Սեուլն ու Փհենյանը պայմանավորվել են նոյեմբերի 22-ին հանել ընդհանուր սահմանի պահակակետերը
Սեուլն ու Փհենյանը պայմանավորվել են նոյեմբերի 22-ին հանել ընդհանուր սահմանի պահակակետերը: Այս մասին հայտնել է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը, փոխանցում է Reuters-ը:
Պայմանավորվածությանը հասել են անցյալ ամիս Հյուսիսային Կորեայի մայրաքաղաքում ձեռք բերված համաձայնագրի շրջանակում, որը կոչ է անում դադարեցնել «բոլոր թշնամական գործողությունները»:
Հարեւանները համաձայնվել են առաջին փուլում սահմանի յուրաքանչյուր կողմում 1 կմ սահմաններում վերացնել 11 պահակակետեր եւ այնտեղ տեղակայված սարքավորումներն ու անձնակազմին դուրս բերել նոյեմբերի վերջին: «Այս միջոցառումները կավարտվեն դեկտեմբերին փոխադարձ ստուգմամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Բանակցությունները գլխավորել են Հարավային Կորեայի գեներալ-մայոր Կիմ Դո Գյունը եւ Հյուսիսային Կորեայի գեներալ-լեյտենանտ Ան Իկ Սանը Փհանմունջոմ սահմանային գյուղում: Երկու կողմերը քննարկել են նաեւ համատեղ ռազմական հանձնաժողովի վերականգնման հարցը:

Сеул и Пхеньян договорились убрать к ноябрю 22 охранных поста с общей границы
Сеул и Пхеньян договорились  убрать к ноябрю 22 охранных поста с общей границы. Об этом сообщило Министерства обороны Южной Кореи, передает Reuters.
Договоренность достигнута в рамках соглашения, достигнутого в прошлом месяце в северокорейской столице, которое призывает  к прекращению ''всех враждебных действий''.
На первом этапе соседи согласились убрать 11 охранных пункта в пределах 1 км с каждой стороны границы и вывести оборудование и персонал, размещенные там к концу ноября. ''Эти меры будут завершены путем взаимной проверки в декабре'', - говорится в заявлении.
Переговоры возглавили генерал-майор Южной Кореи Ким До-гюн и северокорейский генерал-лейтенант Ан Ик Сан в пограничной деревне Панмунджом. Обе стороны также обсудили вопрос о восстановлении совместной военной комиссии и создании объединенной команды для осмотра водотоков в реке Хан, которую могли бы использовать их коммерческие корабли.