Թող Աստված ամուր պահի ու պահպանի մեր հայրենիքը. Արամ Ա կաթողիկոսի նամակը` ՀՀ նախագահին
Մեծի Տանն Կիլիկիո Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա կաթողիկոսը նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ ողջունելով նոր Ազգային ժողովի ընտրությունները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արամ Ա կաթողիկոսը դեկտեմբերի 9-ը անվանել է նշանակալի օր Հայաստանի համար: «Մեր ժողովուրդն իր հավաքական կամքն արտահայտեց նոր Ազգային ժողովի ընտրությամբ՝  հանուն ազատ, ժողովրդավար ու հզոր Հայաստանի: Ժողովրդի կամքը նաև արդար սպասում է՝ ունենալ այնպիսի հայրենիք, որտեղ արդարությունը, տնտեսական զարգացումը, ժողովրդի կենսամակարդակի բարելավումը, օրենքով բազմակարծության երաշխավորումը, օրենքի գերակայության ամրապնդումը վերածվեն թափանցիկ գործընթացների:
Արտաքին ճակատում Արցախի անկախության ամրապնդումը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու հատուցման մեր ժողովրդի պահանջը, ինչպես նաև Արևելքի ու Արևմուտքի մեր բարեկամների ու գործընկերների շրջանակի ընդլայնումը վստահաբար առաջնահերթ տեղ պետք է գրավեն Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների օրակարգում»,- ասվում է կաթողիկոսի նամակում:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը նշել է, որ Սփյուռքը՝ որպես Հայաստան աշխարհի մաս, սոսկ բարեգործի ու ներդրողի դերակատարում ունենալուց այն կողմ պետք է մասնակցի համահայկական օրակարգերի քննարկմանն ու որոշումների կայացմանը:
«Մեր համոզմամբ՝ նման աշխատանքներով ու ծրագրերով, ինչպես նաև մեր ժողովրդի հանձնառու մասնակցությամբ կարող ենք Հայաստանն առաջնորդել դեպի առավել հզորացում՝ իր առողջ տնտեսությամբ, քաջ բանակող ու պետական կառույցներով: Ջերմորեն շնորհավորում ենք մեր սիրելի ժողովրդին: Թող Աստված ամուր պահի ու պահպանի մեր հայրենիքը»,- ասվում է նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում:

"Пусть Бог крепко хранит нашу любимую Родину": Арам Первый
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый направил письмо президенту Армении Армену Саркисяну в связи с состоявшимися 9 декабря внеочередными выборами в Национальное Собрание РА. Как передает Panorama.am, об этом сообщается на сайте католикосата.
"Воскресенье, 9 декабря 2018 года, стало знаменательным днем для Армении. Наш народ выразил коллективную волю избранием нового Национального Собрания – для построения свободной, демократической и могущественной Армении. Воля народа также является справедливым ожиданием, что у него будет родина, где социальная справедливость, экономическое развитие, повышение благосостояния населения, гарантирование законом плюрализма мнений и укрепление верховенства закона превратятся в прозрачные и поддающиеся  оценке процессы и программы", – отметил в частности Католикос Великого Дома Киликийского.
"Во внешней политике укрепление независимости Арцаха, последовательность в контексте требований нашего народа о признании Геноцида армян и компенсации, а также расширение числа наших друзей и партнеров на Востоке и Западе, несомненно, должны занять приоритетное место в повестке дня дипломатических отношений Армении", – указывается в письме.
"От всей души поздравляем наших любимых соотечественников. Пусть Бог крепко хранит нашу любимую Родину", – отмечается в письме.