Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հայկական պատմությունը
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին առաջին անգամ հայերի մասին լսել է մանուկ հասակում` Ֆրանսիայում, որտեղ նա ծնվել է վրացի էմիգրանտների ընտանիքում:
«Ես հայերի մասին լսել եմ 7-10 տարեկան հասակում։ Հայրս ասում էր, որ հայերը վրացիների նման հին քաղաքակրթություն ունեցող հնագույն ազգ են, մեր հարևանն են ու բարեկամը, հայերի և վրացիների նախահայրերը Հայոսն ու Քարթլոսն են», -«Ալիք մեդիա»-ի հետ զրույցում Զուրաբիշվիլիի խոսքերն է մեջբերել «Վրաստան» թերթի գլխավոր խմբագիր Վան Բայբուրթը՝ պատմելով Փարիզում հայերի հետ Զուրաբիշվիլիի շփումների մասին։
Սալոմե Զուրաբիշվիլին սկսել է հետաքրքրվել հայերով, երբ իմացել է, որ Փարիզում իրենց ընտանեկան բժիշկը` Ռուբեն Ավագյանը, ազգությամբ հայ է: Իսկ Ռուբեն Ավագյանը բժիշկի պարտականություններից բացի նաև ընտանիքի ընկերն էր: Զուրաբիշվիլի ընտանիքը հենց Ռուբենի միջոցով է ծանոթացել Շառլ Ազնավուրի հետ: Սալոմեի մայրը մեծ շանսոնիեի տաղանդի սիրահար է եղել, երբ նա դեռ այնքան էլ հայտնի չէր:
Վրաստանի` հայերով բնակեցված Սամցխե-Ջավախեթի շրջանում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ, որը տեղի էր ունենում Շառլ Ազնավուրի թաղման օրը, Զուրաբիշվիլին պատմել է մի հետաքրքիր պատմություն: «Ես ծնվել եմ Ֆրանսիայում, այսօր Հայաստանում և Ֆրանսիայում, ինչպես նաև Սամցխե-Ջավախեթի շրջանում, որտեղից էր արմատներով Շառլ Ազնավուրի հայրը, սգո օր է: 30-ական թվականներին, ինչպես պատմում էր մայրս, երբ նրանցից յուրաքանչյուրը դեռ 20 տարեկան էր, նա և դեռ ոչ այնքան հայտնի Ազնավուրը միասին պարել են Փարիզի ջազ-ակումբներից մեկում», - գրում է Սպուտնիկ Արմենիա-ն: Նա ընգծել է, որ Ազնավուրի հայրն արմատներով Վրաստանից էր և մեծն մաէստրոն միշտ հիշում էր այդ մասին:
Վրաստանի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլը հետաքրքիր իրողություն բացահայտեց. Սալոմե Զուրաբիշվիլին բավականին մեծ տարբերությամբ հաղթել էր Սամցխե-Ջավախեթիում, որը բնակեցված է մեծամասամբ հայերով, իսկ հարավ-արևելյան շրջաններում, որտեղ ավելի շատ են էթնիկ ադրբեջանցիները, մեծ տարբերությամբ հաղթել էր Գրիգոլ Վաշաձեն:
Ռուսաստանում ջավախահայերի առաջնորդ Աղասի Արաբյանը Еadaily-ին պատմել է, որ «Սամցխե-Ջավախեթիում ելույթ ունենալիս Սալոմե Զուրաբիշվիլի թեկնածուն խոստացել է ընտրվելու դեպքում իր թիմում ներգրավել այդ շրջանի հայերի ներկայացուցչի: Դա համապատասխանում է մեր` հայրենակիցներին հասցեագրված ուղերձի կետերից մեկին, որում մենք շարադրել ենք Ջավախքի հայ բնակչության հիմնական շահերը»: Արաբյանի խոսքերով` «նրա երկրորդ խոստումը վերաբերում է Ջավախեթիի էթնիկ հայերի` Վրաստանի քաղաքացիության վերականգնման և կրկնակի քաղաքացիություն ունենալու թույլտվության հարցերին: Մեզ համար դրանք շատ կարևոր հարցեր են: Այդ երկու կետերը Սալոմե Զուրաբիշվիլին ներառել է իր նախընտրական ծրագրում և խոստում է տվել Ջավախեթիի հայերին լուծել դրանք: Եվ երրորդ կետը, որը ևս արտացոլում է բնակչության ցանկությունը, վերաբերում է լրացուցիչ, սակայն ոչ պարտադիր մեթոդների և միջոցների ներդրմամբ Ջավախեթիի հայերի` վրացերեն լեզվին տիրապետելու մակարդակի մինչև 90% բարձրացմանը: Սա նաև մեր պահանջն է, սակայն դա չպետք է տեղի ունենա մեր մայրենի հայոց լեզվի հաշվին»:
Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը համարում է, որ «Սալոմե Զուրաբիշվիլին և Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը միևնույն ինտելեկտուալ մակարդակ ուենցող անձինք են, ովքեր երկար ժամանակ զբաղվել են դիվանագիտական գործունեությամբ: Նրանք ընդհանուր լեզու կգտնեն և, ինչպես ինձ է թվում, Վրաստանի և Հայաստանի միջև փոխհարաբերությունների դրական ֆոնը չի փոխվի, այլ ընդհակառակը` մենք կտեսնենք միջպետական կապերի ավելի ակտիվացում», - գրում է Sputnik Грузия-ն:
Հավատանք, որ այդպես էլ կլինի, և Սալոմե Զուրաբշվիլիիի ընտրությունն իրապես կդառնա հայ-վրացական հնագույն փոխհարաբերությունների խորացման խթան:

Армянская история Саломе Зурабишвили
Ставшая президентом Грузии Саломе Зурабишвили впервые услышала об армянах в детстве во Франции, где родилась в семье грузинских политических эмигрантов. "Я услышала об армянах в возрасте 7-10 лет. Мой отец говорил, что армяне - такой же древний народ, как и грузины, что они - наши соседи, что это братский народ, и что предками армян и грузин были Айос и Картлос", - в интервью "Алик-медиа" словами Зурабишвили поделился главный редактор газеты "Врастан" Ван Байбурт, рассказывая о контактах Зурабишвили с армянами в Париже.
Саломе Зурабишвили стала интересоваться армянами, когда узнала, что их семейный врач в Париже - Рубен Авагян – по национальности армянин. Кроме врачебных обязательств, Рубен Авагян исполнял и роль друга семьи. Семья  Зурабишвили именно посредством своего семейного врача познакомилась с Шарлем Азнавуром. Мать Саломе Зурабишвили была поклонницей таланта великого шансонье еще тогда, когда он не был так знаменит. На своей встрече с избирателями в армянонаселенном регионе Грузии – Джавахетии, которая проходила в день похорон Шарля Азнавура, Зурабишвили рассказала интересную историю. "Я родилась во Франции, сегодня в Армении и Франции, а также в регионе Самцхе-Джавахети, откуда родом отец Шарля Азнавура, день скорби. В 30-ых годах, как рассказывала моя мама, в молодости - им тогда было по 20 лет, она и Азнавур, еще не известный и не великий, вместе танцевали в одном из джаз-клубов Парижа", пишет Спутник. Она подчеркнула, что отец Азнавура был родом из Грузии и великий маэстро об этом всегда вспоминал.
Интересно, что результаты первого тура президентских выборов в Грузии показали интересную реальность: в Самцхе-Джавахети, населенном преимущественно армянами, победила, и с приличным отрывом, Саломе Зурабишвили, а в юго-восточных районах страны, где преобладает этнически азербайджанское население, с отрывом победил Григол Вашадзе.
Агаси Арабян, лидер диаспоры джавахкских армян в России, рассказал Еadaily, что "выступая на встрече в Самцхе-Джавахетии, кандидат Саломе Зурабишвили дала обещание, что в случае ее избрания она возьмет в свою команду представителя армянского населения региона. Это соответствует одному из пунктов нашего, ранее опубликованного обращения к соотечественникам, в котором мы изложили перечень основных интересов армянского населения Джавахка». По его словам, "второе ее обещание относится к вопросам восстановления утраченного гражданства Грузии этническими армянами Джавахети и разрешения на двойное гражданство. Для населения это очень важные вопросы. Эти два пункта Саломе Зурабишвили включила в свою предвыборную программу и дала армянам Джавахка обещание их решить. И третий пункт, который также отражает желание населения, касается доведения уровня владения грузинским языком до 90% населения края путем введения дополнительных, но не принудительных методов и средств. Это и наше требование, единственное, это не должно происходить за счет ущемления родного армянского языка".
Эксперт по вопросам Грузии Джонни Меликян считает, что "Саломе Зурабишвили и президент Армении Армен Саркисян – люди одного интеллектуального уровня, люди, которые долгое время занимались дипломатической деятельностью. Они найдут общий язык, и, как мне кажется, положительный фон взаимоотношений между Грузией и Арменией не изменится, а даже наоборот, мы увидим еще большую активизацию межгосударственных контактов", пишет Sputnik Грузия.
Будем верить, что так оно и окажется, и избрание Саломе Зурабишвили действительно станет стимулом для углубления древних армяно-грузинских взаимоотношений.