Սեուլն ու Փհենյանը պայմանավորվել են նոյեմբերի 22-ին հանել ընդհանուր սահմանի պահակակետերը
Սեուլն ու Փհենյանը պայմանավորվել են նոյեմբերի 22-ին հանել ընդհանուր սահմանի պահակակետերը: Այս մասին հայտնել է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը, փոխանցում է Reuters-ը:
Պայմանավորվածությանը հասել են անցյալ ամիս Հյուսիսային Կորեայի մայրաքաղաքում ձեռք բերված համաձայնագրի շրջանակում, որը կոչ է անում դադարեցնել «բոլոր թշնամական գործողությունները»:
Հարեւանները համաձայնվել են առաջին փուլում սահմանի յուրաքանչյուր կողմում 1 կմ սահմաններում վերացնել 11 պահակակետեր եւ այնտեղ տեղակայված սարքավորումներն ու անձնակազմին դուրս բերել նոյեմբերի վերջին: «Այս միջոցառումները կավարտվեն դեկտեմբերին փոխադարձ ստուգմամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Բանակցությունները գլխավորել են Հարավային Կորեայի գեներալ-մայոր Կիմ Դո Գյունը եւ Հյուսիսային Կորեայի գեներալ-լեյտենանտ Ան Իկ Սանը Փհանմունջոմ սահմանային գյուղում: Երկու կողմերը քննարկել են նաեւ համատեղ ռազմական հանձնաժողովի վերականգնման հարցը:

Seoul, Pyongyang Agree to Remove Security Posts from Common Border
Seoul and Pyongyang agreed to remove by November 22 security posts from the common border, Reuters reported.
The agreement was reached within the agreement reached last month in the North Korean capital, and calls for the cessation of all hostile actions.
As an initial step, the neighbors agreed to demolish 11 guard posts within 1 km (0.6 mile) of each side of the border and withdraw equipment and personnel stationed there by the end of November, the ministry said.
“The measures will be finished through mutual verification in December,” it said in a statement.
The talks were led by South Korean Army Major General Kim Do-gyun and North Korean Lieutenant General An Ik San at the border village of Panmunjom within the DMZ.
Both sides also discussed reinstating a joint military commission and forming a combined team to survey watercourses in the Han River their commercial ships could share.