Ստացվել են աղետի ենթարկված ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի սև արկղի ձայնային կարդիգրամայի արդյունքները․ ՊՆ
Ստացվել են դեկտեմբերի 4-ին Շիրակի մարզում աղետի ենթարկված ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի սև արկղի ձայնային կարդիգրամայի արդյունքները, հայտնում են Պաշտպանության նախարարությունից։
NEWS.am-ի հետՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշել է, որ կործանված ինքնաթիռի սև արկղի փորձաքննությունն իրականացրել են ռուս մասնագետները։
«Ստացվել են միայն ձայնային կարդիոգրամայի արդյունքները, որոնք հրապարակման ենթակա չեն։ Սև արկղի փորձաքննությունը այլ բազմաթիվ գործողություններ էլ է ենթադրում, որոնց պատասխանը դեռ չեն ստացվել։ Միայն ձայնային տվյալներով չի ամփոփվում և միայն մեկ էքսպերտիզայով չի ամփոփվում, դա տևական ժամանակ է տևում, տարբեր կողմերից ուսումնասիրվում է, և եթե տվյալ գործով լինեն մեղադրյալներ, մեղավորներ կհայտարարվի այդ մասին»,– ասել է նա։
Փորձաքննության արդյունքները հնարավոր է չհրապարակվեն, քանի որ ռազմական ինքնաթիռ է կործանվել և արդյունքները ռազմական գաղտնիք կարող են իրենց մեջ պարունակել։

Получена расшифровка черного ящика потерпевшего крушение в Армении СУ-25: Арцрун Ованнисян
Результаты звуковой кардиограммы черного ящика боевого самолета СУ-25, потерпевшего крушение 4 декабря в Ширакской области Армении, отправлены в министерство обороны. Как передает NEWS.am, об этом сообщил пресс-секретарь министра обороны республики Арцрун Ованнисян, добавив, что экспертиза черного ящика самолета былв проведена российскими специалистами.
"Получены только результаты звуковой кардиограммы, которые не подлежат обнародованию. Экспертиза черного ящика предполагает также множество других действий, ответ на которые еще не получен. Итоги подводятся не только  по звуковым данным и экспертизе. Это требует длительного времени, изучается с разных сторон, и если по данному делу будут обвиняемые, виновные, об этом будет объявлено", - сказал он.
Арцрун Ованнисян добавил, что возможно, результаты экспертизы не будут обнародованы, так как крушение потерпел военный самолет, и результаты могут содержать военную тайну.