Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Գերմանիա. ՀՀ վարչապետը հանդիպել է գերմանական KfW բանկի տարածաշրջանային տնօրենին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
Վարչապետի այցը մեկնարկել է Գերմանիայի Քյոլն քաղաքից. հունվարի 31-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Գերմանական զարգացման բանկի (KfW) Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Օլաֆ Զիմելկային:
ՀՀ վարչապետը նշել է` KfW-ն արդյունավետ գործընկեր է Հայաստանի Հանրապետության համար, որի հետ համագործակցության շրջանակում ՀՀ տնտեսության տարբեր ճյուղերում իրականացվում են մի շարք ծրագրեր: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է 2018թ. նոյեմբերին KfW բանկի հետ ստորագրված «Հայաստանում կենսաբազմազանության և կայուն տեղական զարգացման» ծրագրի վերաբերյալ դրամաշնորհային համաձայնագիրը` 23,208,483.13 եվրո ընդհանուր արժեքով, որը մեր տարածաշրջանում այս ոլորտի ամենանշանակալի ծրագրերից մեկն է:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանում այդ ոլորտը բնապահպանական բարձր չափանիշներին համապատասխանեցնելը կառավարության կարևոր առաջնահերթություններից է և ուրախալի է այդ գործում, ի դեմս Գերմանական զարգացման բանկի, ունենալ նման վստահելի դաշնակից:
KfW-ի տարածաշրջանային տնօրենն իր հերթին նշել է` Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Գերմանական զարգացման բանկի համար, որի հետ համատեղ արդյունավետ ծրագրեր են կյանքի կոչվում: Գոհունակություն հայտնելով մեր երկրի տարբեր գերատեսչությունների հետ համագործակցության ընթացքից` Օ. Զիմելկան ավելացրել է, որ Հայաստան-KfW գործընկերությունը նպաստում է հայ-գերմանական կապերի զարգացմանը, և բանկը հետաքրքրված է նոր նախաձեռնությունների քննարկմամբ ու իրականացմամբ:
ՀՀ վարչապետը և KfW-ի տարածաշրջանային տնօրենը քննարկել են բնապահպանության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների, ջրային տնտեսության և ջրամբարաշինության ոլորտներում ներկայիս ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել հեռանկարային այլ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման հարցերի շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan has arrived in the Federal Republic of Germany on official visit. The Prime Minister’s first destination was the German city of Cologne. Early on January 31, Nikol Pashinyan met with German Development Bank (KfW) Eastern Europe Regional Director Olaf Zimelka.
The Prime Minister noted that KfW is an effective partner for the Republic of Armenia, with which a number of programs are being implemented in various sectors of the Armenian economy. In this context, Nikol Pashinyan highlighted the signing of a € 23,208,483.13 grant agreement under the Armenia Biodiversity and Sustainable Local Development Program with KfW Bank in November, 2018, which is one of the most promising projects in our region. The Premier emphasized that bringing this sphere to high environmental standards is among his government’s priorities, and he was glad to have a reliable partner in the face of the German Development Bank.
In turn, the KfW Regional Director noted that Armenia is an important partner for the German Development Bank, with which several joint programs have been implemented so far. Pleased with the ongoing cooperation with different government agencies, Olaf Zimelka said Armenia-KfW partnership promotes the development of Armenian-German relations and, in this respect, the Bank is keen to discuss and implement ever new initiatives.
The Prime Minister of Armenia and the KfW Regional Director discussed the current programs in the spheres of environmental protection, energy, agriculture, infrastructure, water management and reservoirs. They took the opportunity to exchange views on the prospects of cooperation in other promising areas.