ԱՄՆ նոր դեսպանն Ադրբեջանում. ի՞նչ ուղի է անցել Էրլ Լիտցենբերգերը
2019թ. մարտի 12-ին Ադրբեջանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Էրլ Լիտցենբերգերը հանձեց իր հավատարմագրերն Իլհամ Ալիևին՝ այդպիսով պաշտոնապես ստանձնելով Ադրբեջանում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի պաշտոնը:
Ի՞նչ է մեզ հայտնի Էրլ Լիտցենբերգերի մասին:
Էրլ Լիտցենբերգերը սովորել է Միդելբուրի քոլեջում, ինչպես նաև հեռահար ուսուցմամբ՝ ԱՄՆ բանակի ռազմական քոլեջում: Նա արժանացել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի տասնհինգ արժեքավոր նվերների, ինչպես նաև պարգևատվրվել է ՆԱՏՕ-ի «Աֆղանստան» կրծքանշանով: Տիրապետում է ֆրանսերեն, ռուսերեն, սերբերեն և բուլղարերեն լեզուներին:
Էրլ Լիտցենբերգերն իր դիվանագիտական կարիերան սկսել է 1984-1986թթ Ալժիրի ԱՄՆ դեսպանատանը՝ քաղաքական հարցերով պատասխանատուի պաշտոնում: Է. Լիտցենբերգերը կարերային դիվանագետ է, 2018թ.-ին ստաձնել է Պետական դեպարտամենտի քաղաքական-ռազմական բյուրոյի ավագ խորհրդականի պաշտոնը: 30 տարուց ավելի արտերկրում ծառայելու ընթացքում Է. Լիտցենբերգերն աշխատել է Եվրոպայի, հատկապես Բալկանյան երկրկների և Եվրասիայի ուղղությամբ:
Նախկինում աշխատել է Պետդեպարտամենտում որպես ավագ գիտաշխատող: Համաձայն ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի տվյալների, Էրլ Լիտցենբերգերը 2017-2018թթ. աշխատել է  Գերմանիայի Մարշալի հիմնադրամում, 2014-2017թթ. զբաղեցրել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ի դիվանագիտական առաքելության տեղակալի պաշտոնը, 2013-2014թթ. եղել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ավագ քաղաքացիական ներկայացուցչի տեղակալ: Իսկ ավելի ուշ՝ 2006-2009թթ. և 2010-2013թթ. զբաղեցրել է Բելգրադում և Բիշքեկում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելություններում ղեկավարների տեղակալի պաշտոնները: Այդ թվում, Էրլ Լիտցենբերգերը զբաղեցրել է Ֆրանսիայում հյուպատոսության պատասխանատուի պաշտոնը, Քաղաքական ռազմական գործերի բյուրոյում ստանձնել է քաղաքական հարցերով պատասխանատուի պաշտոնը, եղել  է Պետքարտուղարի տեղակալի հատուկ խորհրդական: Զբաղեցրել է քաղաքական հարցերով պատասխանատուի պաշտոնը Սոֆիա քաղաքում, իր ծառայությունն իրականացրել է նաև Ղազախստանի ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելությունում՝ ղեկավարելով քաղաքական-տնտեսական բաժինը և այլն:
Նորանշանակ դեսպանը 2018թ. հոկտեմբերի 4-ին Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանի թեկնածության ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին վկայություն տալու ժամանակ անդրադարձել է Հարավային Կովկասի մի շարք հարցերին: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը 20 տարուց ավելի համագործակցում են էներգետիկ անվտանգության շրջանակներում, ինչպես նաև անդրադառնալով Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթուղու կառուցմանը որակել է այն, որպես դիվանագիտական հաջողություն, այդ թվում անդրադարձել է գազային միջանցքի հնարավորություններին՝ նշելով, որ այն կարող է դառնալ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության մաս: Կարելի է փաստել, որ այստեղ ակնհայտորեն առկա է ակնարկ ներկայումս Ռուսաստանի և Գերմանիայի միջև կառուցվող «Հյուսիսային հոսք 2» գազուղուն, եթե հաշվի առնենք, որ Ադրբեջանը կարող է դառնալ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման սուբյեկտ՝ փաստացի շրջանցելով Ռուսաստանը:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասին՝ Է. Լիտցենբերգերը նշել է, որ ԱՄՆ-ն, հանդիսանալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագող երկներից մեկը, պատրաստակամ է աշխատելու բոլոր կողմերի հետ և նշել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում պետք է ընկած լինեն ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը՝ հիշատակելով ուժ և ուժի սպառնալիք չկիրառելու, տարածքային ամբողջականության սկզբունքները և ժողովուրդների իրավահավասարությունն ու ինքնորոշման իրավունքը: Նա պարտավորվել է խաղաղության հաստատման համար ներդնել իր ջանքերը ՝ նշելով, որ ավելի մեծ առաջնահերթություն չկա, քան Հարավային Կովկասի բարգավաճ ապագան և Արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը:
Նշենք նաև, որ Էրլ Լիտցենբերգերի նշանակումը որոշակի անհանգստություն է  առաջացրել ԱՄՆ հայկական համայնքի շրջանում: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբի հրապարակած հոդվածում, կոչ էր արվում ուշադիր քննել Էրլ Լիտցենբերգերի թեկնածությունը ,որպես Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան:   Մտահոգության հիմքում ընկած է նախորդ դասպանի  պրո-ադրբեջանական դիրքորոշում ունենալը  և ի օգուտ Ադրբեջանի կողմնակալություն դրսևորելը:

Новый посол США в Азербайджане: какой путь прошел Эрл Литценбергер
12 марта 2019 года новоназначенный посол США в Азербайджане Эрл Литценбергер вручил свои верительные грамоты Ильхаму Алиеву, тем самым официально заняв пост посла США в Азербайджане.
