Մակրոնն առաջարկել է ստեղծել ԱՄՆ-ից անկախ «համաեվրոպական բանակ»
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն առաջարկել է ստեղծել ԱՄՆ-ից անկախ «համաեվրոպական բանակ»՝ այդ թվում նաև կիբեռանվտանգության համար:
«Մենք չենք կարող պաշտպանել եվրոպացիներին, եթե չորոշենք ստեղծել իսկական համաեվրոպական բանակ: Մենք պետք է ունենանք Եվրոպա, որը կպաշտպանի իրեն  հիմնականում ինքնուրույն՝ առանց Միացյալ Նահանգներին», - հայտարարել է Մակրոնը Europe 1 ռադիոընկերության եթերում:
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է, որ ներկայումս Եվրոպան բախվում է իր ներքին ժողովրդավարական գործընթացներին միջամտելու և կիբեռտարածություն ներխուժելու բազմաթիվ փորձերի հետ:

Emmanuel Macron said on Monday that the EU should create a "real European army" and called the bloc the main victim of Washington's decision to scrap a 30-year-old nuclear arms treaty with Russia, ''Sputnik News'' reports.
"We will not be able to protect Europeans if we don't decide to have a real European army," he told Europe 1's Nikos Aliagas, insiting that Europe should be defending itself in a "more souvereing way," without depending "only on the United States."
Macron called for "protection from China, Russia, and even from the United States of America," suggesting that Donald Trump's recent decision to pull the US from the INF Treaty would endanger European security.