Արցախում Քարահունջ է հայտնաբերվել
Արցախում մի քանի վայրերում Քարահունջեր են հայտնաբերվել: NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին փետրվարի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց մաթեմատիկոս, Հայաստանի հարավում Քարահունջ հինավուրց աստղադիտարանի ուսումնասիրող Վաչագան Վահրադյանը:
Նրա խոսքերով, քարահունջեր են հայտնաբերվել Սիսիանում, Արցախում, Շիրակի մարզում, Գորիսում:
«Արցախում հայտնաբերված Քարահունջը գտնվում է Ստեփանակերտի եւ Շուշիի միջեւ եղած բնակավայրում», - նշեց մաթեմատիկոսը:
Նա ավելացրեց, որ Քարահունջը մեծ ուշադրության կարիք ունի։ «Այդ նպատակով կկազմակերպվի Քարահունջի պաշտպանության նախաձեռնության անդամների մասնակցությամբ մամուլի ասուլիս», - պարզաբանեց Վաչագան Վահրադյանը:

В Арцахе обнаружена обсерватория
В Арцахе нескольких местах по стране обнаружены Караунджи (обсерватории -ред.). Об этом на встрече с журналистами 2 февраля заявил математик, исследователь в древней обсерватории на юге Армении Караундж Вачаган Ваградян. По его словам, обнаружены Караунджи в Сисиане, Арцахе, Ширакской области, Горисе.
"Каранудж, обнаруженный в Арцахе, расположен в населенном пункте между Степанакертом и Шуши", - отметил математик.
Он добавил, что Караундж нуждается в большем внимании.
"С этой целью будет организовано пресс-конференция с участием членом инициативы по защите Караунджа", - пояснил Вачаган Ваградян.