«Պուտինի պրոյեկտը». Սալոմե Զուրաբիշվիլին դարձավ Վրաստանի նախագահ
Նոյեմբերի 28-ին Վրաստանում կայացած ընտրությունները կարելի է անվանել պատմական առաջին հերթին այն բանի համար, որ Սալոմե Զուրաբիշվիլին դարձել է Վրաստանի պատմության մեջ առաջին կին նախագահը:  Երկրորդ, այս ընտրությունները Վրաստանի վերջին ուղղակի նախագահական ընտրություններն էին.  նոր Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո, նախագահի պաշտոնը հիմնականում արարողակարգային է դառնալու:
Ըստ Սահմանադրության, Սալոմե Զուրաբիշվիլին ընտրվել է վեց տարի ժամկետով: Նշենք, որ այս ընտրությունները ինչպես ընդդիմության, այնպես էլ իշխող կուսակցության համար 2020թ.-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ գլխավոր փորձ էր համարվում:
Երրորդ, նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած երկու թեկնածուներն էլ անցյալի հետ բավականին մեծ կապեր ունեն. նրանք Վրաստանի նախկին իշխանությունների, Միխայիլ Սահակաշվիլիի և Բիձինա Իվանիշվիլիի կողմից առաջադրված թեկածուներ են: Թեև Վրաստանի նախկին նախագահ Սահակաշվիլիի և նախկին վարչապետ Իվանիշվիլիի անունները քվեաթերթիկներում չեն եղել, այնուամենայնիվ, ըստ jam-news-ի, ընտրությունները ընթանում էին այս երկու առաջնորդների միջև, որոնք վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ոչ ֆորմալ կերպով, դրսից հետևում են ընդդիմության և իշխանության գործողություններին:
Նախնական արդյունքները
Զուրաբիշվիլին հավաքել է ընտրողների ձայների 59,56 տոկոսը, իսկ միասնական ընդդիմության թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեի օգտին քվեարկել է ընտրողների 40,44 տոկոսը: Ընտրությունների երկրորդ փուլում ընտրողների մասնակցությունն ավելի բարձր է եղել, քան առաջինի ժամանակ: Ըստ  ԿԸՀ-ի տվյալների՝ ընտրություններին մասնակցել է Վրաստանի բնակչության 56.23 տոկոսը, ինչն ընդհանուր առմամբ կազմել է 1 մլն 975 հազար 845 մարդ։  Այս ցուցանիշն առաջին փուլի համեմատ 10 տոկոսով ավելի է. այն ժամանակ քվեարկել էր ընտրողների 46.74 տոկոսը, կամ 1 637 956 մարդ։ Թբիլիսիում ակտիվությունը կազմել է 55,9 տոկոս:
«Պուտինի պրոյեկտ» թե՞ « ՌԴ Պետական անվտանգության կոմիտեի գործակալ»
«Սալոմեն Պուտինի պրոյեկտն է», «Դավաճան Սալոմե». նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ահա այսպիսի պաստառներով էին Զուրաբիշվիլիին դիմավորում Վրաստանի տարբեր քաղաքներում: Նշենք, որ նրա դեմ քննադատության հերթական ալիքը բարձրացավ այն ժամանակ, երբ վերջինս «Пирвели» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարեց, որ «2008 թվականին Վրաստանն է ռմբակոծել իր սեփական բնակչությանը, որի իրավունքը ոչ մի նախագահ չունի»:
Ընդհանուր առմամբ, շատ փորձագետներ նշում են, որ ռուսական խաղաքարտի շահարկում եղել է և´Վաշաձենի, և´ Զուրաբիշվիլիի կողմից: Վաշաձեի կողմնակիցների խոսքով` Զուրաբիշվիլին Կրեմլի կողմից աջակցվող թեկնածու է, իսկ Զուրաբիշվիլիի կողմնակիցները Վաշաձեին անվանում էին Ռուսաստանի Պետական անվտանգության կոմիտեի գործակալ:
Հատկանշականն այն է, որ երկու թեկնածուներն էլ Սահակաշվիլիի պաշտոնավարման ժամանակ եղել են արտգործնախարարներ և միառժամանակ Սահակաշվիլիի իշխանության դժվար ժամանակներում պատասխանատվություն են կրել Վրաստանի և այլ երկրների, այդ թվում Ռուսաստանի հետ ունեցած  հարաբերությունների համար:
Զուրաբիշվիլիի գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում շատերը համարում են նրա ունեցած ներդրումը Վրաստանի տարածքից ռուսական ռազմակայանների դուրսբերման գործում, գրում է BBC- ն:
Իր հարցազրույցներից մեկում նա ասել է, որ Ռուսաստանը Վրաստանի դեմ պատերազմ է սկսել դեռ հարյուր տարի առաջ, սակայն Վրաստանը ներգրավվել է ռուսական սադրանքի մեջ` դրանով նպաստելով հակամարտության նոր փուլի վերսկսմանը:
Ինչ վերաբերում է օգոստոսին տեղի ունեցած պատերազմին, ապա Զուրաբիշվիլիի խոսքերով, 2008 թվականին Ռուսաստանը հանդես է եկել որպես ագրեսոր, սակայն Սահակաշվիլին և նրա շրջապատը Մոսկվայի ձեռքում հայտնվելով` ռազմական պատասխան տվեցին  ռուսական սադրանքին, ինչն էլ Ռուսաստանն օգտագործել է որպես պատրվակ Վրաստանի դեմ պատերազմ սկսելու համար:
Ո՞վ է նա` ֆրանսիացի, թե՞ վրացի
Զուրաբիշվիլին ծնվել է Ֆրանսիայում` վրացի քաղաքական միգրանտների ընտանիքում: Մոտ 30 տարի աշխատել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունում որպես դիվանագետ: 2003 թ.-ին Զուրաբիշվիլին նշանակվել է Ֆրանսիայի դեսպան Վրաստանում, սակայն 2004 թ. մարտին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի որոշմամբ Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար է նշանակվել: Այնուհետև ստացել է վրացական քաղաքացիություն` միևնույն ժամանակ պահպանելով ֆրանսիական անձնագիրը:
Արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում Զուրաբիշվիլին մեկ տարի է աշխատել: 2005 թ. հոկտեմբերին նա ազատվել է նախարարի պաշտոնից և անցել ընդդիմության շարքերը:
Նշենք, որ սա Զուրաբիշվիլի` Վրաստանի նախագահ դառնալու առաջին փորձը չէր: 2013-ին նա նույնպես  ցանկություն  է հայտնել մասնակցել նախագահական ընտրություններին, սակայն նրան մերժել են գրանցել երկքաղաքացիության պատճառով: Այս անգամ Զուրաբիշվիլին հրաժարվել է Ֆրանսիայի քաղաքացիությունից:
Սահակաշվիլին կոչ է անում Վրաստանի քաղաքացիներին դուրս գալ փողոց
«Վրաստանում այսպիսի ընտրություններ դեռ տեղի չէին ունեցել: Իշխանությունները մոբիլիզացնում էին բոլորին, ում կարողանում էին: Փողով գնում էին ում կարողանում էին: Բոլոր քրեական տարրերը, կոռումպացված պաշտոնյաները ներգրավված էին այդ գործում: Այնուամենայնիվ, չնայած դրան` «Միավորված ընդդիմությունը» կարողացավ 756.000 ձայն ստանալ», - ասել է ընդդիմադիր թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն:
Իսկ Սահակաշվիլին, իր հերթին, հայտարարել է, որ բազմաթիվ ընտրախախտումների պատճառով նա չի ճանաչում ընտրությունների արդյունքները և կոչ է արել բնակչությանը դուրս գալ փողոց` արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ պահանջելու նպատակով: «Մենք անցնում ենք անհնազանդության զանգվածային գործողությունների կատարմանը, ես կոչ եմ անում Վրաստանի ոստիկանությանը և բանակին ազատել պետությունը քրեական, մաֆիոզ խմբավորումներից», - ասել է Սահակաշվիլին:
Իսկ միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հաղթանակն իր սեփական հաղթանակն է համարել և հետագա պատասխանատվությունն իր վրա է ստանձնել. «Ես ուզում եմ խորը երախտագիտություն հայտնել հասարակությանը նման արձագանքի համար, մնացած ամեն ինչը` ինձ վրա թողեք: Ես կկատարեմ այս բոլոր խոստումները, կփորձեմ անել առավելագույնը»: Զուրաբիշվիլին, իր հերթին, խոստացել է դառնալ նաև այն մարդկանց նախագահը, ովքեր չեն քվեարկել իր օգտին:
Նշենք, որ նոր Սահմանդրությամբ` Վրաստանը խորհրդարանական հանրապետություն է, և, ըստ էության, խորհրդարանական ընտրություններով է որոշվելու, թե ով է ղեկավարելու երկիրը երկու տարի անց: Եվ եթե հաշվի առնենք, որ այս ընտրությունները, այնուամենայնիվ, փորձ էին 2020 թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, ապա կարելի է ասել, որ «Վրացական երազանք»-ն իր գույներով կրկին կշողա Վրաստանի երկնակամարում:

"Проект Путина": Саломе Зурабишвили стала президентом Грузии
Выборы в Грузии, которые прошли 28 ноября 2018 года, можно назвать историческими. Во-первых, на них впервые в Грузии победила женщина: Саломе Зурабишвили стала первой в истории Грузии женщиной-президентом. Во-вторых, это последние прямые выборы президента в Грузии - после вступления в силу новой Конституции президентский пост станет во многом церемониальным. По закону, Саломе Зурабишвили избрали на шестилетний срок. Как для оппозиции, так и для правящей партии эти выборы - генеральная репетиция перед парламентскими выборами 2020 года. В-третьих, оба прошедших во второй тур президентских выборов имели огромный шлейф прошлого: они - ставленники прошлых властей Грузии – Михеила Саакашвили и Бидзины Иванишвили. И хотя в бюллетенях избиратели не нашли имен экс-президента Саакашвили и экс-премьера Иванишвили, но, как пишет jam-news, нынешние президентские выборы были схваткой именно этих двух лидеров,  которые последние несколько лет неформально, из-за кулис, управляли оппозицией и властью.
Первые итоги
Зурабишвили набрала 59.52 процентов голосов. Кандидат от объединенной оппозиции Григол Вашадзе - 40.48. Активность избирателей во втором туре была выше, чем в первом. По данным ЦИК, в выборах приняли участие 56,23 процента населения Грузии, что в общей сложности составило один миллион 975 тысяч 845 человек. Это на 10 процентов выше, чем в первом туре, - тогда проголосовали 46,74 процента избирателей, или один миллион 637 тысячи 956 человек. В Тбилиси активность составила 55,9 процента. Инаугурация избранного президента пройдет 16 декабря.
"Проект Путина" или "агент КГБ"?
"Саломе - проект Путина", "предатель Саломе" - такими плакатами кандидата в президенты встречали сторонники оппозиции в разных городах Грузии во время ее предвыборной кампании. Очередная волна критики обрушилась на нее после того, как в ток-шоу на канале "Пирвели" Зурабишвили заявила, что "Грузия бомбила свое население в 2008 году, на что нет права ни у одного президента".
Вообще, как отмечают многие эксперты, именно розыгрыш российской карты был общим у двух кандидатов в президенты Грузии – и у Вашадзе, и Зурабишвили. Сторонники Вашадзе говорят, что Зурабишвили - кандидат, поддерживаемый Кремлем, а сторонники Зурабишвили называют Вашадзе агентом КГБ.
Что интересно, оба кандидата - бывшие министры иностранных дел в правительстве Саакашвили, и они в какое-то время несли бремя отношений Грузии как со всем внешним миром, так и с Россией в непростые времена правления Саакашвили. Одной из главных заслуг Зурабишвили на посту министра иностранных дел Грузии многие считают ее вклад в переговорный процесс и достижение соглашения о выводе российских баз с территории Грузии, пишет ВВС. В одном из интервью она сказала, что Россия начала войну против Грузии еще сто лет назад, но Грузия ввязалась в российскую провокацию, спровоцировав новый виток конфликта. Что касается августовской войны, то, по словам Зурабишвили, в 2008 году в роли агрессора выступила Россия, но Саакашвили и его окружение сыграли на руку Москве, дав военный ответ российской провокации. Россия это использовала как повод для начала войны против Грузии, считает Зурабишвили.
Кто она – французская грузинка или грузинская француженка?
Саломе Зурабишвили родом из известной грузинской семьи, родилась она во Франции в семье грузинских политических эмигрантов и около 30 лет работала дипломатом во французском МИДе. В Грузию Зурабишвили приехала в 2003 году сначала послом Франции в Тбилиси, но уже в марте 2004 года она стала министром иностранных дел Грузии в постреволюционном правительстве по решению президента Михеила Саакашвили. Тогда же она получила грузинское гражданство, при этом сохранив французский паспорт.
На должности главы внешнеполитического ведомства Зурабишвили продержалась чуть больше года. В октябре 2005-го она была отстранена от должности министра и перешла в оппозицию Саакашвили.
До 2010 года Зурабишвили возглавляла оппозиционную партию "Путь Грузии. На парламентских выборах 2016 года Зурабишвили баллотировалась как независимый депутат в одном из мажоритарных округов в Тбилиси - и прошла в парламент при поддержке правящей партии. Это - не первая ее попытка стать президентом Грузии. В 2013 году она также хотела участвовать в президентских выборах, но ей было отказано в регистрации из-за двойного гражданства. В этот раз Зурабишвили отказалась от французского гражданства до регистрации кандидатом в президенты.
Саакашвили призывает граждан Грузии выйти на улицы
"Грузия не знала еще таких выборов. Власти мобилизовали кого только могли. Купили кого смогли. Все криминальные элементы, коррупционеры - все были вовлечены. Но даже несмотря на это, "Объединенная оппозиция" сумела набрать 756 тысяч голосов", - заявил кандидат от оппозиции Григол Вашадзе. Куда более радикален был Михаил Саакашвили - третий президент Грузии, поддерживающий Вашадзе. Он объявил, что из-за многочисленных нарушений не признает итоги выборов и призвал население выйти на улицы с требованием досрочных парламентских выборов. "Мы переходим к массовым акциям неповиновения. Я призываю полицию Грузии, армию отмежеваться от криминальной, мафиозной банды, находящейся во главе государства", - заявил Саакашвили.
Миллиардер Бидзина Иванишвили расценил победу Саломе Зурабишвили как свою собственную и дальнейшую ответственность взял на себя: "Хочу выразить огромную благодарность обществу за такую реакцию, все остальное – на мне. Я выполню все данные обещания, постараюсь по максимуму". Сама Зурабишвили обещала быть президентом и для тех людей, кто за нее не голосовал.
Не "английская королева"
Согласно новой Конституции Грузии, у президента значительно сокращены права, хотя, как пишет jam-news, некоторые значительные функции все-таки остались:
• помилование заключенных;
• присвоение гражданства Грузии;
• президент может представлять Грузию на международной арене, но при этом каждый шаг должен быть согласован с правительством;
• президент формально подписывает назначения премьер-министра и членов верховного совета юстиции;
• назначает в определенные законом сроки проведение местных и парламентских, а также любых досрочных выборов;
• присуждает и вручает награды;
• президент – лицо неприкосновенное. Его нельзя арестовать, и он не несет ответственность по статьям уголовного кодекса;
• импичмент президента проводится не меньше, чем третьей частью от общего количества депутатов парламента.
Грузия – парламентская республика, соответственно, именно парламентские выборы определят, кто возглавит страну через два года. А если учесть, что эти выборы все же были репетицией перед парламентскими выборами 2020 года, то можно говорить о том, что "Грузинская мечта" вновь засияет своими красками на грузинском небосклоне.