Что мы знаем об Эрле Литценберге?
Эрл Литценбергер учился в Мидельбурнском колледже, а также получил дистанционное образование в Военном колледже армии США. Он получил пятнадцать ценных подарков от Государственного департамента США и был награжден медалью НАТО "Афганистан". Посол владеет французским, русским, сербским и болгарским языками.
Свою дипломатическую карьеру Эрл Литценбергер начал в 1984-1986 годах в посольстве США в Алжире - в качестве сотрудника по политическим вопросам. Лиценбергер является профессиональным дипломатом, в 2018 году он был назначен старшим советником военно-политического бюро Государственного департамента США. Более 30 лет он работал в Европе - в направлениях балканских стран и Евразии.
Ранее посол работал старшим научным сотрудником в Государственном департаменте США. По данным Госдепартамента США, Эрл Литценбергер в 2017-2018 годах работал в фонде им. Маршалла в Германии, в 2014-2017 гг. занимал должность заместителя главы миссии в дипмиссии США в НАТО. Ранее, в 2013-2014 г., он был заместителем старшего представителя по гражданским делам НАТО в Афганистане. В 2006-2009 годах, а также в 2010-2013 гг. он занимал должности заместителя главы миссии в дипломатических миссиях США в Белграде и Бишкеке. Эрл Литценбергер также занимал должность ответственного лица в консульстве США во Франции, сотрудника по политическим вопросам в Бюро военно-политических дел, также был назначен специальным советником заместителя государственного секретаря. Он работал в городе София как ответственный по политическим делам, а также работал в дипломатической миссии США в Казахстане, руководя политическим и экономическим отделом и т. д.
4 октября 2018 года в ходе слушаний в Комитете по внешним связям Сената США новоназначенный посол США в Азербайджане затронул ряд вопросов, касающихся Южного Кавказа. Посол отметил, что США и Азербайджан более 20 лет сотрудничают в области энергетической безопасности, а также оценил строительство нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан как дипломатический успех, в том числе отметив потенциал газового коридора и заявив, что он может стать частью энергетической безопасности Европы. Можно констатировать, что здесь есть определенный намек на строительство нового трубопровода "Северный поток-2" между Россией и Германией – с учетом того, что Азербайджан фактически может стать субъектом энергетической безопасности в Европе в обход России.
Касаясь Южного Кавказа, посол отметил, что США - как один из сопредседателей Минской группы ОБСЕ - готовы работать со всеми сторонами. Касаясь карабахского конфликта, он отметил, что его урегулирование должно основываться на Уставе ООН и Хельсинкском Заключительном акте, ссылаясь на принципы неприменения силы или угрозы силой, территориальной целостности государств и права народов самим вершить свою судьбу. Он обязался продолжить усилия по установлению мира, отметив, что нет более важного приоритета, чем процветающее будущее Южного Кавказа и мирное урегулирование карабахского конфликта.
Отметим, что назначение Эрла Литценбергера вызвало определенные волнения в армянской общине Америки. Армянский национальный комитет США опубликовал статью, в которой содержался призыв тщательно изучить кандидатуру Эрла Литтенберга до его назначения на пост посла США в Азербайджане. В основе обеспокоенности лежит то, что предыдущий посол США в Азербайджане имел явно проазербайджанскую позицию и выказывал предвзятость в пользу Азербайджана в своих речах и действиях.