Այսօր Ստանդարտների համաշխարհային օրն է
Ամեն տարի հոկտեմբերի 14-ին նշվում է Ստանդարտների օրը կամ Ստանդարտիզացիայի համաշխարհային օրը, երբ մարդկանց ուշադրությունը հրավիրվում է միասնական ստանդարտների ստեղծման հետ կապված գործողությունների կարևորության վրա:
1946թ․ այս օրը Լոնդոնում բացվել է Ստանդարտիզացիայի ազգային կազմակերպությունների համաժողովը, որտեղ աշխարհի 25 երկրների, այդ թվում՝ ԽՍՀՄ-ին, ներկայացրել են 65 պատվիրակներ։ Նրանց աշխատանքի արդյունքում ստեղծվել է Ստանդարտիզացիայի միջազգային կազմակերպությունը (International Organization for Standardization (ISO))։
1970թ․ ISO-ի նախագահ Ֆարուկ Սունտերն առաջարկել է հոկտեմբերի 14-ը նշել՝ որպես Ստանդարտների համաշխարհային օր (World Standards Day)՝ համաշխարհային տնտեսության համար ստանդարտիզացիայի կարեւորությունը նշելու նպատակով։
Ստանդարտիզացիան կանոնները հաստատվում ու կիրառվում են՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ որոշակի ոլորտի գործունեությունը կարգավորելու նպատակով։

14 октября - Всемирный день стандартов
Ежегодно 14 октября по всему миру отмечается День стандартов, или Всемирный день стандартизации (World Standards Day), — международная дата, призванная обратить внимание людей на важность действий, связанных с созданием единых стандартов, и отметить вклад десятков тысяч специалистов, посвящающих свою жизнь и профессиональное мастерство ответственной и необходимой работе, сообщает Calend.ru.
В этот день в 1946 году в Лондоне открылась конференция национальных организаций по стандартизации. 25 стран, включая СССР, были представлены 65 делегатами. Результатом их работы стало принятие решения о создании Международной организации по стандартизации, ИСО — International Organization for Standardization (ISO). В 1970 году президент ISO господин Фарук Сунтер (Турция) предложил 14 октября отмечать Всемирный день стандартов (World Standards Day) для того, чтобы подчеркнуть важность стандартизации для всей мировой экономики.
Стандартизация — установление и применение правил с целью упорядочения деятельности в определенной области на пользу и при участии всех заинтересованных сторон, в частности, для достижения всеобщей оптимальной экономии при соблюдении функциональных условий и требований техники безопасности.