Քրիստոսի ծննդյան խորհուրդը նսեմացնելու համար այն փորձեցին փոխարինել ամանորյա կերուխումով. Ղևոնդ ավագ քահանա Մայիլյան
Ամանորի  և Սուրբ Ծննդի իրական խորհրդի վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի դասախոս Ղևոնդ ավագ քահանա Մայիլյանի հետ:
- Արժանապատի՛վ Տեր Մայիլյան, ո՞րն է Ամանորի խորհուրդը, որի մասին շատերը մոռանում են ամանորյա թոհուբոհի արդյունքում:
- Նոր տարին՝ որպես տոն ուրախության, խնդության, միայն վերջին ժամանակներին է բնորոշ: Հնում նոր տարին հունվարին չի եղել: Օրինակ` դեկտեմբեր նշանակում է տասներորդ և ոչ թե՝ տասներկուրերորդ: Այսինքն՝ Նոր տոմարով կամ Հռոմեական տոմարով տարվա սկիզբ է համարվել մարտ ամիսը: Եկեղեցական օրացույցով ամանորյա այս շրջանը պահոց օրեր են համարվում, այսինքն` խրախճանքի, քեֆ-ուրախության օրեր չեն: Միանգամայն հակառակը: Նոր տարին որպես տարվա սկիզբ իր իմաստն ու նշանակությունն է ստացել մեր Փրկչի՝ Հիսուս Քրիստոսի ծննդյամբ, որը մենք՝ հայերս, և միայն մենք, նշում ենք հունվարի 6-ին: Տարբեր երկրներում ու տարբեր ժամանակներում նսեմացնելու համար Քրիստոսի ծննդյան խորհուրդը, այն փորձեցին փոխարինել ամանորյա կերուխումով: Անգամ ներկայացնում էին տոն, որին սպասում են կենդանական աշխարհի ներկայացուցիչները և ոչ թե մարդկությունը (օրինակ ` մուլտհերոսները): Այդպիսին էր 18-20-րդ անաստվածության դարերը:
Այսինքն` ամանորի տոնական խորհուրդը, մենք՝ քրիստոնյա հայերս, նշանավորում ենք, որպես պատրաստության մի շրջան, երբ հին տարվա անցած օրերի համար գնահատական ենք տալիս և պատրաստվում ենք Նոր տարվա ընթացքում ինքներս նորոգվել, նոր մարդ դառնալ, փրկչական օրհնությունները ընդունել, երկնային խաղաղությունը վայելել: Քրիստոս ի մէջ մեր յայտնեցաւ, որպեսզի մեր սրտի մեջ ծնվի ու մեզ նոր կյանքի ճանապարհով առաջնորդի, ուր չկա նախանձ, ատելություն, թշնամություն: Այլ կա միայն Սեր, Խաղաղություն, ներողամտություն, համբերություն … Այս մեծ խորհուրդն ունի տիեզերական նշանակություն. Ծննդյան դրվագի նկարագրության մեջ Ղուկաս ավետարանիչը գրում է, որ հրեշտակները երգում էին՝ Փառք ի բարձունս Աստուծոյ, և երկիր խաղաղութիւն ի մարդիկ հաճութիւն: Այստեղ երեք ոլորտ է ներկայացված` երկինք, երկիր, մարդ: Եթե մարդու մեջ լինի հաճություն, այսինքն` Քրիստոս, ապա երկրի վրա կլինի խաղաղություն և հետո՝ երկնքում՝ Փառք:
Այս առումով է , որ մենք ամանորյա այս օրերն անվանում ենք Ծննդյան օրեր, և փորձում ենք ինքնաքննությամբ վերլուծել անցյալը, և մտածել գալիքի մասին, որից տեղյակ չենք, թե ինչպիսին կլինի, այլ միայն գիտենք, որ Քրիստոս մեզ չի լքի և մեր նավապետը կլինի այն օվկիանոսում, որ կոչվելու է 2019 թվական: Ավելի ճիշտ 2019 Փրկչական թվական: Ինչպես ասում էին լատինացիները՝ ''tempes fugit'' ` ժամանակը վազում է. պիտի աշխատենք հետ չընկնել այդ արագընթաց գնացքից:
- Ոմանք, ցավոք, չգիտեն, թե ինչու՞ են քրիստոնեական քույր եկեղեցիները Սուրբ Ծնունդը նշում տարբեր օրեր: Կներկայացնե՞ք մեր ընթերցողներին այդ ավանդույթի արմատները:
- Հաճախ հարցնում են, թե ինչու Հայոց եկեղեցին Ս. Ծնունդը չի տոնում դեկտեմբերի 25-ին` մյուս եկեղեցիների հետ: Հայտնի է, որ Քրիստոսի ծննդյան օրվա մասին որևէ ստույգ տեղեկություն չկա, և ոչ էլ այդ մասին արձանագրված է Ավետարանում: Սակայն հարկ է նշել, որ բոլոր քիստոնեական եկեղեցիները մինչև չորրորդ դարը Քրիստոսի ծնունդը նշել են հունվարի 6-ին: Ըստ հռոմեակաթոլիկ աղբյուրների` Ս. Ծննդյան օրը հունվարի 6-ից դեկտեմբերի 25-ը տեղափոխվեց այն պատճառով, որպեսզի անտեսվի արևի չաստծուն նվիրված հեթանոսական պաշտամունքը, որ կատարվում էր դեկտեմբերի 25-ին: Ձմեռային արևադարձի օրը, այսինքն` ամենակարճ ցերեկը և ամենաերկար գիշերը, որն մեր օրերում լինում է դեկտեմբերի 22-23-ին, 2.000 տարի առաջ եղել է դեկտեմբերի 24-25-ին, որը նվիրվել է արևի չաստծուն, Հռոմի քրիստոնեական շրջանում փոխարինվեց Քրիստոսի ծննդյան օրով, որպես խորհուրդ մեռած, նյութական աստծուն՝ արևին, փոխարինելու Կենդանի Արեգակով՝ Քրիստոսով, ինչպես Շնորհալին է ասում` «Առաւօտ լուսոյ, Արեգակն արդար առ իս լոյս ծագեա»: Արևադարձի օրացուցային այս տեղափոխությունը կապված է այսպես կոչված Երկրի առանցքի հոլաձև (նկատի ունենք սովորական հոլը, որը մեր մանկության տարիներին մենք խաղում էինք, այդ ժամանակներում դեռ չկար համացանցը) շարժմամբ, որ անվանվում է դասագրքերում՝ Երկրի առանցքի թավալում կամ պրեցեսիա:
Այդ պատճառով էլ Հռոմի եկեղեցին Քրիստոսի Ս. Ծննդյան օրը տեղափոխեց դեկտեմբերի 25-ը, իսկ հունվարի 6-ը մնաց որպես Աստվածահայտնության օր (336 թ.): Ս. Ծնունդը դեկտեմբերի 25-ին տոնելու Հռոմի նախաձեռնությունը նախ տարածվեց Արևմուտքում, ապա անցավ Արևելք: 5-6-րդ դարերում արդեն գրեթե բոլոր եկեղեցիները Քրիստոսի Ծնունդը տոնում էին դեկտեմբերի 25-ին (հին տոմարով հունվարի 7-ին, ինչպես այսօր տոնում են ուղղափառները, և հին տոմարով առաջնորդվողները): Սակայն մեզանում այդ փոփոխությունն անիմաստ էր, քանի որ Հայաստանում այդ ժամանակ չկային նման հեթանոսական սովորույթներ. ի զարմանս  ինձ` այսօր են դրանք առկա Հայաստանում և փորձում են այդ կռապաշտությունը վերակենդանացնել: Դա մանկությունը հիշելու հիվանդություն է կոչվում: Երբ երեխան խաղում է խաղալիքներով, դա ոչ մեկին չի զարմացնում, բայց երբ մեծահասակներն են խաղում մանկակական խաղալիքներով, դա բոլորին կզարմացնի:
Այսպիսով, հավատարիմ մնալով մեր հայրերի ավանդություններին` մենք մինչ օրս շարունակում ենք Ս. Ծնունդը տոնել հունվարի 6-ին: Հարկ է նշել, որ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը, օգտագործելով հին` հուլյան տոմարը, ցարդ շարունակում է Ս. Ծնունդը տոնել հունվարի 6-ին` ըստ հին տոմարի, որը համապատասխանում է նոր տոմարով հունվարի 19-ին:
-Ո՞րն է Սուրբ Ծննդի խորհուրդը և ինչպե՞ս պետք է պատրաստվել տոնին:
- Ծննդյան խորհուրդը լավագույնս ներկայացված է Խորենացու հայտնի շարականով.
