ԱՄՆ-ը С-400-ների գնման դեպքում կվերանայի Թուրքիայի հետ համագործակցությունը
ԱՄՆ-ը մտադիր է վերանայել Թուրքիայի մասնակցությունը F-35 կործանիչների ստեղծման ծրագրին, եթե Անկարան չհրաժարվի ռուսական С-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի ստեղծումից: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Պալանդինոն:
«Մենք միանգամայն հստակ զգուշացրել ենք Թուրքիային, որ С-400-ների պետենցիալ ձեռքբերումը կհանգեցնի F-35-ների ծրագրում վերջինիս մասնակցության վերանայմանը և ռիսկերի կապված հետագայում զենքի մատակարարումների հետ», - ասել է Պալանդինոն:
Փետրվարի վերջին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հայտարարել է, որ չի հրաժարվի Ռուսաստանի հետ С-400-ների գործարքից:

США пересмотрят сотрудничество с Турцией в случае покупки С-400
США намерены пересмотреть договоренности об участии Турции в программе создания истребителей F-35 в том случае, если Анкара не откажется от приобретения российских зенитно-ракетных комплексов С-400. Об этом, как передает Интерфакс, завил представитель американского госдепартамента Роберт Палладино журналистам.
"Мы совершенно четко предупредили Турцию, что потенциальное приобретение С-400 приведет к пересмотру ее участия в программе F-35 и рискам, касающимся передаче ей вооружений в будущем", - сказал он на брифинге в ведомстве.
Он добавил, что это также может вылиться в применение США санкций в соответствии с законом "О противодействии противникам Америки посредством санкций" (CAATSA).
В конце февраля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что не откажется от сделки с Россией по ЗРК С-400.