Հարավային Կորեայից վերջին տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ գնացք է ուղևորվել ԿԺԴՀ
Նոյեմբերի 30-ին վերջին ավելի քան տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ Սեուլից գնացք է ուղևորվել Հյուսիսային Կորեա, որպեսզի դրանում գտնվող հարավկորեացի պաշտոնական անձինք ու փորձագետները կարողանան հետազոտել մինչև Չինաստանի Սինիյջու սահմանամերձ քաղաք ձգվող երկաթուղիների վիճակը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ինչպես փոխանցում են հարավկորեական լրատվամիջոցները, վեց վագոնից բաղկացած «միավորիչ գնացքի» բարձրաստիճան ուղևորների թվում են ազգային միավորման գործերի նախարար Չո Մյոն Գյունը, հողերի և տրանսպորտի նախարար Կիմ Հյոն Մին, ինչպես նաև քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, խորհրդարանականներ:
Ուղևորությունը կտևի 18 օր. այդ ժամանակի ընթացքում կհետազոտվի ԿԺԴՀ-ի 1200 կմ երկաթգիծ՝ պարզելու՝ որտեղ է արդիականացում պահանջվում կորեական երկու պետությունների միջև հաղորդակցության հաստատման համար:

For First Time in a Decade, a South Korean Train Rolls Into the North
A South Korean train on Friday crossed into North Korea for the first time in a decade, as the two countries began a joint study on renovating the North’s decrepit rail system and linking it to the South’s, The New York Times reports.
Over the next 18 days, dozens of officials and engineers from both Koreas will live and work on the six-car train, traveling more than 1,600 miles as they study the North’s rail network and consider what it would take to bring it up to international standards. The train rolled north across the countries’ heavily armed border on Friday morning.
The joint study "signals that inter-Korean cooperation is reaching a new level," said Kim Eui-kyeom, the spokesman for President Moon Jae-in of South Korea.