Անին Թուրքիայի համար կարևոր է. Թուրքիայի մշակույթի նախարար
Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարար Մեհմեդ Նուրի Էրսոյը շրջել է Կարս նահանգի զբոսաշրջային վայրերով և Անիի ավերակների հետ կապված հայտարարություն արել։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարար Մեհմեդ նուրի Էրսոյը Կարս նահանգում այցելել է Սարիղամիշի լեռնահադահուկային կենտրոն, Սարիղամիշում 19-րդ դարում ռուս ցարի կողմից կառուցված Եկատերինայի պալատ, Կարսի բերդ և Անիի ավերակներ։
Անիում թուրք նախարարը այցելել է Մայր տաճար և Մանուչեի մզկիթ, զրուցել տեղացի զբոսաշրջիկների հետ, որից հետո մամուլի համար հայտարարություն արել։ Նախարարը նշել է, որ Անին կարևոր է Թուրքիայի համար՝ շեշտելով, որ ՅՈՒՆՍԿՕ-ի ցանկում այն ներառվել է որպես քաղաքակրթությունների օրրան։
Ըստ նախարարի՝ շուտով Անիում սկսվելու է 6 ամսյա պեղումների փուլ, որին ներգրավելու են մեծ թվով հնագետների, գրում է News.am-ը։
Նախարարն իր խոսում որևէ կերպ չի հիշատակել «հայ» կամ «Հայաստան» բառերը, չնայած Անիում գտնվող հուշարձանները բացառությամբ մեկի, բոլորը հայկական են և Անին հանդիսացել է Հայոց մայրաքաղաքաը 10-11-րդ դարերում։

Министр культуры Турции: "Ани важен для Турции"
Министр культуры и туризма Турции Мехмед Нури Эрсой исследовал туристические местности провинции Карс и выступил с заявлением в связи с руинами города Ани. Как сообщает News.am со ссылкой на турецкое издание Hurriyet, министр посетил центр гайдуков Сарыкамыш, построенный русским царем в Сарыкамыше Екатерининский дворец, Карсскую крепость и руины Ани.
В Ани турецкий министр посетил Кафедральный собор и мечеть Мануче.
Министр отметил, что Ани важен для Турции, подчеркнув, что руины города вошли в список ЮНЕСКО - как колыбель цивилизации.
По его словам, вскоре в Ани начнутся раскопки, которые продлятся 6 месяцев, в которые будет вовлечено большое количество археологов. При этом он ни разу не произнес слов "армяне" или "Армения", несмотря на тот факт, что все памятники Ани, за исключением одного, являются армянскими, и Ани являлся столицей Армении в 10-11 веках.