Վարչապետն ընդունել է «ՄՏՍ» խմբի ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ռուսաստանյան «ՄՏՍ» խմբի նախագահ Ալեքսեյ Կոռնյային և փոխնախագահ Անդրեյ Սմելկովին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է «ՄՏՍ»-ի կողմից մեր երկրում ծրագրերի իրականացումը, որոնք նպաստում են հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը և նորարարական տեխնոլոգիաների տարածմանը: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունն առաջնահերթություն է համարում թվային ենթակառուցվածքների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկայի զարգացումը՝ նպատակ ունենալով Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական երկիր: Խոսելով գործարար միջավայրի շարունակական բարելավմանն ուղղված բարեփոխումների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարության նպատակը ներդրումային դաշտի թափանցիկության բարձրացումն է և բիզնես-կառավարություն համագործակցության նոր մշակույթի ներդրումը: «Մենք շահագրգռված ենք, որ բիզնեսը հնարավորինս հաջողի և ավելի շատ հարկեր վճարի, հարստանա և հարստացնի», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Ալեքսեյ Կոռնյան շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին՝ կառավարության բարեփոխումների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ կիսվելու համար և գոհունակություն հայտնել Հայաստանում իր գլխավորած ընկերության ծրագրերի ընթացքի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության, մասնավորապես, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հետ փոխգործակցության կապակցությամբ: Նա տեղեկացրել է, որ «ՄՏՍ»-ը, հաշվի առնելով հայաստանյան շուկայի առավելությունները ՏՏ ոլորտում, մտադիր է ընդլայնել մեր երկրում գործունեության շրջանակը և նոր ծրագրեր իրականացնել նաև թվային շուկայի զարգացման, ծրագրային ապահովման, սպասարկման ոլորտներում: Ա. Կոռնյան նշել է, որ «ՄՏՍ» խումբը կշարունակի ներդրումներ կատարել Հայաստանում՝ իր նպաստը բերելով ՏՏ և հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է «ՄՏՍ»-ի՝ ներդրումների ծավալն ավելացնելու մտադրությունը և վերահաստատել կառավարության՝ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հեռահաղորդակցության շուկայի զարգացման, տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների բարելավման, կորպորատիվ պատասխանատվության շրջանակում և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ:
«Մոբիլնիյե Տելեսիստեմի» ՀԲԸ-ն (ՄՏՍ) Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրների հեռահաղորդակցության խոշորագույն օպերատոր է: Դուստր ձեռնարկությունների հետ միասին կազմակերպությունն սպասարկում է բջջային կապի ավելի քան 100 միլիոն բաժանորդի Ռուսաստանում, Հայաստանում, Բելառուսում և Ուկրաինայում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ռուսաստանյան «Մոբիլնիյե Տելեսիստեմի» («ՄՏՍ») ընկերության դուստր ձեռնարկությունն է:

Премьер Армении принял представителей ПАО "МТС"
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял президента, председателя правления российского ПАО "МТС" Алексея Корню и вице-президента Андрея Смелкова. На встрече также присутствовал генеральный директор компании "VivaCell-MTS" Ральф Йирикян.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность реализации программ "МТС" в нашей стране, которые способствуют развитию сферы телекоммуникаций и распространению инновационных технологий. Премьер-министр отметил, что правительство считает приоритетом развитие цифровой инфраструктуры и рынка информационных технологий, чтобы сделать Армению технологичной страной. Говоря о реформах, направленных на постоянное улучшение предпринимательской среды, Никол Пашинян отметил, что целью правительства является повышение прозрачности инвестиционного поля и внедрение новой культуры сотрудничества между бизнесом и властями. "Мы заинтересованы в том, чтобы бизнес был максимально успешным и платил больше налогов, обогащался и обогащал", - сказал глава правительства.
Алексей Корня поблагодарил премьер-министра Пашиняна за информацию о реформах правительства и выразил удовлетворение ходом реализации программ возглавляемой им компании в Армении, а также сотрудничеством с правительством Армении, в частности, министерством транспорта, связи и информационных технологий Республики Армения. Он сообщил, что ПАО "МТС", учитывая преимущества армянского рынка в сфере ИТ, намерено расширить рамки своей деятельности в нашей стране и реализовать новые проекты в сфере развития цифрового рынка, программного обеспечения и предоставления услуг. Алексей Корня отметил, что ПАО "МТС" продолжит совершать инвестиции в Армении, внося свой вклад в развитие сферы информационных технологий и телекоммуникаций.
Премьер-министр Пашинян приветствовал намерение "МТС" увеличить объем инвестиций и подтвердил готовность правительства продолжать эффективное сотрудничество.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах развития рынка телекоммуникаций, совершенствования технологической инфраструктуры, реализации программ в рамках корпоративной ответственности и по другим направлениям.
Публичное акционерное общество "Мобильные ТелеСистемы" (ПАО "МТС") – крупнейший в России и странах СНГ оператор телекоммуникаций. Вместе со своими дочерними предприятиями компания обслуживает более 100 миллионов абонентов мобильной связи в России, Армении, Беларуси и Украине. "VivaCell-MTS" является дочерним предприятием российского ПАО "Мобильные ТелеСистемы" (МТС).