Հայաստանը հանձնառու է խորացնել հարաբերությունները եղբայրական Կիպրոսի հետ
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 17-ին հանդիպում ունեցավ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-կիպրական բազմաշերտ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ` նշելով, որ երկու երկրներին միավորում են ավանդական բարեկամության և համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված կապերը: Գոհունակությամբ արձանագրելով միջպետական հարաբերություններում և բարձրաստիճան շփումներում առկա բարձր դինամիկան՝ ԱԳ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ եղբայրական Կիպրոսի հետ տարբեր բնագավառներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցությունն առավել խորացնելու և նոր որակ հաղորդելու ուղղությամբ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը  Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները և կառավարության զարգացման ծրագիրը, որը միտված է նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների և ստեղծագործ կրթության ոլորտների զարգացման հիման վրա տնտեսության խթանմանը:
Անդրադարձ կատարելով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ամուր իրավական հիմք է ծառայում Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման առումով:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվեց Կիպրոսի հետ միջազգային և տարածաշրջանային տարբեր հարթակների և նախաձեռնությունների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցությունը։
Այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը:

The Foreign Minister of Armenia Met with the Foreign Minister of Cyprus
Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who is participating in the Munich Security Conference, had a meeting with the Minister of Foreign Affairs of Cyprus Nikos Christodoulides.
The interlocutors discussed a wide array of issues related to the multifaceted Armenia-Cyprus cooperation, noting that the two states are connected with ties built on traditional friendship and common values. Commending the active dynamics in the interstate relations and high-level interactions, Foreign Minister Mnatsakanyan underlined Armenia’s commitment towards the further deepening cooperation with brotherly Cyprus in the fields of common interests and and raising it to a new qualitatively new level.
The Foreign Minister of Armenia presented to Nikol Christodoulides the priorities of Armenia’s foreign policy and the development agenda of the government that is directed towards promoting an economy based on the development of innovation, high technologies, and creative education.
Referring to Armenia-EU relations, Zohrab Mnatsakanyan noted that the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement serves as a firm legal base with regards to the development of mutually beneficial relations with the European Union and the EU member states.
During the meeting, the Ministers attached importance to the productive cooperation between the two states within the frameworks of a number of international and regional platforms and initiatives.