ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործում. Տուսկի և Յունկերի շնորհավորանքը Փաշինյանին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը համատեղ ուղերձ են հղել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ: Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության Ֆեյսբուքյան էջից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է հետևյալը.
Ցանկանում ենք շնորհավորել ս.թ. դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ձեր քաղաքական դաշինքի հաղթանակի կապակցությամբ:
Ընտրություններն անցկացվեցին հիմնարար ազատությունների հարգանքի պայմաններում և վայելում են հանրային լայն վստահություն: Դուք Հայաստանի քաղաքացիներից ստացել եք բարեփոխումներ կատարելու ուժեղ մանդատ: Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Ձեզ բարեփոխումների օրակարգի իրականացման գործում:
ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված համաձայնագիրը, որը պայմանականորեն կիրառվում է 2018թ. հուլիսի 1-ից, ամուր շրջանակ է ապահովում մեր համագործակցության համար և հավակնոտ ծրագիր՝ բարեփոխումների համար: Համաձայնագիրը նաև աջակցություն կտրամադրի դիմակայուն սոցիալ-տնտեսական համակարգ ունենալուն, որն անհրաժեշտ է Հայաստանի բարեկեցության կառուցման համար: Ի բարօրություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների՝ ակնկալում ենք համատեղ աշխատել համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ:
Ավելի լայն, տարածաշրջանային համատեքստում, հուսով ենք, որ Հայաստանը կշարունակի համագործակցությունը Արևելյան գործընկերության շրջանակներում, որը 2019թ. կնշի իր գործունեության տասնամյակը:
Լիահույս ենք նաև, որ նոր թափով կշարունակեք ջնքերը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանագության հաստատման ուղղությամբ:

The EU Stands Ready to Support Armenia in its Reform Agenda: Tusk and Juncker Addressed to Nikol Pashinyan
The President of the European Council Donald Tusk and the President of the European Commission Jean-Claude Juncker addressed to Acting Prime Minister of the RA Nikol Pashinyan. The EU Delegation to Armenia has posted about this on its Facebook page.
The address is as follows:
“Excellency
We would like to congratulate you on your political alliance's victory in Armenia's parliamentary elections of 9 December 2018. The elections were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust. You received a strong mandate for reforms from the citizens of Armenia.
The European Union stands ready to support you in your reform agenda. The EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, provisionally applied since 1 June 2018, provides a solid framework for our cooperation and an ambitious blueprint for reforms. It will also support a resilient economic and social system conducive to building Armenia's prosperity. We look forward to working together to implement the Agreement to the benefit of all Armenian citizens.
At the broader, regional level, we count on Armenia's continued engagement within the Eastern Partnership, which will mark its tenth anniversary in 2019.