ՀՀ և ԱՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այցելել են Եռաբլուր
ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարություններն այցելեցին Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու իրենց կյանքը Հայրենիքի անկախության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին:
«Եռաբլուր» պանթեոն են այցելել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ: Եռաբլուրում հնչել է ՀՀ պետական օրհներգը: Բարձրաստիճան այրերը ծաղիկներ են դրել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկի շիրիմներին և Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների ու զինծառայողների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Հնչել է  նաև ՀՀ ԶՈՒ հիմնը, հոգևոր հայրերն առոթք են հղել առ Աստված: Այս մասին հաղորդում է Արմենպրես-ը:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հունվարի 28-ին Հայկական զինված ուժերի կազմավորման օրն է, այն 27 տարեկան է: 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունն ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշում` դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: 1992թ. մայիսին պաշտպանության նախարարությունը սկսեց առաջին զորակոչը հանրապետության տարածքում` հիմք դնելով բանակը ժամկետային զինծառայողներով համալրելու կայուն ավանդույթին:

Top Leadership of Armenia and Artsakh Visited Yerablur Military Pantheon
On the occasion of the 27th anniversary of the establishment of the Armenian Armed Forces, the top leadership of Armenia and Artsakh visited the Yerablur Military Pantheon to pay tribute to the memory of Armenians who gave their lives for the independence of the Homeland. Among them were Armenia’s President Armen Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan, Defense minister Davit Tonoyan, Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, His Holiness Garegin II, Catholicos of All Armenians, President of Artsakh Bako Sahakyan and other officials.
They laid flowers at the graves of Commander (Sparapet) Vazgen Sargsyan, Commander Andranik and the memorial for the soldiers fallen during the Artsakh war, Armenpress reports.
The Republic of Armenia and Armenians around the world celebrate the 27th anniversary of the Armenian Army’s establishment on January 28. On January 28, 1992, the Government adopted the “On the Defense Ministry of Armenia” historic decision, heralding the formation of the Armenian Army. In May of 1992, the ministry held the first drafting, laying the foundation for the stable tradition of drafting conscription servicemen to the Army.