Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Գերմանիա. ՀՀ վարչապետը հանդիպել է գերմանական KfW բանկի տարածաշրջանային տնօրենին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
Վարչապետի այցը մեկնարկել է Գերմանիայի Քյոլն քաղաքից. հունվարի 31-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Գերմանական զարգացման բանկի (KfW) Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Օլաֆ Զիմելկային:
ՀՀ վարչապետը նշել է` KfW-ն արդյունավետ գործընկեր է Հայաստանի Հանրապետության համար, որի հետ համագործակցության շրջանակում ՀՀ տնտեսության տարբեր ճյուղերում իրականացվում են մի շարք ծրագրեր: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է 2018թ. նոյեմբերին KfW բանկի հետ ստորագրված «Հայաստանում կենսաբազմազանության և կայուն տեղական զարգացման» ծրագրի վերաբերյալ դրամաշնորհային համաձայնագիրը` 23,208,483.13 եվրո ընդհանուր արժեքով, որը մեր տարածաշրջանում այս ոլորտի ամենանշանակալի ծրագրերից մեկն է:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանում այդ ոլորտը բնապահպանական բարձր չափանիշներին համապատասխանեցնելը կառավարության կարևոր առաջնահերթություններից է և ուրախալի է այդ գործում, ի դեմս Գերմանական զարգացման բանկի, ունենալ նման վստահելի դաշնակից:
KfW-ի տարածաշրջանային տնօրենն իր հերթին նշել է` Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Գերմանական զարգացման բանկի համար, որի հետ համատեղ արդյունավետ ծրագրեր են կյանքի կոչվում: Գոհունակություն հայտնելով մեր երկրի տարբեր գերատեսչությունների հետ համագործակցության ընթացքից` Օ. Զիմելկան ավելացրել է, որ Հայաստան-KfW գործընկերությունը նպաստում է հայ-գերմանական կապերի զարգացմանը, և բանկը հետաքրքրված է նոր նախաձեռնությունների քննարկմամբ ու իրականացմամբ:
ՀՀ վարչապետը և KfW-ի տարածաշրջանային տնօրենը քննարկել են բնապահպանության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների, ջրային տնտեսության և ջրամբարաշինության ոլորտներում ներկայիս ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել հեռանկարային այլ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման հարցերի շուրջ:

В Германии Никол Пашинян встретился с региональным директором немецкого банка KfW
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян прибыл с официальным визитом в Федеративную Республику Германия.
Визит премьер-министра Армении в Германию начался с немецкого города Кельн. Утром 31 января Никол Пашинян встретился с региональным директором Немецкого банка развития (KfW) по Восточной Европе Олафом Зимелькой.
Премьер-министр отметил, что KfW является эффективным партнером Армении, и в рамках двустороннего сотрудничества реализуется ряд программ в различных сферах экономики Армении. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул важность подписанного с KfW в ноябре 2018 года соглашения по предоставлению гранта для реализации программы “Биоразнообразие и устойчивое местное развитие в Армении” на общую сумму в 23,208,483.13 евро. Это один из наиболее значимых проектов в регионе в данной сфере.
Премьер-министр подчеркнул, что приведение этой сферы к высоким экологическим стандартам является одним из приоритетов правительства и приятно иметь такого надежного партнера в лице Немецкого банка развития.
В свою очередь региональный директор KfW отметил, что Армения является важным партнером для Немецкого банка развития, с которым совместно реализуются эффективные программы. Выразив удовлетворение процессом сотрудничества с различными ведомствами Армении, Зимелька добавил, что партнерство Армения-KfW способствует развитию армяно-германских отношений, и банк заинтересован в обсуждении и реализации новых инициатив.
Премьер-министр Армении и региональный директор KfW обсудили процесс реализации текущих программ в сферах охраны окружающей среды, энергетики, сельского хозяйства, инфраструктуры, водного хозяйства и строительства водохранилищ, а также обменялись мнениями о расширении сотрудничества в других перспективных направлениях.