Լավրովը ողջունել է Սիրիայից զորքերը դուրս բերելու ԱՄՆ-ի որոշումը
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Սիրիայից ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու ԱՄՆ-ի որոշումը որակել Է ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ, սակայն առաջարկել Է սպասել մինչև այդ նախաձեռնության շուրջ իրադրության պարզվելը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»՝ հղում անելով «Ինտերֆաքս»-ին:
«Զորքերի ցանկացած դուրսբերում, որոնք անօրինականորեն են գտնվում այս կամ այն երկրի տարածքում, ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ Է: Այլ բան Է, որ բազմաթիվ հարցեր են առաջանում, թե մանրամասների առումով որքանով Է համաձայնեցված այդ նախաձեռնությունը, և կոնկրետ ինչպես Է դա լինելու և իրագործվելու Է արդյոք»,-հայտարարել Է նա Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Դեկտեմբերի 19-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը Սիրիայում ջախջախել Է «Իսլամական պետություն» խմբավորման ուժերը, և որ ամերիկյան զորքերը միայն հանուն այդ նպատակի են գտնվում Սիրիայում: Ավելի ուշ Սպիտակ տունը հրապարակել Է հայտարարություն, որի համաձայն, ԱՄՆ-ն սկսել Է զորքերի դուրսբերումը Սիրիայից:

Лавров приветствовал решение США вывести войска из Сирии
Глава МИД РФ Сергей Лавров назвал решение США о выводе американских войск из Сирии шагом в правильном направлении, однако предложил дождаться прояснения ситуации относительно этой инициативы, передает Интерфакс.
"Любой вывод войск, незаконно находящихся на территории той или иной страны, это шаг в правильном направлении. Другое дело, что возникает много вопросов, насколько согласована в деталях вот эта инициатива, и как она будет конкретно и будет ли реализовываться", - заявил он на пресс-конференции в Москве.
В среду президент США Дональд Трамп заявил, что США разгромили силы группировки "Исламское государство" (ИГ, террористическая организация, запрещенная в РФ) в Сирии и что американские военные находятся в Сирии только ради этой цели. Позднее Белый дом обнародовал заявление, согласно которому США начали вывод войск из Сирии.