Խորհուրդ մեծ եւ սքանչելի,
Որ յայսմ աւուր յայտնեցաւ,
Հովիւքն երգեն ընդ հրեշտակս`
Տան աւետիս աշխարհի:
Ծնաւ նոր արքայ
Ի Բեթղեհէմ քաղաքի,
Որդիք մարդկան, օրհնեցէք,
Զի վասն մեր մարմնացաւ:
Անբաւելին երկնի և երկրի
Ի խանձարուրս պատեցաւ,
Ոչ մեկնելով ի Հօրէ`
Ի սուրբ այրին բազմեցաւ:
Քրիստոս երկինքը թողեց և իջավ երկիր՝ մեզ համար, փրկություն բերեց և կյանք: Այդ բարի լուրը՝ ավետիսը, մենք հովիվների նման պետք է տարածենք աշխարհում (Հայոց աշխարհում առաջին հերթին), որ կոչվում է քարոզչություն: Մենք դա չենք անում, աղանդավորներն են այդ անում, որ լցվել են Հայոց աշխարհում: Տարիներ առաջ մեզանում սովորություն կար հունվարի 6-ի առավոտյան շատ շուտ, երբ բոլորը քնած են, գնալ ծանոթների տները և երգել մուտքերի մեջ այդ շարականը` բոլորին հանելով քնից: Անշուշտ, խորհրդավորաբար հոգևոր քնից որ արթնանան, Քրիստոսի ծննդյան ավետիսով նորոգվեն և տարին սկսեն Քրիստոսի անունով ու նրա պատգամներով:
-Ո՞րն է սուրբծննդյան Ձեր բարեմաղթանքը մեր ընթերցողներին:
- Ծննդյան տոների պատգամը մեկն է և միակը.
Քրիստոս ծնաւ և յայտնեցաւ, Ձեզ և մեզ մեծ աւետիս:
Միշտ այդ օրերին մենք այդ ողջույնով ենք դիմում իրար՝ բարևելու փոխարեն: Իսկ դա նշանակում է, որ Քրիստոս ծնվել է, մեզ փրկություն տալու համար, նոր կյանք տալու համար, նոր ճանապարհներով գնալու համար, սիրո ճանապարհով գնալու համար:
Եվ հայտնվել է,  երբ Քրիստոս դարձավ 30 տարեկան, նա երևաց /հայտնվեց/ ժողովրդին ու մկրտվեց Հորդանանում` օրհնելով ջուրը և ցույց տալով այդ օրհնության մասնակից լինելու ճանապարհը: Այդ է պատճառը, որ մեր եկեղեցում հունվարի 5-ի երեկոյան նշում են Ծննդյան Ճրագալույցը, իսկ 6-ին՝ Ջրօրհնեքը՝ Քրիստոսի Մկրտությունը: Եվ մեր ժողովուրդն այդ օրհնած ջուրը տանում է տուն ու պահում ամբողջ մի տարի՝ օգտագործելով քիչ-քիչ, որպես Քրիստոսի ներկայությունը մեր տներում:
Այստեղից է գալիս մեր եկեղեցում Տնօրհնեքի կարգը, երբ ծննդյան հաջորդող 8 օրերին հոգևորականն այցելում է հոտի անդամների տները՝ ծննդյան ավետիսը տալով տան բնակիչներին և օրհնելով տունը (նույն բանը արվում է նաև Զատիկին, միայն՝ Հարության պատգամն է ավետվում Ծննդյան փոխարեն):

Father Ghevond Mayilyan: Christ Left the Heavens and Descended into the Earth for Us, Bringing Salvation and Life
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Father Ghevond Mayilyan, a lecturer in Gevorkian Theological Seminary (Mother See of Holy Etchmiadzin), on the real meaning of New Year and Christmas.
-Respectable Father Mailyan, what is the New Year's real meaning, about which many of us forget because of the pre-holiday fuss?
-New Year, as a holiday of happiness and joy is only characteristic to recent times. In early times, New Year was not marked in January. For example, December means the tenth and not the twelfth.  Namely, according to New Style Calendar or the Roman Calendar, the beginning of the year was celebrated on the 1st of March.  According to Liturgical Calendar, the New Year period is considered to be a period of fasting, that is, they are not considered to be days of celebration, joy and parties, quite the opposite.
