Տուսկը չի մասնակցի Փարիզի միջոցառումներին
Այսօր Փարիզում առաջին աշխարհամարտի ավարտի հարյուրամյակին նվիրված հանդիսությունները կանցնեն առանց Եվրոպական խորհդրի նախագահ Դոնալդ Տուսկի մասնակցության: Այս մասին հայտնում է Euronews-ը:
Տուսկը չի ընդունել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրավերը՝ ներողություն խնդրելով և ընդգծելով, որ այս օրերը պիտի անցկացնի Լեհաստանում, որը նոյեմբերի 11-ին նշում է իր Անկախության օրը:
Եվրոպական խորհդրի նախագահը նշել է, որ հարգանքի տուրք է մատուցելու պատերազմում զոհվածներին և մտադիր է ծաղիկներ դնել Անհայտ զինվորի գերեզմանին, եթե դա նրան թույլ տան անել Լեհաստանի իշխանությունների հետ քաղաքական հակամարտության պայմաններում:

Donald Tusk Not to Participate in Paris Ceremonies Today
European Council President Donald Tusk will not participate in ceremonies dedicated to the World War I End Centenary and the Paris Peace Conference, Euronews reports.
He did not accept the invitation of the President of France, Emmanuel Macron. Tusk has apologized and stressed that he should spend these days in Poland celebrating the country's Independence day.
Tusk is using his visit to stress the importance of Poland remaining in the European Union:
"Those who flirt in Europe with nationalisms, those who bet on disintegration and conflict will inevitably lead to an absolutely fundamental threat, also to our Polish independence."
Mr Tusk also rebuked US President Trump for being against a strong and unified Europe.
World leaders gather in Paris today to participate in commemoration of the 100th anniversary of the armistice that ended World War I.