Փարիզը պատրաստ է պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ. Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը հայտարարել է, որ Փարիզը պատրաստ է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանել իրականական բալիստիկ հրթիռների շուրջ բանակցություններում առաջընթացի բացակայության դեպքում, հայտնել է Reuters-ը:
«Մենք շատ դժվարին երկխոսություն ենք սկսել… Մենք պատրաստ ենք, եթե այն դրական արդյունքի չհանգեցնի, կոշտ պատժամիջոցներ կիրառել, և նրանք դա գիտեն»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունը դատապարտել է Իրանի կողմից կրող հրթիռով արբանյակի արձակումը` ընդգծելով, որ նման գործողությունները չեն համապատասխանում ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևին: Բացի այդ, Փարիզը կոչ է արել «Իրանին՝ չիրականացնել բալիստիկ հրթիռների նոր արձակումներ, որոնք կարող են միջուկային զենք կրել»:

МИД Франции: Париж готов применить санкции против Ирана
Глава МИД Франции Жан-Ив Ле Дриан заявил, что Париж готов ввести санкции в отношении Ирана при отсутствии прогресса на переговорах по иранской баллистической программе, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Reuters.
"Мы начали очень сложный диалог… Мы готовы, если это не приведет к положительному результату, к твердому применению санкций, и они знают это", - заявил он.
Ранее МИД Франции осудил запуск Ираном ракеты-носителя со спутником, подчеркивая, что такие действия не соответствуют резолюции Совбеза ООН. Кроме того, Париж призвал "Иран не проводить новые запуски баллистических ракет, способных нести ядерное оружие, включая ракеты-носители" и "соблюдать обязательства по всем соответствующим резолюциям СБ ООН".