New Year as the beginning of the year has got its meaning and significance due to the birth of our Savior, Jesus Christ, which only we, Armenians, celebrate on January 6. In various countries and at different times, in order to detract the meaning of Christ's Birth, they tried to replace it with New Year celebrations. Even a holiday is presented, which is expected by animals and not the humans (for example, cartoon characters). Thus, we, Christian Armenians, mark the New Year meaning, as a preparation period, when we consider our deeds which we have done over the past year, try to improve ourselves in the coming year and become a new person, accept the salvation blessings, and enjoy heavenly peace.
Christ is revealed in us, in order to be born in our hearts and lead us to a new life, where there is no place for envy, hatred, hostility. But there is only love, peace, forgiveness and patience ... This great meaning has a cosmic significance; in the description of the birth episode, Luke the Evangelist writes that the angels in the heavens sang praises to God, and on earth peace, good will toward men. Here three fields are presented; heaven, earth and man. If there is a favor in man, that is Christ, then there will be peace on earth, and then in heaven - Glory.  In this sense, we call this New Year's period as days of Nativity of Jesus, and try to analyze the past with self-examination and think about the future of which we are unaware; we only know that Christ will not leave us, and our Captain will be in the ocean of the new year.  In other words, 2019 will be the Year of Savior.
- Some people, unfortunately, do not know why Christian sister churches celebrate Christmas on different days. Will You present our readers the roots of that tradition?
-It is often asked why the Armenian Church does not celebrate Christmas on December 25 like other churches. It's no secret that the month and date of Jesus' Birth are unknown, nor is it recorded in the Gospel. However, it should be noted that until the 4th century all Christian churches celebrated Christ’s birth on January 6. According to Roman Catholic sources, Christmas day was moved from January 6 to December 25  in order to ignore the pagan worship, as on the same December 25 pagans celebrated the birthday of the "god’’ of sun.
The Roman Catholic Church changed it with Christ's birthday, in order to replace the dead, material god with the Living Sun, that is Jesus Christ; as Shnorhali says "Ascending sun, awakening light, let dawn light in me." Rome's initiative to celebrate the Birth of Christ on December 25 was first spread to the West and then moved to the East. In the 5th and 6th centuries almost all the churches celebrated the Birth of Christ on December 25 (according to the Old Style Calendar - on January 7, as nowadays the Orthodox celebrates and those who are guided by the Old Style Calendar). But this change was meaningless for us since there were no such pagan traditions in Armenia then. Thus, remaining faithful to the traditions of our fathers, we until now continue to celebrate Jesus’ Birth on January 6. It should be noted that the Armenian Patriarchate of Jerusalem, using the Old Julian Calendar, continues to celebrate Christ’s Birth on January 6, according to the Old Style Calendar, which corresponds the New Style Calendar’s January 19.
-What is the real meaning of Christmas and how should we prepare for the holiday?
- Christ left the heavens and descended into the earth for us, bringing salvation and life. Like the shepherds, we must spread that good news, the gospel, in the world (first of all in the Armenian world). Years ago we had a tradition on January 6, when early in the morning, when everyone was asleep, we went to the acquaintances' houses and sang Khorenatsi’s sharakan in front of their entrances, thus waking everyone up; truly, awakening them spiritually in order to help them to start the year in the name of Christ and according to his commandments.
- What is your Christmas message to our readers?
- The first and the only message of Christmas is - "Christ is Born and Revealed! Blessed is the Revelation of Christ."
During Christmas days we always welcome each other with these words. And that means Christ was born to give us salvation, to give us a new life, to lead us towards the path of love.
And he is revealed; when Christ turned 30, he appeared to the people and was baptized in Jordan, blessing the water and showing the way to be the part of that blessing. That is the reason why our Church celebrates Candlelight Divine Liturgy (Chragaluyts) on Christmas Eve (on January 5) and the the Water Blessing service- the baptism of Christ- on January 6.
And our people take that blessed water home and keep it all year round (thus, having the presence of Christ in our homes), using it little by little. After it comes the Order of Home Blessing, when the clergyman visits people and gives the gospel of  Birth and blesses their houses (the same thing is also done twice during the year – on the eve of the Feast of the Holy Nativity and Theophany and on the eve of the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ).