Եվրասիական տնտեսական միությունն ապացուցեց իր կայացած լինելը. Նիկոլ Փաշինյան
Անցած տարիների ընթացքում Եվրասիական տնտեսական միությունն ապացուցեց իր կայացած լինելը. հիմնական տնտեսական ցուցանիշներում արձանագրվել է դրական դինամիկա, եվրասիական ինտեգրման բազմաթիվ ուղղություններով կայացվել են կարևորագույն որոշումներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի շտաբ-բնակարանում՝ 2019թ. ԵԱՏՄ-ում նախագահությունը Ռուսաստանից Հայաստանին անցնելու կապակցությամբ:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն հայտնեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի աշխատանքի համար և հայտնեց, որ որոշել է կարդալ և ստորագրել «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ղեկավարներին ուղղված դիմումը» հենց կոլեգիայի ներկայությամբ: «Այսպիսով, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ղեկավարներին ուղղված դիմումը.
2019 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնեց Եվրասիական տնտեսական միության մարմինների` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նախագահությունը:
Հայաստանի նախագահությունը համընկնում է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրման 5-րդ տարեդարձի հետ: Վերջին 5 տարիների ընթացքում Եվրասիական տնտեսական միությունը կայացել է որպես հաջող ինտեգրացիոն միություն և, չնայած առաջին տարիների դժվարություններին, ներկայումս ցույց է տալիս առևտրային ու տնտեսական հարաբերությունների կառուցվածքի դիվերսիֆիկացման և փոխադարձ առևտրի համոզիչ աճ:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար եվրասիական ինտեգրացիան առաջնային ուղղություն է, որը թույլ է տալիս բարելավել տնտեսվարման պայմանները բիզնեսի համար, ուժեղացնել համագործակցությունը ավանդական գործընկերների հետ և ստեղծել նոր գործընկերություններ ինտեգրացիոն միության տնտեսական ներուժի իրագործման համար: Միևնույն ժամանակ, բոլոր անդամ պետությունները պետք է ամեն ջանք գործադրեն, որպեսզի շարունակեն և ակտիվացնեն ԵԱՏՄ-ի ինստիտուցիոնալ զարգացումը: Հայաստանը, իր հերթին, կանի ամեն ինչ, որպեսզի պահպանվի ինտեգրման դրական դինամիկան, լուծվեն այն խնդիրները, որոնք կարող են լրացուցիչ խթան հանդիսանալ մեր երկրների տնտեսական աճի համար»,-նշեց ՀՀ վարչապետը:

We will do Utmost to Maintain Positive Integration Dynamics, Pashinyan Says as Armenia Assumes EEU Presidency
During the recent years the Eurasian Economic Union proved that it is accomplished: positive dynamics has been recorded by main economic indicators and important decisions have been made in numerous directions of Eurasian integration, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in his remarks today at the Eurasian Economic Commission headquarters in Moscow on the occasion of Armenia assuming the presidency in the union for 2019, Armenpress reports.
The Armenian PM thanked the board of the organization for the work and said that he has decided to read and sign the “Address to Leaders of EEU countries” at the presence of the board.
"From January 1, 2019, the Republic of Armenia assumed the presidency in the Eurasian Economic Union bodies – The Supreme Eurasian Economic Council, the Eurasian Intergovernmental Council and the Eurasian Economic Commission Council.
Armenia’s chairmanship coincides with the 5th anniversary of signing the Eurasian Economic Union treaty. In the last five years, the Eurasian Economic Union accomplished itself as a successful integration union, and despite the difficulties in the initial years, it is currently demonstrating a decisive growth in trade and economic relations structural diversification and mutual trade.
For EEU member countries Eurasian integration is a primary direction that enables to improve business conditions, strengthen cooperation with traditional partners and create new partnerships for utilization of the integration union’s economic potential. At the same time, all member states should make every effort to continue and boost the institutional development of the EEU. Armenia, in turn, will do everything in order for the positive dynamics of integration to be maintained, and for the issues that can be an additional encouragement for economic growth for our countries do be solved," he said.