Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Կանադայի զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդին
Փետրվարի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Կանադայի զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդ, գեներալ-մայոր Գի վարդապետ Չափդելանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության և Կանադայի ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդության միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կանադական կողմը ներկայացրել է Կանադայի զինված ուժերում կապելանության /գնդերեցության/ ընթացակարգերը` կապելան-բանակ-պետություն համագործակցության ձևաչափով:
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը և իրականացնել փորձի փոխանակում խաղաղապահ առաքելությունների ընթացքում գնդերեցի առաքելության, զինվորների և սպաների քրիստոնեական դաստիարակության գործում գնդերեցների դերի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ, ինչպես նաև կազմակերպել ՀՀ ԶՈՒ երկու գնդերեցների վերապատրաստում Կանադայում:

Канада-Армения: сотрудничество в вопросе миссии капелланов
Министр обороны Армении Давид Тоноян сегодня принял духовного наставника Вооруженных сил Канады, генерал-майора Ги Чапделана, сообщает пресс-служба минобороны Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества между духовными предводительствами ВС Армении и ВС Канады. Канадская сторона представила процедуры капелланской службы ВС Канады - в формате сотрудничества капеллан-армия-государство.
Между сторонами достигнута договоренность продолжить взаимодействие и осуществлять обмен опытом вокруг миссии капелланов в ходе миротворческих миссий, в деле христианского воспитания солдат и офицеров и другим вопросам, представляющим взаимный интерес, а также организовать переподготовку двух капелланов ВС Армении в Канаде.