Արամ Ա-ն շնորհակալություն է հայտնել Մակրոնին
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը շնորհակալական նամակ է հղել  Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին` ողջունելով ապրիլի 24-ը «Հայոց ցեղասպանության հիշատակման ազգային օր» հայտարարելու որոշումը։ Այս մասին տեղեկանում ենք կաթողիկոսարանի պաշտոնական կայքից։
«Մենք խորապես հավատում ենք, որ այս որոշումը պերճախոս արտահայտությունն է ձեր ունեցած ամուր կապվածության, արդարության, պատմական անհերքելի իրողության և 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության»։
Վեհափառ Հայրապետը նշել է նաև, որ  նախագահի այս որոշումը շոշափելի արտահայտությունն է այն բարեկամական կապերի, որոնք կմիավորեն ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդներին:

Арам Первый поблагодарил президента Франции
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый направил благодарственное  послание президенту  Франции Эммануэлю Макрону за решение  провозгласить 24 апреля во Франции Днем памяти жертв Геноцида армян. Как передает Panorama.am, благодарственное письмо опубликовано на официальном сайте Католикоса.
В частности, в послании Арам Первый подчеркнул особую важность данного решения президента Макрона. "Мы глубоко верим, что данное решение является красноречивым выражением вашей крепкой привязанности, справедливости, неоспоримых реалий истории и необходимости признания первого Геноцида XX века", – говорится в послании.
Католикос Арам Первый в заключении своего послания сообщает, что данное решение президента Франции является значимым выражением тех дружественных связей, которые объединят французский и армянский народы.