Այսօր Ստանդարտների համաշխարհային օրն է
Ամեն տարի հոկտեմբերի 14-ին նշվում է Ստանդարտների օրը կամ Ստանդարտիզացիայի համաշխարհային օրը, երբ մարդկանց ուշադրությունը հրավիրվում է միասնական ստանդարտների ստեղծման հետ կապված գործողությունների կարևորության վրա:
1946թ․ այս օրը Լոնդոնում բացվել է Ստանդարտիզացիայի ազգային կազմակերպությունների համաժողովը, որտեղ աշխարհի 25 երկրների, այդ թվում՝ ԽՍՀՄ-ին, ներկայացրել են 65 պատվիրակներ։ Նրանց աշխատանքի արդյունքում ստեղծվել է Ստանդարտիզացիայի միջազգային կազմակերպությունը (International Organization for Standardization (ISO))։
1970թ․ ISO-ի նախագահ Ֆարուկ Սունտերն առաջարկել է հոկտեմբերի 14-ը նշել՝ որպես Ստանդարտների համաշխարհային օր (World Standards Day)՝ համաշխարհային տնտեսության համար ստանդարտիզացիայի կարեւորությունը նշելու նպատակով։
Ստանդարտիզացիան կանոնները հաստատվում ու կիրառվում են՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ որոշակի ոլորտի գործունեությունը կարգավորելու նպատակով։

World Standards Day (or International Standards Day) is celebrated internationally each year on 14 October. The day honours the efforts of the thousands of experts who develop voluntary standards within standards development organizations such as the American Society of Mechanical Engineers (ASME), International Electrotechnical Commission (IEC), International Organization for Standardization (ISO), International Telecommunication Union (ITU), Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) and Internet Engineering Task Force (IETF). The aim of World Standards Day is to raise awareness among regulators, industry and consumers as to the importance of standardization to the global economy, Wikipedia reports.
14 October was specifically chosen to mark the date, in 1946, when delegates from 25 countries first gathered in London and decided to create an international organization focused on facilitating standardization.
Even though ISO was formed one year later, it wasn't until 1970 that the first World Standards Day was celebrated.