Հայաստանը հանձնառու է խորացնել հարաբերությունները եղբայրական Կիպրոսի հետ
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը փետրվարի 17-ին հանդիպում ունեցավ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-կիպրական բազմաշերտ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ` նշելով, որ երկու երկրներին միավորում են ավանդական բարեկամության և համընդհանուր արժեքների վրա հիմնված կապերը: Գոհունակությամբ արձանագրելով միջպետական հարաբերություններում և բարձրաստիճան շփումներում առկա բարձր դինամիկան՝ ԱԳ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ եղբայրական Կիպրոսի հետ տարբեր բնագավառներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համագործակցությունն առավել խորացնելու և նոր որակ հաղորդելու ուղղությամբ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը  Նիկոս Խրիստոդուլիդեսին ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները և կառավարության զարգացման ծրագիրը, որը միտված է նորարարության, բարձր տեխնոլոգիաների և ստեղծագործ կրթության ոլորտների զարգացման հիման վրա տնտեսության խթանմանը:
Անդրադարձ կատարելով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ամուր իրավական հիմք է ծառայում Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման առումով:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվեց Կիպրոսի հետ միջազգային և տարածաշրջանային տարբեր հարթակների և նախաձեռնությունների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցությունը։
Այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը:

Армения готова расширить отношения с братским Кипром
В рамках  Мюнхенской конференции по вопросам безопасности 17 февраля состоялась встреча министра иностранных дел   Республики Армения Зограба  Мнацаканяна   с  министром ИД Кипра Никосом Христодулидесом.
Как передает Арменпресс, стороны  обсудили широкий  круг вопросов многослойных армяно-кипрских отношений, отметив, что наши народы объединяют связи, основанные на традиционной  дружбе  и общих ценностях. С удовлетворением отметив высокую динамику межгосударственных отношений и встреч  на  высоком уровне, Зограб Мнацаканян подчеркнул готовность Армении к дальнейшему расширению сотрудничества с Кипром в разных областях, представляющих взаимный  интерес, и придать им новое  качество.
Зограб Мнацаканян представил Никосу Христодулидесу приоритеты внешней политики и программу развития правительства Армении, направленную стимулирование экономики, опирающейся на  развитии новаций, высоких технологий и креативного образования.
Коснувшись отношений  Армения-Евросоюз, глава  МИД РА отметил, что Соглашение  о всеобъемлющем и расширенном партнерстве создает крепкий правовой  фундамент для  развития взаимовыгодных отношений  со странами ЕС.
В ходе встречи была отмечена важность эффективного сотрудничества с Кипром в рамках инициатив и на  международных и региональных площадках.