Մակրոնն առաջարկել է ստեղծել ԱՄՆ-ից անկախ «համաեվրոպական բանակ»
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն առաջարկել է ստեղծել ԱՄՆ-ից անկախ «համաեվրոպական բանակ»՝ այդ թվում նաև կիբեռանվտանգության համար:
«Մենք չենք կարող պաշտպանել եվրոպացիներին, եթե չորոշենք ստեղծել իսկական համաեվրոպական բանակ: Մենք պետք է ունենանք Եվրոպա, որը կպաշտպանի իրեն  հիմնականում ինքնուրույն՝ առանց Միացյալ Նահանգներին», - հայտարարել է Մակրոնը Europe 1 ռադիոընկերության եթերում:
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է, որ ներկայումս Եվրոպան բախվում է իր ներքին ժողովրդավարական գործընթացներին միջամտելու և կիբեռտարածություն ներխուժելու բազմաթիվ փորձերի հետ:

Макрон предложил создать "общеевропейскую армию"
Президент Франции Эммануэль Макрон предложил создать независимую от США "общеевропейскую армию", в том числе для кибербезопасности, передает РИА Новости.
"Мы не сможем защитить европейцев, если не решим создать настоящую общеевропейскую армию. У нас должна быть Европа, которая защищает себя, преимущественно самостоятельно, без Соединенных Штатов", — заявил Макрон в эфире радиостанции Europe 1.
Французский президент подчеркнул, что в настоящее время Европа сталкивается с многочисленными попытками вмешательства в ее внутренние демократические процессы и киберпространство.