Հարավային Կորեայից վերջին տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ գնացք է ուղևորվել ԿԺԴՀ
Նոյեմբերի 30-ին վերջին ավելի քան տասը տարվա ընթացքում առաջին անգամ Սեուլից գնացք է ուղևորվել Հյուսիսային Կորեա, որպեսզի դրանում գտնվող հարավկորեացի պաշտոնական անձինք ու փորձագետները կարողանան հետազոտել մինչև Չինաստանի Սինիյջու սահմանամերձ քաղաք ձգվող երկաթուղիների վիճակը, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ինչպես փոխանցում են հարավկորեական լրատվամիջոցները, վեց վագոնից բաղկացած «միավորիչ գնացքի» բարձրաստիճան ուղևորների թվում են ազգային միավորման գործերի նախարար Չո Մյոն Գյունը, հողերի և տրանսպորտի նախարար Կիմ Հյոն Մին, ինչպես նաև քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, խորհրդարանականներ:
Ուղևորությունը կտևի 18 օր. այդ ժամանակի ընթացքում կհետազոտվի ԿԺԴՀ-ի 1200 կմ երկաթգիծ՝ պարզելու՝ որտեղ է արդիականացում պահանջվում կորեական երկու պետությունների միջև հաղորդակցության հաստատման համար:

Первый за десять лет поезд отправился из Южной Кореи в Северную
Поезд из Сеула в пятницу отправился в КНДР впервые за последние десять с лишним лет, чтобы находящиеся на нем южнокорейские официальные лица и эксперты могли обследовать состояние железнодорожных путей до приграничного с Китаем города Синыйджу, передает РИА Новости.
Как передали южнокорейские СМИ, уровень пассажиров "поезда объединения" из шести вагонов весьма представительный: в нем едут министр по делам национального объединения Чо Мён Гюн, министр земель и транспорта Ким Хён Ми, представители политических партий, парламентарии. В вагонах есть офисы и спальные места, а также оборудование и электрогенераторы.
Поездка займет 18 дней: в течение этого срока будет обследовано 1200 километров железнодорожных путей КНДР, чтобы выяснить, где требуется модернизация для налаживания сообщения между двумя корейскими государствами.