Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վանաձորում ծանոթացել է թիվ 7 հիմնական դպրոցի կառուցման շինարարական աշխատանքների ընթացքին, որոնք համակարգում են ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը: Դպրոցը կառուցվում է Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի համագործակցությամբ:
Ժամանակակից մոտեցումներով կառուցվող սեյսմակայուն այս դպրոցը կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին, բնական աղետների դեպքում` որպես ապաստարան, կծառայի տվյալ տարածաշրջանի բնակչությանը:
Վարչապետին տեղեկացվել է, որ դպրոցի շինաշխատանքները կավարտվեն ընթացիկ տարվա մայիսին: Ուսումնական հաստատությունը կհամալրվի ժամանակակից գույքով և տեխնիկական միջոցներով: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է շինաշխատանքների որակյալ իրականացումն ու ընդգծել, որ դրանք պետք է պահել մշտական հսկողության ներքո:
Դպրոցը նախատեսված է երկու զուգահեռ հոսքերով` 432 աշակերտի համար: Վարչապետին զեկուցվել է, որ երկհարկանի այս կառույցը` 3857 քմ ընդհանուր մակերեսով, բաղկացած է երեք մասնաշենքից, որոնք միացված են սեյսմիկ կոնստրուկտիվ կարերով:
Դպրոցի նախկին շենքը 88-ի երկրաշարժից ստացած բազմաթիվ վնասվածքների հետևանքով ճանաչվել է վթարային և ապամոնտաժվել է: Այսօր ուսուցումն իրականացվում է «Տեխնոսարք» գործարանի եռահարկ ադմինիստրատիվ շենքում:
Նորակառույց դպրոցը նախատեսված է ապամոնտաժված դպրոցի տարածքում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան մեկ միլիարդ դրամ:
Տեղեկանք. Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի միջև կնքված վարկային պայմանագրի հիման վրա: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 107 մլն ԱՄՆ դոլար, որից բանկի վարկային միջոցները կազմում են 88,5 մլն դոլար, իսկ պետական համաֆինանսավորումը կազմում է 18,5 մլն դոլար: Ծրագրի հիմնական և առանցքային ցուցանիշը հանդիսանում է առնվազն 18900 աշակերտի անվտանգ կրթական պայմանների ապահովումը: Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում հանրապետությունում կառուցվելու է 46 դպրոց:

Nikol Pashinyan Inspects Construction of Basic School N7 in Vanadzor
Prime Minister Nikol Pashinyan got acquainted with the construction of Basic School N7 in Vanadzor, coordinated by the Ministry of Territorial Administration and Development and the Armenian Territorial Development Fund. The school is being built under the Seismic Safety Improvement Program as implemented by the Government of Armenia and the Asian Development Bank. Boasting modern engineering approaches, the seismic-resistant school will meet the best international standards. It will serve as a shelter for the local population in case of natural disasters.
The Premier was told that the construction activities will be completed by this May. The educational institution will be supplied with modern equipment and technical means. Nikol Pashinyan attached importance to the quality of construction, stressing that it should be kept under strict control.
The school will host two parallel streams covering 432 pupils altogether. The Prime Minister was told that the 3857 square meters-wide two-storey building shall consist of three buildings interconnected with seismic-resistant joints. The former building was dismantled after being recognized as badly damaged in the 1988 earthquake. Classes are currently being held in Technopark’s three-storey administrative building. The total cost of the project is over one billion drams.
Reference: The Seismic Safety Improvement Program is implemented on the basis of a loan agreement between the Government of Armenia and the Asian Development Bank.
The program’s total budget is USD 107 million, of which the bank’s loan is USD 88.5 million, with the balance of USD 18.5 million to be co-funded by the state. The program’s main target is to provide safe learning environments for at least 18,900 students.