Ի՞նչ ակնկալել Վրաստանի նախագահի՝ սպասվող երևանյան այցից
2019թ. մարտին Վրաստանի նորընտիր նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին  երկօրյա պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան. սա կլինի Վրաստանի նախագահի տրածաշրջանային երկրորդ պաշտոնական այցը: Սալոմե Զուրաբիշվիլին նախագահի իր պաշտոնական պարտականությունները 2018թ. դեկտմեբերի 16-ին ստանձնելուց հետո որպես նորընտիր նախագահ 2019թ. փետրվարի 27-ին  պաշտոնական  այցով մեկնել էր Ադրբեջան:
Հայ-վրացական հարաբերությունները միշտ կարևոր դեր են ունեցել մեր օրակարգում: Հայաստանի գործող իշխանությունների կողմից նույնպես հարաբերությունների այս վեկտորին բավական մեծ ուշադրություն է հատկացվում: Այդ մասին են վկայում նաև 2018թ-ի ընթացքում երկուստեք իրականացրած պաշտոնական փոխայցերը. Հայաստանի կողմից իրականցվել է երկու պաշտոնական այց՝ վարչապետի և նախագահի մակարդակով: Իսկ Վրաստանի կողմից 2018թ. կատարվել է երկու այց, որից առաջինը  փոխվարչապետի և ՆԳ նախարարի մակարդակով, իսկ երկրորդը՝ վարչապետի:
2019թ. ընթացքում արդեն իսկ տեղի է ունեցել երեք հանդիպում, որից առաջինը ոչ պաշտոնական էր և տեղի էր ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների միջև: Դրան հաջորդել էր Վրաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնական այցը Հայաստան, որի արդյունքում ստորագրվել էր ռազմական համագործակցության ծրագիր: Եվս մեկ հանդիպում Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետերի միջև տեղի է ունեցել Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:
Ակտիվ փոխադարձ շփումների ֆոնին լրացուցիչ դրական ազդակներ փոխանցելու հնարավորություն է ստեղծելու նաև Վրաստանի նախագահի առաջին պաշտոնական այցը Հայաստան: Օրակարգում կարող են ներառված լինել երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Իրան-Հայաստան-Վրաստան գազուղու կառուցման, տարանցիկ ուղիների ընդլայնման հարցերը և այլն:  Տրամաբանական է ակնկալել նաև, որ Երևանում Զուրաբիշվիլին փորձ է անելու հարթել Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ արած հայտարարությունը՝ օկուպացիայի հետևանքների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով Իրան-Հայաստան-Վրաստան գազուղու կառուցման հարցին՝ պետք է նշենք, որ դեռևս 2016թ. Թեհրանը Վրաստանի հետ ստորագրել էր գազային գործարք, որը մեծ հնարավորություն էր ընձեռում Վրաստանին ազատվել Ադրբեջանից ունեցած գազային կախվածությունից: Նշենք նաև, որ Վրաստանն ակտիվ բանակցություններ է վարում «Գազպրոմի» հետ շահավետ պայմաններով կապույտ վառելիք ձեռք բերելու ուղղությամբ: Այս համատեքստում արժե հիշատակել վերջերս Հայաստանի վարչապետ Ն. Փաշինյանի այցը Իրան, որտեղ վերջինս պատրաստակամություն հայտնեց եռակողմ համագործակցություն ծավալել` գազը Վրաստան արտահանելու մասով: Հայաստանն իրանական կողմից արդեն ստացել է առաջարկ՝ էլեկտրաէներգիայի ու գազի տարանցման համագործակցություն ծավալելու Վրաստանի և Ռուսաստանի հետ: Պայմանավորվածություն կա ապրիլին Թեհրանում քառակողմ` Հայաստան, Ռուսաստան, Վրաստան և Իրան, հանդիպում կազմակերպելու վերաբերյալ: Եթե հաջողվի համաձայնության գալ, ապա Հայաստանն էապես կամրապնդի իր տնտեսական դիրքերը տարածաշրջանում:
Հայաստանի և Վրաստանի միջև մեկ այլ կարևոր խնդիր է Վերին Լարսի միջացնքը, այլընտրանքային, լրացուցիչ ճանապարհի շուրջ համաձայնության գալը: Հայտնի է, որ 2011թ-ին Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև կնքվել էր  «Մաքսային վարչարարության և ապրանքի առևտրի մոնիթորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների մասին» հիմնարար համաձայնագիր: Վերջինս ենթադրում է Ռուսաստանից Վրաստան և հակառակ ուղղությամբ բեռներ տեղափոխելու (շվեյցարական ընկերության մոնիթորինգի ներքո) համար 3 տարանցիկ միջանցքի ստեղծում, ինչը հնարավորություն կընձեռի ունենալ այլընտրանք Վերին Լարսին: Վերին Լարսը Հայաստանի համար  գերակա կարևորություն ունեցող անցակետ է, քանի որ այդ միջանցքով է իրականացվում բեռների տեղափոխումը Հայաստան, որը եղանակային պայմանների կամ բնական աղետների հետևանքով պարբերաբար փակվում է՝ խոչընդոտներ ստեղծելով բեռների տեղափոխմանը: Ճիշտ է, բանակցություններն իրականցվում են անմիջապես Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև, սակայն Հայաստանը ևս շահագրգռված կողմ է և կարող է անուղղակի ներգրավվածություն ունենալ գործընթացին՝ հնարավորինս խթանելով դրա իրագործումը:
Այցի շրջանակում Վրաստանի նախագահը՝ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, կփորձի հարթել օրեր առաջ Ադրբեջանում արած հայտարարությունը: Սրա հիմքում ընկած են հայ-վրացական ջերմ բարեկամական հարաբերությունները և երկուստեք չեզոքություն պահպանումը տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ: Վրաստանն Արցախյան հակամարտության հարցում միշտ հանդես է եկել չեզոք դիրքերից՝ հղում անելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեությանը: Հետևաբար, ընդհանուր հռետորաբանությունից շեղվող այս հայտարարությունը խմբագրման կարիք ունի:
Չնայած նրան, որ Վրաստանը խորհրդարանական կառավարման մոդել ունեցող երկիր է և նախագահի լիազորություններն արտաքին քաղաքական հարցերում բավական սահմանափակ են, այցը կարևոր է երկկողմ հարաբերությունների ընդհանուր ֆոնի և օրակարգային հարցերի առաջ մղման տեսանկյունից:

Чего ожидать от предстоящего визита президента Грузии в Ереван?
В марте 2019 года новоизбранный президент Грузии Саломе Зурабишвили совершит двухдневный официальный визит в Армению. Это будет второй региональный визит президента Грузии: после вступления в должность 16 декабря 2018 года Саломе Зурабишвили в качестве вновь избранного президента Грузии отправилась с официальным визитом в Азербайджан. Это было 27 февраля в 2019 года.
Армяно-грузинские отношения всегда играли важную роль в нашей повестке. Нынешние власти Армении также придают большое значение этому вектору отношений. Об этом свидетельствуют и взаимные официальные визиты, проведенные в 2018 году: со   стороны Армении было два официальных визита - на уровне премьер-министра и президента. Со стороны Грузии в 2018 году также было совершено два визита: первый - на уровне заместителя премьер-министра и министра внутренних дел, второй – на уровне премьер-министра.
В течение 2019 года уже прошли три армяно-грузинские встречи, первая из которых была неофициальной и состоялась на уровне премьер-министров Армении и Грузии. За ней последовал официальный визит министра обороны Грузии в Армению, в результате которой была подписана программа военного сотрудничества. Еще одна встреча премьер-министров Армении и Грузии состоялась в рамках Давосского всемирного экономического форума.
На фоне активных взаимных контактов первый официальный визит президента Грузии в Армению также привнесет положительный импульс в двусторонние отношения. Обсуждения могут включать в себя ряд вопросов двусторонней повестки, включая строительство газопровода Иран-Армения-Грузия, транзитные маршруты и многое другое. Логично также ожидать, что в Ереване г-жа Зурабишвили попытается сгладить заявление, сделанное в ходе ее визита в Азербайджан - о "последствиях оккупации".
Что касается строительства газопровода Иран-Армения-Грузия, то следует отметить, что еще в 2016 году Тегеран подписал газовое соглашение с Грузией, что дает Грузии прекрасную возможность избавиться от газовой зависимости от Азербайджана. Отметим, что Грузия также ведет активные переговоры с российским "Газпромом" - о приобретении голубого топлива на выгодных условиях. В этом контексте стоит напомнить о недавнем визите премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Иран, где последний выразил готовность к трехстороннему сотрудничеству по экспорту газа в Грузию. Армения уже получила предложение от иранской стороны о сотрудничестве в области транзита электроэнергии и газа в Грузию и Россию. Есть также договоренность о четырехсторонней встрече в Тегеране в апреле – с участием представителей Армении, России, Грузии и Ирана. Если удастся достичь согласия, то Армения значительно укрепит свои экономические позиции в регионе.
Другим важным вопросом армяно-грузинской повестки является достижение согласия по Верхнему Ларсу и его альтернативному дополнительному маршруту. Известно, что в 2011 году Россия и Грузия подписали фундаментальное соглашение об «Основных принципах механизма таможенного администрирования и мониторинга торговли товарами». Это соглашение предполагает открытие трех транзитных коридоров для перевозки грузов из России в Грузию и наоборот (под наблюдением швейцарской компании), что станет альтернативой Верхнему Ларсу. Контрольно-пропускной пункт Верхний Ларс имеет для Армении весьма важное значение, поскольку перевозка грузов в Армению и из Армении осуществляется именно через эту трассу, которая периодически закрывается из-за погодных условий или стихийных бедствий, создавая препятствия для перевозки грузов. И, хотя переговоры об альтернативе Верхнему Ларсу ведутся между Россией и Грузией, Армения также является заинтересованной стороной в этом вопросе и может быть косвенно вовлечена в процесс, максимально содействуя его реализации.
В рамках визита в Армению президент Грузии Саломе Зурабишвили попытается сгладить заявление, сделанное в Азербайджане несколько дней назад. В основу этого лягут теплые армяно-грузинские отношения и сохранение взаимного нейтралитета в вопросах конфликтов в нашем регионе. Грузия всегда сохраняла нейтралитет в отношении карабахского конфликта, ссылаясь на деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Поэтому утверждение, сделанное Зурабишвили в Баку и не совпадающее в целом с риторикой Грузии, нуждается в редактировании.
Несмотря на то, что Грузия является страной с парламентской моделью управления, а полномочия президента в вопросах внешней политики ограничены, визит важен с точки зрения общего фона и продвижения вопросов двусторонней армяно-грузинской повестки.