1910 թվականի հունվարի 2-ին «Սանկտ Պետերբուրգի Նորություններ»-ը  հայտնեցին. «...փոքր ամանորյա ընդունելությանը ներկա էին Ամենայն Ռուսիո Նորին Մեծություն կայսրը և նրա ընտանիքը, հրավիրված էին նաև Ռուսաստանի 20 ամենահարուստ մարդիկ: Ռուսաստանի քաղաքացիներ (չենք խոսում ​​ազգության և կրոնի մասին) Նիկոլայ II-ի ընդունելությանը միայն երեքն էին՝ ֆինանսիստ և արդյունաբերող Պուտիլովը, նավթաարդյունաբերող Մանթաշովը և Վրաստանի իշխան Չիկովանին: Հյուրերի թվում էին նաև նավթարդյունահանող բազմաթիվ ընկերությունների սեփականատեր Նոբելը, բանկիր Ռոտշիլդը և գործարանատեր Զինգերը: Նրանց հաջորդում են ավտոմոբիլային մագնատ Չենդլերն ու շոգենավերի ընկերությունների սեփականատեր Շմետսխենը, գրում է Nnoev-kovcheg.ru-ն:
1872 թ.-ին Թավրիզ վերադառնալուց հետո նա և հայրը փակեցին իրենց բիզնեսը և վաճառեցին ունեցվածքը՝ տեղափոխվելով իրենց հայրենի Թիֆլիս: Շուտով Էրիվանի հրապարակում՝ «Կովկաս» հյուրանոցի առաջին հարկում, Մանթաշովները կտորեղենի առաջին խանութն են բացում, ապա` երկրորդը՝ ընդլայնելով տեքստիլի մեծածախ առևտուրը:
1886 թ.-ին Ալեքսանդրը կորցրեց իր մորը: Մեկ տարի անց, վշտից հյուծվելով, հայրը ևս հեռանում է կյանքից: Ժառանգելով ավելի քան 200 հազար ռուբլի կապիտալ՝ Ալեքսանդր Մանթաշովը ձեռք է բերում Թիֆլիսի Կենտրոնական առևտրային բանկի արժեթղթերի մեծ մասը, որոնք բարձր էին գնահատվում Սանկտ Պետերբուրգի ֆոնդային բորսայում: Շուտով Առաջին գիլդիայի վաճառական Մանթաշովն արդեն բանկի հիմնական բաժնետեր և վարչական խորհրդի երկարամյա նախագահ է դառնում: Դառնալով Թիֆլիսյան դումայի խոսնակ՝ Մանթաշովը սկսում է մտածել նավթի ուղղությամբ, գրում է Noev-kovcheg.ru-ն:
Առանց վախի գործարարը շահույթ չհետապնդող հորեր է ձեռք բերում: Նավթամթերքի վերամշակման համար իր ստեղծած ընկերությունը Բաքվում նավթամշակման գործարան է բացում: Իսկ նավթի և վառելիքի փոխադրման համար նավ է կառուցվում: Շուտով հորերը սկսում են մեծ եկամուտներ բերել: Նավթը մատակարարվում է Հնդկաստան, Չինաստան, Ճապոնիա, ինչպես նաև միջերկրածովյան երկրներ: 1899 թ. հիմնվել է «Mantashev & Co» նավթային և արդյունաբերական ընկերությունը:
Այնուհետև Մանթաշովը ձեռք է բերում մի քանի համաշխարհային նավթային ընկերությունների բաժնետոմսեր, որոնցից մեկը «Նոբելյան եղբայրներ» ընկերությունն էր: Նրա ընկերության մեջ ընդգրկված էր ընդհանուր նավթային ֆոնդի ավելի քան 50 տոկոսը և Կասպից ծովի նավթի պաշարների ավելի քան 66 տոկոսը:
Մանթաշովը ֆինանսավորել է Բաքու-Բաթումի` աշխարհում առաջին 835-կիլոմետրանոց խողովակաշարի շինարարությունը 1907 թ.-ին. նրան սկսել են կոչել «նավթային թագավոր»: 1899-ից մինչև 1909 թթ. ձեռք բերած կապիտալը գնահատվում էր 22 մլն ռուբլի, որն ամենամեծն էր ռուսաստանյան արդյունաբերության մեջ, գրում է ourbaku.com-ը:
Մանթաշովի Ժամանակակից, հայ գրականության դասականներից Ալեքսանդր Շիրվանզադեն նկարագրել է նրան այս կերպ. «Դա ոչ թե մեծ գումարների հարց էր, այլ մեծ սրտի, որն ամենակարևոր դերն է խաղացել Մանթաշովի բարեգործության մեջ: Նա ոչ թե դատարկ փառասիրության կամ հետին դիտավորության պատճառով է հսկայական գումարներ նվիրաբերել, այլ` զգայուն հոգու թելադրանքով»:
Տասներկու համախոհների հետ միասին Մանթաշովը Թիֆլիսում հիմնել է «Հայկական բարեգործական հասարակությունը Կովկասում»: Նա 300 հազար ռուբլի է հատկացրել, որով կառուցվել է Ներսեսյան հոգևոր ակադեմիայի նոր շենքը: 1910-ին Սուրբ Էջմիածնին նվիրաբերած 250 հազար ռուբլի միջոցով կառուցվել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նստավայրը:
Սակայն Մանթաշովի ամենավառ քայլն, անկասկած, եղել է Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ հայկական եկեղեցու կառուցումը Փարիզի Ժան Գուժոն փողոցում: Գործարարն, ինքն իր հանդեպ հեգնանքով, բացատրել է, թե ինչու է նման գումարներ նվիրաբերել Փարիզի հայկական եկեղեցու կառուցմանը. «Դա այն քաղաքն է, որտեղ ես ամենից շատ մեղքերն եմ գործել»: Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ հայկական եկեղեցին հայկական սփյուռքի ամենագեղեցիկ տաճարներից է: 1904 թ.-ին շինարարության ընթացքում Մանթաշովը ծախսել է 1 մլն 540 հազար ֆրանկ, ինչի համար Ֆրանսիայի նախագահն Ալեքսանդրին պարգևատրել է Պատվո լեգեոնի շքանշանով:
Ալեքսանդր Մանթաշովը թատրոնի մեծ երկրպագու էր: Թիֆլիսում, նրա ֆինանսական աջակցությամբ, կառուցվել է Պիտոևսկու անվան թատրոնի շենքը (այսօր Շոթա Ռուսթավելու անվան Վրաստանի պետական ​​ակադեմիական թատրոն): Նա երազում էր Երևանում ևս նմանատիպ թատրոն կառուցել, սակայն ժամանակը չբավարարեց:
Մանթաշովը համեստ մարդ էր, չէր սիրում գովազդել իր հարստությունը: Ոսկի չէր կրում, և հագուստի նրա միակ ձևավորումը բնական ծաղիկն էր` կրծքին ամրացրած: Նա չուներ թիկնապահներ, քայլում էր ոտքով կամ երթևեկում էր տրամվայով:
Ալեքսանդր Մանթաշովը մահացել է 1911 թ.-ի ապրիլի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգում: Նրան հուղարկավորել են Թբիլիսիի Վանք եկեղեցու գերեզմանատանը` կնոջ կողքին, սակայն 1938-ին Լ. Բերիայի հրամանով տաճարը քանդվեց: Տաճարի քանդմանն աջակցելու համար հավաքում էին հայերի «կամավոր» պահանջները: Ալեքսանդր Մանթաշովի և կնոջ գերեզմաններն այդպիսով անհետ կորան:
• Ալեքսանդր Մանթաշովն ունեցել է ութ երեխա՝ չորս որդի՝  Հովհաննեսը, Լևոնը, Հովսեփը, Գևորգը (Գիգոն) և չորս դուստր՝ Աննան, Նադեժդան, Բարբարան և Թամարան: Մանթաշովի մահվանից քառասուն օր անց ընտանիքի անձնական նոտարը բացեց նրա կտակը: Թիֆլիսում գտնվող նրա ողջ անշարժ գույքն արժեր ավելի քան երեք միլիոն ռուբլի, որը նա որդիներին հանձնեց`առանց վաճառելու կամ գրավադրելու իրավունքի: Տեսնելով, թե որքան հաճախ է Հովհաննեսը հիվանդանում, հայրը նրան հանձնել էր իր ունեցվածքի առյուծի բաժինը: Մնացած մասը հավասարապես բաժանել էր մնացած ժառանգների միջև: Նույն կտակով նախատեսվում էր, որ գույքը փոխանցվի այն թոռներին, որոնք ծնվել են հայ-առաքելական հավատքի տեր կանանցից:
• Ոչ մի փաստաթուղթ չէր ստորագրվում առանց Մանթաշովի անձնական հայերեն գրառման՝ «Աստծով»:
• Մարդիկ Մանթաշովից հաճախ էին փող խնդրում իրենց սեփական կարիքների համար. Մեկը` բիզնեսի բարգավաճման, մյուսը` երեխայի հարսանիքի կամ բնակարան ձեռք բերելու համար, շատ պատճառներ կային... Մանթաշովը որևէ մեկին գումար փոխանցելուց առաջ հարցնում էր դրա նպատակը, քանի որ դեմ էր փողը անիմաստ վատնելուն: Եղել է դեպք, որ մի մարդ Մանթաշովից խնդրել է 320 ռուբլի, և այն հարցին, թե ինչու է նրան այդ գումարը պետք, պատասխանել է, որ իր միակ որդին ամուսնանում է, և նա ուզում է ճոխ հարսանիք կազմակերպել, իսկ Մանթաշովը պատասխանել է, որ փող չկա, և մոտ ապագայում չի էլ լինի: Բառացիորեն մի քանի օր անց մեկ այլ մարդ մոտեցել է նրան և խնդրել 450 ռուբլի մսի խանութ բացելու համար: Մանթաշովը հարցրել է, թե որտեղ է այն լինելու, և 2 օր անց նրան հրավիրել է տուն, ապա ասել, որ իր հաշվարկները սխալ են, և որ 450 ռուբլու փոխարեն նրան 2200 ռուբլի է պետք այդ գործը գլուխ բերելու համար: Նա միշտ ողջունել և գնահատել է այն մարդկանց, ովքեր կյանքի նպատակ ունեին և ուզում էին ինչ-որ բանի հասնել:
• Ստեփան Շահումյանը, 1898 թ.-ին ավարտելով Թիֆլիսի ռեալական վարժարանը, որը հիմնադրվել էր Մանթաշովի կողմից, դարձավ ամենափոքր տղայի՝ Գիգո-Գևորգիի ուսուցիչը: Ուսուցիչն այնքան դուր եկավ տղայի հորը, որ նա նույնիսկ Ստեփանին առաջարկեց իր դստեր Նադեժդայի ձեռքը՝ 200 հազար ռուբլի օժիտով և  մենեջերի աշխատանքով: Շահումյանը հրաժարվեց:
• Նավթային մագնատի մտերիմներից Առաքել Սարուխանը հրատարակել է մի գիրք, որում նա արտահայտել է իր անսահման սերը Մանթաշովի հանդեպ և հիացմունքը` նրա բիզնես խորաթափանցությամբ. «Ես գրում եմ Մանթաշյանց՝ (վերջում «ց»), քանի որ մահացածը հայերեն Մանթաշյանց էր ստորագրում, ռուսերեն՝ Մանթաշով, իսկ օտար լեզուներով Mantacheff». Մանթաշովն ինքն ասում էր, «Նման փոփոխություններն անվան տառերի մեջ որևէ կերպ չեն փոխում ժողովրդին օգտակար լինելու իր ցանկությունը»:

Alexander Mantashev: the Wealthiest Armenian in Russian Tzardom
On January 2, 1910 “Sankt Petersburg” news reported, “...the New Year reception was attended by the Emperor of All Russia and His family, among the invitees were also the 20 richest people. There were only three Russian citizens (not based on nationality or religion) in the reception of Nikolas II, financier and industrialist Putilov, oil industrialist Mantashev and the Duke of Georgia, Chikovani. Among the guests were also oil industry owner Nobel, banker Rothschild and factory owner Zinger. Invited were also automobile tycoon Chandler and steam navigation company owner Schmetkhe, Noev-kovcheg.ru reports
Alexander Mantashev (Mantashiants) was born in Tiflis in 1842 to the family of merchants. Mantashev spent most of his childhood in Tabriz, in northern Iran, where his father was involved in cotton and textile trade. Being the only son, he was involved in his father's business affairs early on.  In 1869, he moved to Manchester, a major center of cotton and textile processing industries, from where he helped ship goods to his father in Tabriz. Mantashev's stay in Manchester played an important role in the development of his character. Not only did he learn the secrets and crafts of the textile industry in Manchester, but he also delved into the intricacies of European business and English culture. During this period he learned the English, French, and German languages.
In 1872 following his return to Tabriz his father closed down the businesses and sold the property to return to their native Tiflis. Shortly after in the first floor of the hotel Caucasus, located in Erivansky Square, the Mantashevs opened a cotton store, then another one, eventually becoming fully engaged in the wholesale textile trade.
In 1886 Alexander’s mother died. A year later, his father, grief-enervated went to join his wife. Having inherited over 200,000 rubles Alexander purchased most of the shares of the Tiflis Central Commercial Bank, highly valued in Sankt Petersburg stock exchange — thus becoming its principal shareholder, and then the Chairman of the Board of the Bank as a 1st guild merchant.  Upon becoming speaker of the Tiflis duma he became interested in oil, Noev-kovcheg.ru writes.
