Վիրավորումների դեպքերը տեղի են ունեցել տարբեր զորամասերում, տարբեր ժամանակահատվածներում և տարբեր հանգամանքներում. ՊՆ պարզաբանումը
Վիրավոր զինծառայողների վերաբերյալ լայնորեն շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում է.
«Ս.թ. դեկտեմբերի սկզբից առ այսօր, տարբեր աստիճանի վիրավորումներ ու վնասվածքներ ստացած, ինչպես նաև առողջական խնդիրներ ունեցող զինծառայողների բուժսպասարկումն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով կայազորային հոսպիտալներից ՀՀ ՊՆ Երևանի կայազորային կլինիկական հոսպիտալ և քաղաքացիական բուժհաստատություններ է տեղափոխվել յոթ զինծառայող, որոնցից մեկն ունի մարմնի տարբեր հատվածների II-III աստիճանի այրվածքներ, ևս մեկ զինծառայող ՀՀ ՊՆ ԿԿԶՀ է տեղափոխվել սիրտ-թոքային վերակենդանացումից հետո։ Նշված ժամանակահատվածում Երևան տեղափոխված զինծառայողներից մեկի մոտ ախտորոշվել է թորակո-աբդոմինալ միջանցիկ թափանցող հրազենային վիրավորում։ Երկու զինծառայող ականապայթյունային վնասվածքներ են ստացել։ Դեկտեմբերի 17-ին և 18-ին ՀՀ ՊՆ ԿԿԶՀ է տեղափոխվել ևս երկու զինծառայող՝ հրազենային գնդակային վիրավորումներով։
Բոլոր զինծառայողները գտնվում են բժշկական վերահսկողության ներքո։ Այս պահին նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Պաշտպանության նախարարությունը շարունակաբար և հետևողական կերպով ջանքեր է գործադրում զինվորական ծառայությունն առավել անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ։ Այդուհանդերձ, մեծածավալ մարտական հերթապահություն իրականացնող զինված ուժերի ամենօրյա բնականոն կենսագործունեության ընթացքում, ցավոք սրտի, բացառված չեն իրադրությունները, որոնց հետևանքով զինծառայողները կարող են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ և վնասվածքներ ստանալ։ Պաշտպանության նախարարությունը անում է հնարավորը՝ այդպիսի պատահարների հետևանքով տուժած զինծառայողների համար բարձրակարգ բուժսպասարկում ապահովելու նպատակով։ Որոշ դեպքերում այն կազմակերպվում է կայազորային հոսպիտալներում կամ, անհրաժեշտության դեպքում, ՀՀ ՊՆ ԿԿԶՀ-ում կամ քաղաքացիական մասնագիտացված բուժհաստատություններում:
Տարբեր ԶԼՄ-ներում մատնանշվող վիրավորումների դեպքերը տեղի են ունեցել տարբեր զորամասերում, տարբեր ժամանակահատվածներում և տարբեր հանգամանքներում։ Ըստ այդմ, փորձել ընդհանուր կապ գտնել դրանց միջև և ավելին՝ դրանք ներկայացնել որպես մեկ պատահարի հետևանք, սխալ է»։

Минобороны Армении распространило заявление в связи с ранеными в последние дни военнослужащими
Министерство обороны Армении распространило сегодня заявление в связи с ранеными в последние дни военнослужащими, передает Aysor.am.
"Министерство обороны представляет разъяснение в связи с широко муссируемыми сведениями о раненых военнослужащих.
Для эффективной организации медицинского обслуживания военнослужащих, имеющих ранения и повреждения различной степени, а также медицинские проблемы со здоровьем с начала декабря по сей день из гарнизонных госпиталей в Центральный клинический
военный госпиталь минобороны Армении и гражданские медицинские учреждения в Ереване перевезены семь военнослужащих, один из которых имеет ожоги II-III степени в  различных частях тела, еще один военнослужащий перевезен в ЦКВГ минобороны Армении после сердечно-легочной реанимации. В указанный период у одного из перевезенных в Ереван военнослужащих было диагностировано проникающее торакоабдоминальное огнестрельное ранение.
Два военнослужащих получили повреждения в результате взрыва мины. 17 и 18 декабря в ЦКВГ минобороны Армении были перевезены еще два военнослужащих с огнестрельными пулевыми ранениями.
Все военнослужащие находятся под наблюдением врачей, в настоящее время угрозы их жизни нет.
Министерство обороны постоянно и последовательно прилагает усилия, чтобы сделать максимально безопасной военную службу. Вместе с тем, в ходе повседневной деятельности вооруженных сил, несущих широкомасштабное боевое дежурство, к сожалению, не исключаются ситуации, вследствие которых военнослужащие могут получить ранения или повреждения различной степени.
Министерство обороны делает все возможное для обеспечения высококлассного медицинского обслуживания военнослужащих, пострадавших в результате подобных происшествий. В некоторых случаях помощь организуется в гарнизонных госпиталях или, в случае необходимости в ЦКВГ минобороны Армении или других профилированных медицинских учреждениях.
Указанные в различных СМИ случаи ранения произошли в разных воинских частях, в разное время и в разных обстоятельствах. Посему пытаться найти общую связь и тем более представлять их как последствие одного происшествия – неправильно", - говорится в заявлении минобороны Армении.