Անին Թուրքիայի համար կարևոր է. Թուրքիայի մշակույթի նախարար
Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարար Մեհմեդ Նուրի Էրսոյը շրջել է Կարս նահանգի զբոսաշրջային վայրերով և Անիի ավերակների հետ կապված հայտարարություն արել։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարար Մեհմեդ նուրի Էրսոյը Կարս նահանգում այցելել է Սարիղամիշի լեռնահադահուկային կենտրոն, Սարիղամիշում 19-րդ դարում ռուս ցարի կողմից կառուցված Եկատերինայի պալատ, Կարսի բերդ և Անիի ավերակներ։
Անիում թուրք նախարարը այցելել է Մայր տաճար և Մանուչեի մզկիթ, զրուցել տեղացի զբոսաշրջիկների հետ, որից հետո մամուլի համար հայտարարություն արել։ Նախարարը նշել է, որ Անին կարևոր է Թուրքիայի համար՝ շեշտելով, որ ՅՈՒՆՍԿՕ-ի ցանկում այն ներառվել է որպես քաղաքակրթությունների օրրան։
Ըստ նախարարի՝ շուտով Անիում սկսվելու է 6 ամսյա պեղումների փուլ, որին ներգրավելու են մեծ թվով հնագետների, գրում է News.am-ը։
Նախարարն իր խոսում որևէ կերպ չի հիշատակել «հայ» կամ «Հայաստան» բառերը, չնայած Անիում գտնվող հուշարձանները բացառությամբ մեկի, բոլորը հայկական են և Անին հանդիսացել է Հայոց մայրաքաղաքաը 10-11-րդ դարերում։

Turkish Ministry of Culture: Ani is Important for Turkey
Turkish Culture and Tourism Minister Mehmet Nuri Ersoy explored the tourist areas of Kars province and made a statement in connection with the ruins of the city of Ani.
According to the Turkish Hurriyet, the Minister visited Sarykamysh, built by the Russian Tsar, Sarykamysh Catherine Palace, Kars Fortress and the ruins of Ani.In Ani, the Turkish Minister visited the Cathedral and the Manuche Mosque, News.am reports.
The Minister noted that Ani is important for Turkey, stressing that the ruins of the city were included in the UNESCO list as the cradle of civilization.
According to him, soon excavations will begin in Ani, which will last 6 months, in which a large number of archaeologists will be involved.
At the same time, he did not use the words "Armenians" or "Armenia", despite the fact that all the monuments of Ani, with the exception of one, are Armenian, and Ani was the capital of Armenia in the 10-11 centuries.