Արցախում Քարահունջ է հայտնաբերվել
Արցախում մի քանի վայրերում Քարահունջեր են հայտնաբերվել: NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին փետրվարի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց մաթեմատիկոս, Հայաստանի հարավում Քարահունջ հինավուրց աստղադիտարանի ուսումնասիրող Վաչագան Վահրադյանը:
Նրա խոսքերով, քարահունջեր են հայտնաբերվել Սիսիանում, Արցախում, Շիրակի մարզում, Գորիսում:
«Արցախում հայտնաբերված Քարահունջը գտնվում է Ստեփանակերտի եւ Շուշիի միջեւ եղած բնակավայրում», - նշեց մաթեմատիկոսը:
Նա ավելացրեց, որ Քարահունջը մեծ ուշադրության կարիք ունի։ «Այդ նպատակով կկազմակերպվի Քարահունջի պաշտպանության նախաձեռնության անդամների մասնակցությամբ մամուլի ասուլիս», - պարզաբանեց Վաչագան Վահրադյանը:

Researcher: Armenian Stonehenge Discovered in Karabakh
Stonehenge (Karahunj) was found in Armenia, a researcher at the ancient observatory in the south of Armenia, Vachagan Vaghradian told reporters on Saturday.
According to him, several Karahunj-like monuments were found in Sisian, Artsakh, Shirak province, Goris.
“Karanuj, discovered in Artsakh, is located in the village between Stepanakert and Shushi,” he said. He noted that this Stonehenge needs the attention, News.am reports.
“A press conference will be organized with the participation of a member of the Karahunj protection initiative in this regard,” he said.