Mantashev, not being afraid of high risk investments, bought unprofitable oil wells in Baku that very soon became profitable. He built tankers for oil and fuel transportation to India, China and Japan as well the Mediterranean. In 1899 he founded the trading house "A.I. Mantashev and Co.", opening representative offices and warehouses in the major cities of Europe and Asia.
Mantashev became a shareholder in a number of oil companies, among them the “Nobel Brothers,” 51.3% of the total stock of oil and 66.8% of the oil content in the Caspian Sea was centered on the firm.
Mantashev funded the Baku-Batumi pipeline which was launched in 1907, becoming the world's longest pipeline, 835 kilometers long. He came to be called as “king of oil”.  From 1899 to 1909, his company by volume of fixed capital (22 million rubles) was the largest in Russian industry,  ourbaku.com writes.
Armenian classical Shirvanzade, a contemporary of Mantashev, describes him as follows, “It was not about the huge amounts, but the huge heart that played the most important part in Mantashev’s charity. He did not donate huge amounts of money out of vanity but upon the call of his sensitive soul.”
Along with twelve like-minded people he founded the "Armenian Charitable Society in the Caucasus". He donated 300,000 rubles towards the building of the Nersessian spiritual academy. He donated 250,000 rubles to the holy town of Echmiadzin for the building of the residence of the Catholicos of All Armenians.
Mantashev hand-picked fifty talented young Armenians and sent over two hundred to study at the best universities of Russia and Europe. Later many of them developed the Armenian culture and science, among them komitas, the founder of the Armenian classical music.
The most famous donation made by Mantashev remains the Armenian Church of St. John the Baptist in Paris on Jean Goujon street. The businessman ironically explained the reason of donating such an amount for the Armenian church. “That’s the city where I sinned most.”  The church of St. John the Baptist is one of the most engaging temples of the Armenian diaspora.  During its construction in 1904 Mantashev spent 1,540,000 francs. For this act, the President of France bestowed Alexander Mantashev with the Order of the Legion of Honor.
Mantashev loved the theatre. In Tiflis he built the Pitoewski Theatre (now the Rustaveli Theatre). In the Academie National de Musique of Paris he had a personal lounge. He intended to build a similar theatre in Yerevan, but alas, there was no time left.
Despite all of his wealth Mantashev led a modest lifestyle. He did not like gold and never wore jewellery. He only attached a fresh flower to his vest. He did not have an entourage and enjoyed travelling by tram in Tiflis.
Mantashev died on 19 April 1911 in Saint Petersburg. His body was moved to Tiflis and buried next to his wife at the cemetery of Van Cathedral which was being restored at the time with his donations. After the October Revolution of 1917, his company ceased to exist along with all the other oil companies in Russia. In 1933, by the order of Lavrentiy Beria, the Van Cathedral was destroyed along with the cemetery where Mantashev was buried.
Facts to Know
Mantashev had eight children, four sons – Hovhannes, Levon, Hovsep and Gevorg (Gigo) and four daughters – Anna, Nadezhda, Barbara and Tamara. Forty days after Mantashev’s death the family notary opened his will. His fixed capital in Tiflis was worth more than three million rubles, that passed to his sons. Hovhannes got the bulk of the property due to his frequently occurring diseases. The remaining part was equally divided among the other heirs. The same will stipulated that the property will pass on to grand-children born from women belonging to the Armenian apostolic faith.
Not a single document went into effect without Alexander's resolution, "Asttsov" ("with God" in Armenian).
People often asked Mantashev for money for their personal needs, for their businesses, for their children’s weddings or for buying homes, the reasons were many. Before giving money to anyone Mantashev would ask for the purpose, as he was flatly against wasting money. Once someone asked for 320 rubles and to the question why, he answered that his son is getting married and he wants to play a lavish wedding. Mantashev answered there was no money and there would not be in the near future. A few days after that someone else asked for 450 rubles to open a butcher’s shop. Mantashev asked about the location, and 2 days later invited the person to his home and told him that he had made wrong accounting, he needed 2200 instead of 450. He appreciated people who had life objectives and wanted to have accomplishments.
In 1898 Stepan Shahumyan, alumni of one of the schools founded by Mantashev, later became Mantashev’s youngest son’s Gigo-Gevorg’s teacher. Mantashev liked Stepan so much that offered him to marry his daughter, Nadezhda, with 200,000 dowry and manager’s job. Shahumyan refused.
Arakel Sarukhanyan, one of the allies of the oil tycoon, having fled from Bolshevik Baku in 1931, published a book, where he expressed his admiration towards Mantashev's business insight, “I am writing Mantashyants as the late would sign like that in Armenian, and Mantashev in Russian and in foreign languages Mantacheff.” Mantashev himself would say, “Such changes of letters in names do not affect his desire of being helpful to the people.”