Փայլանը Թուրքիայի մեջլիսից հայերենով է շնորհավորել Նիկոլ Փաշինյանին (տեսանյութ)
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը խորհրդարանում անդրադարձել է Հայաստանում անցկացված ընտրություններին և շնորհավորել Նիկոլ Փաշինյանին, հայտնում է News.am-ը:
Կարո Փայլանը նշել է, որ նախորդ շաբաթ Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել են ապրիլին թավշյա հեղափոխությամբ վարչապետ դարձած Նիկոլ Փաշինյանը և ընկերները՝ 70 տոկոս քվե ստանալով:
«Թուրքիայի ազգային ժողովից շնորհավորում եմ ժողովրդավարական ընտրություն անցկացրած Նիկոլ Փաշինյանին և հայ ժողովրդին։ Ընտրություններից անմիջապես հետո պարոն Փաշինյանը հայտարարեց, որ պատրաստ են Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել։  Հուսով եմ, որ Թուրքիան էլ «պատրաստ եմ» պատասխանն է տվել։
Այստեղից Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահին և երկրի նախագահին կոչ եմ անում կառուցողական պատասխան տալ Հայաստանի վարչապետին։ Հավատում եմ, որ Հայաստանի հետ չլուծված խնդիրներ չունենք»,– նշել է Փայլանը՝ վերջում հայերենով ավելացրել. «Նիկոլ Փաշինյանին և ընկերներին հաջողություն եմ մաղթում»։

Пайлан поздравил Пашиняна на армянском языке в турецком парламенте (видео)
Депутат парламента Турции от оппозиционной "Демократической партии народов" Гаро Пайлан на очередном заседании законодательного органа поздравил исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна с победой на прошедших в Армении парламентских выборах, передает РУСАРМИНФО.
"На прошлой неделе в соседней Армении прошли парламентские выборы. Осуществившие в апреле-мае этого года "бархатную" революцию Никол Пашинян и его друзья одержали важную победу, набрав более 70% голосов", - сказал депутат армянского происхождения.
Пайлан напомнил турецким депутатам слова Пашиняна о готовности Армении установить прямые отношения с Турцией без предусловий.
"Я уверен, что нет вопроса, который Турция не может решить с Арменией мирно. Призываю президента и парламент Турции дать конструктивный ответ заявлению Пашиняна", - сказал Пайлан.
В конце своего выступления Гаро Пайлан пожелал успехов Николу Пашиняну и его друзьям на армянском языке.