Հայտնաբերվել է կործանված ՍՈՒ-25-ի սև արկղը
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում քննություն է տարվում՝ պարզելու ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող՝ ՀՀ զինված ուժերի ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի կործանման պատճառները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
«Նախնական տվյալներով՝ մարտական պատրաստության պլանով նախատեսված ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել դեկտեմբերի 4-ին՝ ժամը 10.20-ի սահմաններում՝ ՀՀ Շիրակի մարզի Մարալիկի տարածաշրջանի Քարաբերդ բնակավայրի հարևանությամբ։ Ավիապատահարի հետևանքով զոհվել են 1-ին կարգի օդաչու, փոխգնդապետ Արմեն Սլավիկի Բաբայանը և 3-րդ կարգի օդաչու, մայոր Մովսես Գևորգի Մանուկյանը:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ, զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետ Արտակ Կրկյաշարյանի գլխավորությամբ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 10-րդ կայազորի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 378-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով, որով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները՝ վթարի պատճառները պարզելու ուղղությամբ, դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է սև արկղը:

Black Box of the Crashed SU-25 Jet in Armenia Discovered
The General Military Investigation Department of the Investigation Committee of Armenia is investigating the reasons of the crash of the SU-25 aircraft, Armenpress reports advisor to the Chairman of the Investigative Committee of Armenia Sona Truzyan wrote on her Facebook page.
"According to the preliminary information, the military SU-25 aircraft conducting a routine training flight crashed on December 4 at about 10:20 am in the vicinity of Karaberd village located in the region of Maralik town of Shirak Province. As a result of the crash First Class Pilot, Lieutenant Colonel Armen Slavik Babayan and 3rd Class Pilot, Major Movses Gevorg Manoukyan have been killed.
The investigative-operative group headed to the scene immediately, led by Deputy Chairman of the Investigative Committee, Head of General Military Investigation Department Artak Krkyasharyan", she wrote, adding that an criminal case has been initiated.
"The black box has been discovered during the examination of the scene. Extra information will be provided on the process of the investigation", Truzyan wrote.