ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործում. Տուսկի և Յունկերի շնորհավորանքը Փաշինյանին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը համատեղ ուղերձ են հղել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ: Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության Ֆեյսբուքյան էջից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է հետևյալը.
Ցանկանում ենք շնորհավորել ս.թ. դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ձեր քաղաքական դաշինքի հաղթանակի կապակցությամբ:
Ընտրություններն անցկացվեցին հիմնարար ազատությունների հարգանքի պայմաններում և վայելում են հանրային լայն վստահություն: Դուք Հայաստանի քաղաքացիներից ստացել եք բարեփոխումներ կատարելու ուժեղ մանդատ: Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Ձեզ բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործում:
ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված համաձայնագիրը, որը պայմանականորեն կիրառվում է 2018թ. հուլիսի 1-ից, ամուր շրջանակ է ապահովում մեր համագործակցության համար և հավակնոտ ծրագիր՝ բարեփոխումների համար: Համաձայնագիրը նաև աջակցություն կտրամադրի դիմակայուն սոցիալ-տնտեսական համակարգ ունենալուն, որն անհրաժեշտ է Հայաստանի բարեկեցության կառուցման համար: Ի բարօրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների՝ ակնկալում ենք համատեղ աշխատել համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ:
Ավելի լայն, տարածաշրջանային համատեքստում, հուսով ենք, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, որը 2019թ. կնշի իր գործունեության տասնամյակը:
Լիահույս ենք նաև, որ նոր թափով կշարունակեք ջնքերը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանագության հաստատման ուղղությամբ:

ЕС готов поддержать Армению в программе реформ: Туск и Юнкер поздравили Пашиняна
Председатель Европейского совета Дональд Туск и глава Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер направили совместное поздравительное послание и.о. премьер-министра Армении Николу Пашиняну в связи с победой возглавляемого им блока на внеочередных парламентских выборах. Делегация ЕС в Армении опубликовала статус об этом на своей официальной странице в Facebook. В послании говориться следующее:
Мы хотели бы поздравить Вас с победой Вашего политического блока на парламентских выборах в Армении 9 декабря 2018 года. Выборы прошли в условиях соблюдения основных свобод и пользовались широким общественным доверием. Вы получили от граждан Армении сильный мандат на проведение реформ.
Европейский Союз готов поддержать Вас в Вашей программе реформ. Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, временно вступившее в силу с 1 июня 2018 года, обеспечивает прочную основу для нашего сотрудничества и содержит амбициозный план реформ.
Оно будет также содействовать становлению устойчивой социально-экономической системы, необходимой для благополучия Армении. Надеемся на совместную работу по реализации соглашения.
В более широком, региональном контексте надеемся, что Армения продолжит сотрудничество в рамках Восточного партнерства, которое в 2019 году отметит десятилетие своей деятельности.
Надеемся также, что с новой силой продолжим прилагать усилия, направленные на установление мира и безопасности в регионе.