Պուտինն առաջարկել է հետաձգել ՀԱՊԿ գագաթաժողովը. Փաշինյան
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում առաջարկել է հետաձգել դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվելիք գագաթաժողովը։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 2-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«ՌԴ նախագահը մեր վերջին հեռախոսազրույցի ընթացքում առաջարկեց, ասեց, որ քանի որ այսպիսի իրավիճակ է, ամսի 6-ի ՀԱՊԿ գագաթաժողովը չանենք, որպեսզի աշխատանքային կարգով քննարկենք լուծումները, հետո նոր պատրաստի լուծումներով գնանք, և ես համաձայնեցի, որովհետև կարծում եմ՝ աշխատանքային ընթացակարգերով այդ հարցը լուծելը ավելի ճիշտ է։ Քանի որ հիմա էլի կոնսենսուս չունենք, Աստանան կրկնելը իմաստ չունի և կառուցողական չէ։ Պայմանավորվածությունը հետևյալն է, որ մենք կշարունակենք աշխատանքային քննարկումները, մինչև որևէ կոնսենսուսի հասնելը»,– ասել է Փաշինյանը։

Пашинян: Владимир Путин предложил перенести саммит ОДКБ
Президент России Владимир Путин в ходе телефонной беседы с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном предложил перенести саммит ОДКБ, который должен был пройти 6 декабря в Санкт-Петербурге. Об этом сегодня,  2 декабря в беседе с журналистами сказал Никол Пашинян, передает News.am.
''В ходе нашей последней телефонной беседы президент РФ предложил, сказал, что так как сложилась такая ситуация, чтобы 6-го числа мы не проводили саммит ОДКБ, чтобы в рабочем порядке мы обсудили решения, и затем лишь поехали с готовыми решениями, и я согласился, потому что считаю, что правильнее решить этот вопрос рабочими процедурами. Так как сейчас мы не пришли к консенсусу, не имеет смысла повторять Астану, и это не конструктивно. Договоренность была следующей: мы продолжим рабочие обсуждения, пока не придем к консенсусу'', - сказал Пашинян.