Հայերն Արևի որդիներ են. հնդիկ աստղաբան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
-         Պրադիպ ջի, Դուք Ջյոտիշ/վեդայական աստղաբանության մասնագետ եք: Մեր ընթերցողներին հետաքրքիր կլիներ լսել Ջյոտիշ-աստղաբանի կարծիքը Հայաստանի մասին, քանի որ մեզ մոտ հիմնականում օգտվում են արևմտյան աստղաբանությունից:
- Ինչպես գիտեք, Ջյոտիշ աստղաբանությունը հազարավոր տարիների պատմություն ունի: Հնագույն ժամանակներում գիտելիքները գուրուից աշակերտին բանավոր էին փոխանցվում:
Այստեղ ես սանսկրիտ լեզվով տերմիններ չեմ օգտագործի, որպեսզի ավելի հասկանալի լինի: Մոլորակները, որոնց հիման վրա մենք կանխատեսում ենք կատարում, ունեն նույն ատոմային կառուցվածքը, ինչը որ մենք ունենք: Այն, ինչ գոյություն ունի տիեզերքում, բաղկացած է հինգ տարրերից՝ հող, ջուր, կրակ, օդ և եթեր: Վեդայական փիլիսոփայության / աստղաբանության մեջ մենք ասում ենք. այն, ինչ մակրոկոսմում է, նույնն էլ միկրոկոսմում է: Ատոմային մակարդակում ամեն ինչ միատեսակ է:
Այսպիսով, մենք դիտարկում ենք մոլորակները որպես կենդանի էակներ, որոնք կարող են ազդել մարդու կամ երկրի ճակատագրի վրա: Արևմտյան աստղաբանական նատալ քարտեզն իրենից շրջան է ներկայացնում, որը բաժանված է կենդանակերպի նշանների 12 տների: Իսկ ջյոտիշի քարտեզն ուղղանկյան տեսք ունի և նույնպես բաժանված է 12 տների: Քարտեզի վերլուծության մեջ վեդայական աստղաբանությունն օգտագործում է 7 գրահաներ՝ մոլորակներ. Արև, Լուսին, Մարս, Վեներա, Մերկուրի, Յուպիտեր, Սատուրն, ինչպես նաև Ռահու՝ հյուսիսային լուսնային հանգույց և Կետու՝ հարավային լուսնային հանգույց:
Ինչպես գիտեք, քարտեզը կազմելու համար մեզ հարկավոր են ծննդյան ամսաթիվը, ժամը և տեղը: Հայաստանի համար շատ դժվար է ճիշտ նատալ քարտեզ կազմել, քանի որ պետք է որոշենք, թե ինչը վերցնենք որպես ծննդյան ամսաթիվ և ժամ: Հայաստանը դարձել է հանրապետություն 1918թ., այնուհետև՝ խորհրդային հանրապետություն, իսկ հետո՝ անկախ երկիր: Իմ հաշվարկների համար ես կվերցնեմ Հայաստանի անկախության հռչակման օրը՝ 1990թ. օգոստոսի 23, ցերեկվա ժամը 2-ը: Այսպիսով, մենք օգտվում ենք պատահականության գործոնից, քանի որ չգիտենք անկախության հռչակման ճիշտ ժամը:
Եվ այսպես, երբ նայում ենք Հայաստանի նատալ քարտեզին, ապա տեսնում ենք, որ Լուսինը գտնվում է 12-րդ տանը: Սա շանսերի, ծախսերի տունն է, այն, ինչ մտածում է երկիրը: Այս պետությունը մշտապես փորձում է ինչ-որ բաներ անել, սակայն մինչև հիմա դեռ ոչինչ չի ստացվում: Լուսինը բանականությունն է, ունի դրական էներգետիկա և անցել է 12-րդ տուն, ինչը նշանակում է, որ մարդիկ կորցնում են սեփական էներգիան՝ ինչ-որ բան անելով, որն առայժմ իրենց վերահսկողությունից դուրս է: Նրանք մինչև հիմա հստակ ուղի չեն գտնում, թե ուր գնան, որ ուղղությամբ:
Վեներան հանդիսանում է Հայաստանի մոլորակ-կառավարիչը: Սա շքեղության, ռոմանտիկայի, կյանքի ավելի փափուկ կողմի մոլորակն է: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի մարդիկ սիրում են լավ ապրել, լավ վայրերում, լավ տներում, ունենալ լավ մեքենա, ոսկեղեն, տղամարդիկ սիրում են օծանելիք:
Յուպիտերը՝ կրթության, կրոնի, կյանքի ճիշտ կողմի մոլորակը, նստած է իր էկզալտացիայի՝ բարձրության նշանում, ինչը նշանակում է, որ մարդիկ ունեն ակադեմիական հետաքրքրություն, սիրում են սովորել:
Կետուն, մեր բանականության մեջ թաքնված վախերը, բերում է շատ լարվածություն, վախ այն ամենի նկատմամբ, թե ինչ կարող է պատահել: Դուք խաղաղասեր ժողովուրդ եք, սակայն ձեր մեջ թաքնված վախ կա: Նույնիսկ դուք չգիտեք, թե որն է պատճառը, բայց ուղեղում վախ կա:
Ռահուն (շփոթություն) գտնվում է 4-րդ տանը: Սա այն է, թե ինչ է տեղի ունենում երկրի ներսում. անկարգություններ, կոնֆլիկտներ քաղաքական կուսակցությունների միջև, ներքին խնդիրներ, կոնֆլիկտ մարդկանց միջև: Երկրում կան մարդկանց խմբեր, որոնք այլ կերպ են մտածում, թե ինչպիսին պետք է լինի Հայաստանը: Դեռևս կան հակասական կարծիքներ ելքը գտնելու հարցում: Այն, ինչ մենք ունենք, դրա մասին չենք մտածում, չենք կենտրոնանում դրա վրա, այլ մտածում ենք այն մասին, թե ինչ կարող էինք ունենալ:
Երկրի թշնամիները հայտնվել են 8-րդ տանը՝ թաքուն գաղտնիքների, խնդիրների տանը, որտեղ համակարգի թաքնված թշնամիները մտորում են, թե ինչպես կարող են երկրին վնասել:
Արևը գտնվում է 11-րդ՝ նվաճումների տանը: Հիմնականում Արևը՝ դա ճանաչում է: Արևը ցույց է տալիս հոգին: Եթե դուք ասում եք՝ մենք հպարտ հայեր ենք, դա նշանակում է, որ ձեր մեջ Արևն է խոսում: Սա նշան է, որ դուք արիացի եք: Արևը նստած է հենց իր տանը, այդ պատճառով էլ ուժեղ է: Եթե Արևն ուժեղ է, ուրեմն քո հոգին ու ոգին էլ են ուժեղ: Ուստի հայերը պետք է մտածեն, թե ինչպես Հայաստանը այնպիսի երկիր դարձնեն, որին նկատի ողջ աշխարհը:
- Խնդրում եմ, այժմ պատմեք Հայաստանի մասին ըստ ժամանակահատվածների:
- 1990 – 1999 թվականները եղել է Լուսնի կառավարման ժամանակահատվածը, գլխում, ուղեղում հստակություն չկար, ոչ մի որոշակի բան:
1999-2006թթ.՝ Մարսի ժամանակահատված: Մարսը հանդիսանում է մոլորակ-կառավարիչ Վեներայի թշնամին: Սա շատ լավ ժամանակահատված է եղել բիզնեսի, գործընկերային հարաբերությունների, շփումների համար, սակայն ընդհատակում գնում էր ինչ-որ թաքուն դավադրություն, թաքնված կապեր, կոռուպցիա: Սովորական մարդիկ չեն կարողանում տեսնել, թե ինչ է կատարվում, բայց ինչ-որ մեկը ձեր, ձեր համակարգի դեմ դավեր է նյութում:
2006–2024թթ.՝ Ռահուի ժամանակահատված. շփոթություն, խռովություն, քաղաքականության մեջ շատ կոմբինացիաներ, չկա կայունություն, քանի որ Ռահուն թույլ չի տալիս, որ կայունանա ինչ-որ բան կամ էլ ինչ-որ մեկի կյանքը: Կամ ինչ-որ մեկը մի այնպիսի բան է անում, ինչը հակասում է մշակութային, համամարդկային հիմքերին: Օրինակ, ինչ-որ մեկը զբաղվում է թմրանյութերի անօրինական շրջանառությամբ կամ ԼԳՏԲ քարոզչությամբ և այլն: Ռահուն դրանց հավանություն է տալիս, քանի որ Ռահուին դուր չի գալիս կյանքի նորմալ հունը: Ռահուն այն է, որը թույլատրում է վատ, ոչ ճիշտ, անբարոյական արարքները: Այսպիսով, նման տարրերը ծաղկում կապրեն, իսկ ճիշտ մտածելակերպի համար շատ դժվար կլինի:
Շուտով կգա Վեներան՝ Ռահուի գուրուն: Վեներայի ազդեցությունը կլինի 2019-2020թթ. և 2021-ի կեսը: Այս ժամանակահատվածն ավելի լավ կլինի: Ռահուն մի փոքր կհանգստանա, կհանդարտվի, քանի որ ոչ ոք իրավունք չունի գուրուի դեմ խոսել, նրան հակաճառել: Ռահուն հարգում է իր ուսուցչին: Այս ընթացքում տնտեսական իրավիճակը որոշակիորեն կբարելավվի:
Վեներայից հետո կգա Արևը: Սա էլ է լավ ժամանակահատված: Սա նշանակում է, որ միջազգային ասպարեզում Հայաստանին կսկսեն հարգել:
