Տուսկը չի մասնակցի Փարիզի միջոցառումներին
Այսօր Փարիզում առաջին աշխարհամարտի ավարտի հարյուրամյակին նվիրված հանդիսությունները կանցնեն առանց Եվրոպական խորհդրի նախագահ Դոնալդ Տուսկի մասնակցության: Այս մասին հայտնում է Euronews-ը:
Տուսկը չի ընդունել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրավերը՝ ներողություն խնդրելով և ընդգծելով, որ այս օրերը պիտի անցկացնի Լեհաստանում, որը նոյեմբերի 11-ին նշում է իր Անկախության օրը:
Եվրոպական խորհդրի նախագահը նշել է, որ հարգանքի տուրք է մատուցելու պատերազմում զոհվածներին և մտադիր է ծաղիկներ դնել Անհայտ զինվորի գերեզմանին, եթե դա նրան թույլ տան անել Լեհաստանի իշխանությունների հետ քաղաքական հակամարտության պայմաններում:

Туск не примет участие в парижских мероприятиях сегодня
Мероприятия, приуроченные к столетию окончания Первой мировой войны, пройдут во Франции без участия председателя Европейского совета Дональда Туска, передает Euronews.
Он не принял приглашение президента Франции Эммануэля Макрона. Туск извинился и подчеркнул, что должен провести эти дни в Польше, которая в воскресенье празднует День независимости.
Председатель Европейского совета отметил, что всё равно намерен почтить память погибших в войне и возложит цветы к Могиле Неизвестного солдата, если ему позволят сделать это в условиях политического противостояния с руководством страны.