ԱՄՆ նոր դեսպանն Ադրբեջանում. ի՞նչ ուղի է անցել Էրլ Լիտցենբերգերը
2019թ. մարտի 12-ին Ադրբեջանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Էրլ Լիտցենբերգերը հանձեց իր հավատարմագրերն Իլհամ Ալիևին՝ այդպիսով պաշտոնապես ստանձնելով Ադրբեջանում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի պաշտոնը:
Ի՞նչ է մեզ հայտնի Էրլ Լիտցենբերգերի մասին:
Էրլ Լիտցենբերգերը սովորել է Միդելբուրի քոլեջում, ինչպես նաև հեռահար ուսուցմամբ՝ ԱՄՆ բանակի ռազմական քոլեջում: Նա արժանացել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի տասնհինգ արժեքավոր նվերների, ինչպես նաև պարգևատվրվել է ՆԱՏՕ-ի «Աֆղանստան» կրծքանշանով: Տիրապետում է ֆրանսերեն, ռուսերեն, սերբերեն և բուլղարերեն լեզուներին:
Էրլ Լիտցենբերգերն իր դիվանագիտական կարիերան սկսել է 1984-1986թթ Ալժիրի ԱՄՆ դեսպանատանը՝ քաղաքական հարցերով պատասխանատուի պաշտոնում: Է. Լիտցենբերգերը կարերային դիվանագետ է, 2018թ.-ին ստաձնել է Պետական դեպարտամենտի քաղաքական-ռազմական բյուրոյի ավագ խորհրդականի պաշտոնը: 30 տարուց ավելի արտերկրում ծառայելու ընթացքում Է. Լիտցենբերգերն աշխատել է Եվրոպայի, հատկապես Բալկանյան երկրկների և Եվրասիայի ուղղությամբ:
Նախկինում աշխատել է Պետդեպարտամենտում որպես ավագ գիտաշխատող: Համաձայն ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի տվյալների, Էրլ Լիտցենբերգերը 2017-2018թթ. աշխատել է  Գերմանիայի Մարշալի հիմնադրամում, 2014-2017թթ. զբաղեցրել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի դիվանագիտական առաքելության տեղակալի պաշտոնը, 2013-2014թթ. եղել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ավագ քաղաքացիական ներկայացուցչի տեղակալ: Իսկ ավելի ուշ՝ 2006-2009թթ. և 2010-2013թթ. զբաղեցրել է Բելգրադում և Բիշքեկում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելություններում ղեկավարների տեղակալի պաշտոնները: Այդ թվում, Էրլ Լիտցենբերգերը զբաղեցրել է Ֆրանսիայում հյուպատոսության պատասխանատուի պաշտոնը, Քաղաքական ռազմական գործերի բյուրոյում ստանձնել է քաղաքական հարցերով պատասխանատուի պաշտոնը, եղել  է Պետքարտուղարի տեղակալի հատուկ խորհրդական: Զբաղեցրել է քաղաքական հարցերով պատասխանատուի պաշտոնը Սոֆիա քաղաքում, իր ծառայությունն իրականացրել է նաև Ղազախստանի ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելությունում՝ ղեկավարելով քաղաքական-տնտեսական բաժինը և այլն:
Նորանշանակ դեսպանը 2018թ. հոկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանի թեկնածության ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին վկայություն տալու ժամանակ անդրադարձել է Հարավային Կովկասի մի շարք հարցերին: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը 20 տարուց ավելի համագործակցում են էներգետիկ անվտանգության շրջանակներում, ինչպես նաև անդրադառնալով Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթուղու կառուցմանը որակել է այն, որպես դիվանագիտական հաջողություն, այդ թվում անդրադարձել է գազային միջանցքի հնարավորություններին՝ նշելով, որ այն կարող է դառնալ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության մաս: Կարելի է փաստել, որ այստեղ ակնհայտորեն առկա է ակնարկ ներկայումս Ռուսաստանի և Գերմանիայի միջև կառուցվող «Հյուսիսային հոսք 2» գազուղուն, եթե հաշվի առնենք, որ Ադրբեջանը կարող է դառնալ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման սուբյեկտ՝ փաստացի շրջանցելով Ռուսաստանը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասին՝ Է. Լիտցենբերգերը նշել է, որ ԱՄՆ-ն, հանդիսանալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագող երկներից մեկը, պատրաստակամ է աշխատելու բոլոր կողմերի հետ և նշել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում պետք է ընկած լինեն ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը՝ հիշատակելով ուժ և ուժի սպառնալիք չկիրառելու, տարածքային ամբողջականության սկզբունքները և ժողովուրդների իրավահավասարությունն ու ինքնորոշման իրավունքը: Նա պարտավորվել է խաղաղության հաստատման համար ներդնել իր ջանքերը ՝ նշելով, որ ավելի մեծ առաջնահերթություն չկա, քան Հարավային Կովկասի բարգավաճ ապագան և Արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը:
Նշենք նաև, որ Էրլ Լիտցենբերգերի նշանակումը որոշակի անհանգստություն է  առաջացրել ԱՄՆ հայկական համայնքի շրջանում: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբի հրապարակած հոդվածում, կոչ էր արվում ուշադիր քննել Էրլ Լիտցենբերգերի թեկնածությունը ,որպես Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան:   Մտահոգության հիմքում ընկած է նախորդ դասպանի  պրո-ադրբեջանական դիրքորոշում ունենալը  և ի օգուտ Ադրբեջանի կողմնակալություն դրսևորելը:

On March 12, 2019 newly appointed US ambassador to Azerbaijan Earle D. Litzenberger  handed his credentials to Ilham Aliyev and thus officially took up his office of head of the US diplomatic mission in Azerbaijan.
Mr. Litzenberger earned a B.A. from Middlebury College and a M.S. from the U.S. Army War College Distance Learning Program.  He is the recipient of 15 notable State Department awards, including the Sinclaire Language Award.  He also received the NATO Afghanistan Medal.  Mr. Litzenberger speaks French, Russian, Serbian and Bulgarian.
Mr. Litzenberger started his diplomatic career in 1984-1986, in the US embassy in Algeria, as political officer. He is a career member of the Senior Foreign Service, class of Minister-Counselor. He worked as Senior Advisor in the Bureau of Political-Military Affairs at the Department of State, a position he undertook in 2018. He served the Department of State as Senior Fellow, The German Marshall Fund in 2017-2018. With over 30 years of service abroad, Litzenberger has focused on Europe, especially the Balkans and Eurasia.
In 2014-2017 he took up the office of Deputy Chief of Mission, U.S. Mission to NATO, Brussels, Belgium (2014-2017), NATO Deputy Senior Civilian Representative to Afghanistan, Kabul, Afghanistan (2013-2014), Deputy Chief of Mission, U.S. Embassy Belgrade, Serbia (2010-2013) and Deputy Chief of Mission, U.S. Embassy Bishkek, Kyrgyzstan (2006-2009).
Additionally, Mr. Litzenberger served as Political Officer, U.S. Mission to the European Union, Brussels, Belgium (2002-2006), Deputy Director, Office of Regional Affairs, Near Eastern Affairs Bureau (1999-2001), Political/Economic Chief, U.S. Embassy Almaty, Kazakhstan (1996-1999), Political Officer, U.S. Embassy Sofia, Bulgaria (1992-1995), and Special Advisor, Deputy Secretary of State (1990-1991).  He was a Political Officer, Bureau of Political Military Affairs (1988-1990), Consular Officer, U.S. Consulate General Marseille, France.  Prior to joining the Foreign Service, he was a Management Analyst, Defense Logistics Agency, Alexandria, Virginia and a Field Interviewer and Tester for the University of Chicago based in Stuttgart, Germany.
The newly appointed ambassador touched upon a number of South Caucasus related issues on October 2018 while testifying before Senate foreign relations committee. He stated that the US and Azerbaijan have been enjoying cooperation for over 20 years, in the fields of energy security and economic growth, calling the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline a real success of diplomacy. He also touched upon the possibilities of gas corridors noting that it can become part of European energy security. There is an explicit implication of Russia-Germany Nord Stream 2 gas pipeline, given that Azerbaijan can become a subject of European energy security provision, in fact bypassing Russia.
Speaking about South Caucasus Litzenberger noted that the US being one of the OSCE MG co-chairs is willing to work with all sides and stressed that the UN charter and Helsinki final act must underlie Nagorno Karabakh regulation, mentioning nonuse of force or threat of force, territorial integrity, equal rights and self-determination of peoples’. He pledged to do his best in establishing peace and noted that there is no higher priority than the prosperous future of South Caucasus and peaceful settlement of Karabakh conflict.
It is to be noted that Litzenberger’s appointment has caused some unrest among the US Armenian community. In an article published by the Armenian National Committee, there was a call to carefully examine Litzenberger’s candidacy as ambassador to Azerbaijan. The underlying implication was the previous ambassador’s pro-Azeri views and biased position.