Ի՞նչ խորհուրդ կտայիք հայերին:
- Այս խորհուրդը ոչ միայն հայերի համար է, այլև մնացածների: Միշտ նայեք ձեր մեջ, զբաղվեք ինքնազարգացմամբ, եղեք բարի, հոգատար և հարգալից բոլորի, հատկապես ձեր ընտանիքի նկատմամբ: Կիրակին հոր օրն է, երկուշաբթին՝ մայրիկինը, երեքշաբթին՝ եղբորինը, չորեքշաբթին՝ քրոջը, հինգշաբթին՝ ուսուցչինը, ուրբաթը՝ ամուսնունը, կնոջը, շաբաթը՝ տարիքով մարդկանցը: Գոնե այդ օրերին հոգ տարեք այդ մարդկանց նկատմամբ: Եթե նրանք հեռու են գտնվում կամ նրանց հետ լարված հարաբերություններ են, ուղղակի բացասական վերաբերմունքը դրեք մի կողմ և նրանց մասին մտածեք դրական տրամադրվածությամբ: Սա կերջանկացնի ոչ միայն նրանց, այլև ձեզ:
- Շատ շնորհակալություն: Ավարտվում է 2018 թվականը, մոտենում է Նոր Տարին: Կուզենայինք իմանալ նաև, թե ինչպիսին կլինի Հայաստանի համար 2019-ը ջյոտիշ աստղաբանության համաձայն:
- Սա քննարկման համար ևս մեկ ծավալուն թեմա է: Ես Հայաստան-2019-ի համար հաշվարկ կանեմ ոչ միայն վերոնշյալ ձևով: Կա նաև հաշվարկի մեկ այլ տիպ, որը կոչվում է Սահիտյա Ջյոտիշ:
Ինչպես գիտեք, կա աստվածների երրորդություն՝ Բրահմա (արարիչ), Վիշնու (պահապան) և Շիվա (կործանիչ): Վիշնու-Պահապանը 10 անգամ վերամարմնավորվում է ոչ միայն մարդկային, այլև այլ ձևերով, նրա ավատարներից են՝ Ռամա, Կրիշնա, Վարահա, Նառայանա և այլն: Տեր Վիշնուի Կուրմա-ավատարը կրիայի տեսքով համարվում է շատ-շատ բարենպաստ ոչ միայն հնդկական, այլև չինական աստղաբանությունում:
Այսպիսով, Սահիտյա Ջյոտիշում մենք ստեղծում ենք կրիայի ձևը՝ դեմքով դեպի արևելք, և այդ նկարը տեղադրում ենք երկրի քարտեզի վրա: Բոլոր մոլորակները և 27 համաստեղությունները տեղադրում ենք կրիայի մարմնի վրա և նայում, թե որ մոլորակը կրիայի մարմնի որ մասում հայտնվեց՝ գլխին, պոչին, թաթերին: Բայց այս մասին մենք կխոսենք Նոր տարվա նախօրյակին: Հաջողություն:

Indian Astrologer: 'Armenians Are the Children of the Sun' (EXCLUSIVE)
Mr. Pradeep , you are a specialist in Jyotish / Vedic astrology. For our readers it will be interesting to hear Jyotish astrologer’s opinion about Armenia, since we mainly use western astrology.
-  As you know, Jyotish astrology has a history of many thousands of years. In those ancient times the knowledge was passed from Guru to student orally. The disciples were carrying the knowledge in their mind.
I’ll not use Sanskrit terminology so the people will better understand. The planets, due to which we make a prediction, have the same atomic structure as we have. Everything which exists in the universe, is made of five elements - earth, water, fire, air, and space. In Vedic philosophy/astrology we say: what is in macrocosm, that is in microcosm. At atomic level everything is the same. So we consider the planets as live beings which can affect the destiny of a person or a country.
Western astrological chart is a circle devided into 12 houses of Zodiac signs. The Jyotish chart has rectangle shape and is also divided into 12 houses. Vedic astrology uses 7 grahas (planets) in the chart analysis: Sun, Moon, Mars, Venus, Mercury, Jupiter, Saturn, as well as Rahu – Northern Lunar Node and Ketu – Southern Lunar Node.
As you know, in order to make a chart, the date, time and place of birth is needed. For Armenia it is very difficult to make a precise chart because we have to decide, which date to take as a date and time of birth: Armenia was a republic in 1918, then Soviet republic, then an independent country. So for my calculations I’ll take the day of declaration of independence of Armenia – August 23, 1990, at 2pm. So we'll take a chance factor since we don’t know the exact time of the declaration.
When we look at the chart of Armenia, we see that the Moon is in the 12th house, that is the house of chance, expenditure, this is what country thinks. The country is always trying to do something and still not finding a way out. Moon is mind, it has positive energy and it has gone to the 12th house, which means, people are loosing their energy on doing something which is still not in their control. They are still not finding a clear-cut way of where they are heading.
Venus is the ruling planet of Armenia. It is the planet of luxury, romance, softer side of life. This means that people of Armenia love to live in luxury, in good spaces, good places, have good cars, gold jewelry.
Jupiter, planet of education, religion, right side of life, is sitting in a sign of its exaltation, that means people have academic interest, they love to study.
Ketu shows the hidden fears in our mind, it brings a lot of tension, fear of what might happen. You are peace loving but there is some hidden fear in you. Even you don’t know what is the reason, but fear is there in the mind.
Rahu (confusion) is in the 4th house. It shows what is happening inside the country – turmoil, conflict between political parties, internal problems, conflicts among people. You have groups of people who think differently how Armenia should be. There are still conflicts in finding a way out. Whatever we have, we don’t think about that, don’t focus on it, but we think of what we might have.
Country’s enemies have gone to the 8th house – house of hidden secrets, problems, where the hidden enemies within the system think how they can harm the country.
Sun is in the 11th house - house of gains. Sun is basically a recognition. Sun is the soul. If you say – we are proud Armenians – that means the Sun is speaking. This is the sign that you are Aryans. Sun is sitting in its own house that’s why it is strong. Sun is strong, your soul is strong. So Armenians must be thinking how to make Armenia a country which is noticed by the world.
- Will you specify the life of Armenia by periods?
- From 1990-1999 was the ruling period of the Moon – there was no clarity in mind, in thoughts, nothing definite.
1999-2006 – period of Mars, which is the enemy of the ruling planet Venus – good period for business, partnerships, associations but there was certain hidden conspiracy going on, hidden tie-ups, corruption. Common men can’t see what is happening but somebody is conspiring against you, the system.
2006 –2024 - period of Rahu, confusion, in politics so much combinations, no stability since Rahu doesn’t allow to stabilize anything, anybody’s life, either somebody is doing something which is against the basic culture, basic humanity. E.g. somebody is doing drug trafficking or propagating LGBT, etc. Rahu favours them because Rahu doesn’t like the normal way of living, Rahu is something which allows bad, not correct, immoral things. So those kinds of elements will prosper and right thinking will become difficult.
Soon the period of Venus is coming, it is the Guru, the mentor of Rahu. That will be in 2019, 2020 and half of 2021, which will be a better period. That’s why Rahu will subside because nobody speaks against Guru, he respects teacher. Economic situation will improve definitely.
After the period of Venus the Sun period will come. It is also good. That means Armenia internationally will gain name.
- What will be your advise to the Armenians?
- This advice is not only for Armenians but for everybody. Always look inside yourself, develop yourself, be kind, caring and respectful to all, especially to your family. Sunday is the day of father, Monday - mother, Tuesday- brother, Wednesday – sister, Thursday – your teacher, guru, Friday – partner, spouse, Saturday – elderly people. At least, on these days take care of the people mentioned. If they are very far or  there are probably tensed relations with them, just put aside negativity and think good about them. That will make happy not only them but also you.
- Thank you very much. 2018 ends and New Year is approaching. We would like to know also how will be 2019 for Armenia according to the Jyotish astrology?
- That is another big topic to discuss. I'll make calculations for Armenia-2019 not only by the above mentioned variant. There is another type of prediction called Sahitya Jyotish.
As you know, we have Trinity of Gods – Brahma (creator), Vishnu (preserver) and Shiva (destroyer). Vishnu, the Preserver, reincarnates 10 times in human form as well as other forms, among his avatars are: Rama, Krishna, Varaha, Narayana, etc. Lord Vishnu's Kurma Avatar in the form of tortoise is considered very-very auspicious in Indian as well as Chinese astrology.
So in Sahitya Jyotish we create a form of tortoise, facing the East, and that picture we place on the map of the country. We place all the planets and 27 constellations on the body of the tortoise, and then see where each planet comes in which part of the tortoise – head, tail, paws. But about this we'll talk on the eve of the New Year.