
On October 13, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian received Member of the European Parliament Jaromir Stetina.
During the meeting, the sides discussed a range of issues related to the Artsakh-EU cooperation. Masis Mayilian stressed the necessity of establishing direct contacts between Artsakh and the European Union, noting the consolidation of democratic institutions and development of the education, science and health spheres as the possible directions of cooperation.
In this context, the Foreign Minister noted that the isolation of Artsakh from international and regional processes is unacceptable, expressing confidence that the development of the Artsakh-EU relations will promote the establishment of stability and lasting peace in the South Caucasus.
The sides stressed the importance of intensive efforts aimed at the development of cooperation within the framework of parliamentary diplomacy.  They also exchanged views on a range of issues related to the activities of the EP Group of Friendship with Artsakh.
Masis Mayilian wished success to Jaromir Stetina in the upcoming European Parliament elections in May 2019.