Փայլանը հրապարակել է Էրդողանի լուսանկարը` Սորոսի հետ
Թուրքական մամուլում վերջին օրերին ակտիվորեն շրջանառվում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և ներդրող բիզնես-մագնատ Ջորջ Սորոսի լուսանկարը։
Լուսանկարը շրջանառվում է Էրդողանի՝ բիզնեսմեն, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող ու ազատական հայացքներով աչքի ընկնող Օսման Քավալայի վերաբերյալ ասած խոսքերի համատեքստում:
Էրդողանը Քավալային մեղադրել էր Թուրքիայում Ջորջ Սորոսի ներկայացուցիչը լինելու և վերջինի գիծը առաջ տանելու մեջ:
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը` 2003 թվականին Դավոսում  Էրդողանի ու Սորոսի հանդիպումը պատկերող լուսանկարը սոցցանցում հրապարակել է նաև Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) Դիարբեքիրից ընտրված մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը՝ կցելով հետևյալ գրառումը.
«Էրդողանն ասում է «Գեզիի իրադարձությունները ֆինանսավորող մի անձ բանտում է: Ո՞վ է կանգնած նրա հետևում: Հայտնի հունգարացի հրեա Սորոսը»։ Լուսանկարում Էրդողանը և  ԱԶԿ-ի (Էրդողանի գլխավորած Արդարություն և զարգացում կուսակցություն-խմբ.) խոսնակ Օմեր Չելիքը հանդիպում են Սորոսի հետ: Եթե Սորոսի հետ հանդիպումն այն ժամանակ հանցանք չէր, ապա ինչու՞ է հիմա հանցանք»:
Նշենք, որ 1 տարի առաջ կալանավորված Օսման Քավալայի վերաբերյալ դեռևս մեղադրական եզրակացություն կազմված չէ, սակայն Էրդողանը հասցրել է հայտնի գործարարին մեղադրել 2013-ին Ստամբուլի Գեզի այգուց սկսված և Թուրքիայի մյուս քաղաքներ տարածված հայտնի բողոքի ցույցերը ֆինանսավորելու մեջ:

Фотография Эрдогана с Соросом: в 2003 году это не было преступлением
Турецкая пресса активно распространяет фотографию президента Турции Эрдогана, который сидит в компании известного в мире инвестора и бизнес-магната Джорджа Сороса.
Фотография циркулирует в контексте заявления Эрдогана об Османе Кавала, который известен своими либеральными взглядами и признанием Геноцида армян. Эрдоган обвинил Кавалу в том, что тот является представителем Джорджа Сороса в Турции и продвигает идеи последнего.
Между тем, наш соотечественник Каро Палян, являющийся депутатом от прокурдской Демократической партии народов, распространил в соцсетях фотографию самого Эрдогана в компании с Соросом, которые встречались в Давосе в 2003 году, пишет Ermenihaber. Палян сопроводил фотографию надписью: "Эрдоган говорит: "Человек, который финансировал события в Гези, находится в тюрьме. Кто стоит за ним? Известный венгерский еврей Сорос". На фотографии Эрдоган и спикер его партии Справедливости и развития Омер Челик встречаются с Соросом. Если тогда встреча с Соросом не была преступлением, почему теперь это преступление?"...
Следует отметить, что год назад обвинение Осману Кавала все еще не было предъявлено, однако Эрдогану удалось обвинить известного турка-филантропа в финансировании популярных протестов, которые начались в Стамбульском парке Гези в 2013 году и распространились в другие города Турции.
Напомним: вчера фонд "Открытое общество" миллиардера Джорджа Сороса сообщил  о принятии решения о прекращении деятельности на территории Турции, пишет Euronews. Фонд Сороса также заявил, что министерство внутренних дел начало расследование связей института с организаторами беспорядков в стамбульском парке Гези в 2013 году. В заявлении говорится, что фонд в кратчайшие сроки подаст прошение о юридической ликвидации в Турции.