Huawei ընկերությունը ԱՄՆ կառավարությանը դատի է տվել
Հեռահաղորդակցության չինական Huawei ընկերությունը հայց է ներկայացրել Տեխասի շրջանային դատարան ԱՄՆ կառավարության դեմ:
Նշվում է, որ հայցը կապված է ամերիկյան պետական մարմիններում ընկերության սարքավորումներն արգելելու, ինչպես նաև  Huawei-ի հետ գործարքներ կնքող ընկերություններին սուբսիդավորում և վարկեր չտրամադրելու վերաբերյալ ամերիկյան իշխանությունների որոշման հետ:
Ընկերությունում պնդում են, որ իրենք դիմում են իրավական միջոցների, քանի որ  ԱՄՆ իշխանությունները չեն կարողացել ներկայացնել Huawei-ի արտադրանքի օգտագործման արգելքի հիմնավորումներ:

Huawei подала в суд на правительство США
Китайский телекоммуникационный гигант компания Huawei подала суд на правительство США в связи с введенным запретом на использование ее оборудования американскими государственными структурами.
Иск был подан в окружной суд города Плано штата Техас, сообщает Интерфакс.
"Конгресс США многократно не смог предъявить какие-либо доказательства, чтобы обосновать введенный запрет на оборудование Huawei. Мы вынуждены прибегнуть к юридическим мерам в качестве надлежащего и последнего средства", - говорится в заявлении гендиректора компании Го Пина.
Запрет введен статьей 889 закона о национальной обороне США от 2018 года. Он также лишает американские госструктуры права заключать контракты, предоставлять субсидии или кредиты третьим сторонам, которые приобретают оборудование или услуги Huawei.